Aktivity ministra

 • 24.02.2017
  | Aktivity ministra | Očakávané udalosti

  Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák vystúpi v pondelok 27. februára v Ženeve na 34. zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva (HRC) v segmente na vysokej úrovni zameranom na posilnenie dialógu a medzinárodnej spolupráce s prejavom k prevencii vzniku ozbrojených konfliktov a ich dopadov na životy ľudí, ako sme toho svedkami napríklad v Sýrii či Iraku.
 • ikonka galerie
  22.02.2017
  | Aktivity ministra | Brazília

  Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák prijal dnes na nástupnej návšteve novovymenovaného veľvyslanca Brazílie Luísa Antonia Balduína Carneira, ktorý v tejto funkcii nahradil Susan Kleebankovú. M. Lajčák v rozhovore poukázal na záujem Slovenska o rozširovanie vzťahov s Brazíliou, ktorá je 26. najväčším exportným partnerom SR a významným investorom v našej krajine a vyjadril nádej, že aj vďaka skúsenostiam L. Carneira v oblasti obchodu a ekonomiky sa podarí úspešne nadviazať na doterajšiu spoluprácu. Ako to minister zdôraznil, popri ekonomickej oblasti máme záujem aj o kontinuitu politického dialógu, ktorý chceme už v tomto roku posilniť návštevou premiéra SR Roberta Fica v Brazílii. M. Lajčák adresoval partnerovi pozvanie pre brazílskych predstaviteľov na konferenciu Globsec, ktorá sa bude konať v Bratislave v termíne 26. – 28. mája 2017. Brazílsky veľvyslanec odovzdal do rúk ministra M. Lajčáka kópie poverovacích listín.
 • 21.02.2017
  | Aktivity ministra

  Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák prijal dnes (21. februára) veľvyslanca Japonska v Slovenskej republike Juna Shimmiho, s ktorým diskutoval najmä o rozvoji vzájomných vzťahov oboch krajín ako aj o pripravovaných recipročných návštevách vysokých štátnych predstaviteľov SR a Japonska.
 • ikonka galerie
  18.02.2017
  | Aktivity ministra | Nemecko

  Výzvy dnešného sveta nemôže žiadna krajina riešiť jednotlivo, len multilaterálna, medzinárodná spolupráca nám prinesie silnejšie a efektívnejšie fungovanie na platformách EÚ, NATO i OSN. Európska únia je dnes v ťažkej situácii, Brexit zredukoval 28-čku na 27-čku, o to viac sa ale tých 27 krajín musí pýtať, ako dokážeme byť silnejší a efektívnejší. Povedala to dnes (18. februára) v úvodnom vystúpení druhého dňa Mníchovskej bezpečnostnej konferencie nemecká kancelárka Angela Merkelová. Podľa nej je teraz najnutnejšie sústrediť sa na tie veci, na ktorých naozaj záleží: na rozvoj spoločnosti, ekonomiku, vytváranie pracovných miest, vnútornú i vonkajšiu bezpečnosť. Slová nemeckej kancelárky našli ozvenu aj vo vystúpení amerického viceprezidenta Mikea Pencea, ktorý akoby dal bodku za celotýždňovým diplomatickým úsilím Washingtonu potvrdiť zahraničnopolitické priority novej americkej administratívy smerom k európskym spojencom.
 • ikonka galerie
  18.02.2017
  | Aktivity ministra | Nemecko

  Úvodnými prejavmi ministrov obrany Nemecka a USA sa v Mníchove v piatok (17. februára) oficiálne začala v poradí 53. Mníchovská bezpečnostná konferencia, od ktorej sa očakáva zásadná diskusia najmä o postojoch novej americkej vlády v otázke zahraničnej politiky a bezpečnosti, ale aj o budúcnosti EÚ a úlohách a postavení NATO. Isté odpovede už priniesli slová amerického ministra obrany Jamesa Mattisa, ktorý ocenil líderskú úlohu Nemecka v Európe a potvrdil, že transatlantické puto je rovnako pevné ako kedykoľvek v minulosti, a je tou najsilnejšou zbraňou proti nestabilite, pričom článok 5 zmluvy o NATO je „záväzkom pevným ako kameň“.
 • ikonka galerie
  16.02.2017
  | Aktivity ministra | Nemecko

  Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák dnes (16. februára) odcestoval do Mníchova, kde v prvý deň prestížnej Mníchovskej bezpečnostnej konferencie vystúpil v diskusnom paneli nazvanom Budúcnosť euroatlantickej bezpečnosti – nová úloha pre Balkán? spolu s chorvátskou prezidentkou Kolindou Grabar Kitarović a ministrom zahraničných vecí Čiernej Hory Srdjanom Darmanovićom. M. Lajčák vo svojom diskusnom príspevku poukázal na skutočnosť, že západný Balkán je dlhodobo takpovediac v hľadáčiku Európskej únie, a vždy zohrával jednu z kľúčových úloh v koncepte európskej bezpečnosti. Napriek tomu ešte aj dnes tento región stále iba hľadá stabilitu v medzinárodnom prostredí.
 • ikonka galerie
  14.02.2017
  | Aktivity ministra | Belgicko

  Preventívna diplomacia ako nástroj predchádzania konfliktom a mediácia ako spôsob ich urovnávania boli dnes (14. februára) hlavnými témami Konferencie na vysokej úrovni o mediácii v Bruseli, na ktorej vystúpil aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. V príhovore zdôraznil desať základných atribútov mediácie, ako si ich overil na vlastnej skúsenosti v bohatej praxi (osobitne na Balkáne): „Znalosť a pochopenie prostredia, osobitostí histórie, mentality a tradícií, schopnosť adaptability na neustále sa meniace podmienky, úzkostlivé dbanie na nestrannosť a nevnucovanie vlastného videnia vecí, podpora princípov a procesu, nie jednotlivých aktérov, to sú základné predpoklady úspešnej mediácie. Úspech mediácie závisí od zapojenia všetkých kľúčových hráčov na mieste, a, samozrejme, od podpory medzinárodného spoločenstva,“ povedal minister.
 • ikonka galerie
  13.02.2017
  | Aktivity ministra

  Bilaterálnym stretnutím s rezortným partnerom Didierom Reyndersom sa dnes (13. februára) začala dvojdňová návšteva ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka v Bruseli, počas ktorej v utorok vystúpi na konferencii na vysokej úrovni venovanej mediácii a prevencii konfliktov. Táto téma bola aj jednou z tých, o ktorých ministri diskutovali počas viac ako hodinového stretnutia. Ako to pripomenul M. Lajčák, Slovensko považuje preventívnu diplomaciu za najlepší nástroj ako zabrániť krviprelievaniu a eskalácii konfliktov vo svete. „Súčasná prax, keď štáty vynakladajú enormné úsilie a prostriedky do riešenia už horiacich konfliktov, si žiada zmenu. Preventívna diplomacia a mediácia sú oveľa efektívnejšie nástroje, ktoré zachraňujú životy, šetria peniaze a majú potenciál priniesť stabilitu do konfliktných oblastí,“ povedal minister.
 • 08.02.2017
  | Aktivity ministra | Nórsko

  Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák podpísal v stredu 7. februára podpísal list adresovaný nórskemu ministrovi zahraničných vecí Börge Brendemu, v ktorom v mene Slovenskej republiky vyjadril podporu Deklarácii o bezpečných školách.
 • ikonka galerie
  06.02.2017
  | Aktivity ministra | Slovensko a Európska únia

  Situácia na Ukrajine aj vo svetle eskalácie bojov na juhovýchode krajiny, politický a bezpečnostný vývoj v Líbyi, ako aj perspektívy rozvoja vzťahov s Egyptom ako jedným z najdôležitejších partnerov EÚ v regióne širšieho Blízkeho východu boli v pondelok 6. februára 2017 hlavnými témami pravidelného zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC) v Bruseli, na ktorom sa zúčastnil aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.