Bratislavský chlapčenský zbor rozospieval taiwanské publikum

8.7.2019 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Taiwan


Bratislavský chlapčenský zbor na čele s ich zakladateľkou ArtD. Magdalénou Rovňákovou od 4. do 21. júla absolvuje viaceré vystúpenia počas medzinárodného detského folklórneho festivalu v Yilane. V sobotu (6. júla) poctili svojou návštevou aj hlavné mesto Taipei, kde predstavili svoju tvorbu taiwanskému publiku počas dňa otvorených dverí v Prezidentskom paláci. 

 

Ich pesničky ako Tancuj, tancuj (Milan Novák), A keď sa Janošek na vojnu bral (Ľudovít Rajter), Pastierske hry (Ján Kružliak), Ej, hora, hora (Gabriela Bernáthová), When I am 64 (The Beatles) a mnoho ďalších mali u návštevníkov pozitívnu odozvu. Publikum ostalo prekvapené najmä vtedy, keď chlapčenský zbor ako prídavok zaspieval miestu pesničku TingChuan a tým si získali srdcia publika ešte viac. 

 

Ako uviedla zástupkyňa Slovenského ekonomického a kultúrneho úradu v Taipei Michaela Šuláková vo svojom príhovore: „Je nám veľkou cťou privítať Bratislavský chlapčenský zbor na Taiwane a sme ešte radšej, že toto nie je ich prvá návšteva a dúfame, že ani posledná. Slovensko a Taiwan sú síce od seba ďaleko vzdialenosťou, ale naše vzájomne vzťahy nás o to viac zbližujú. Za posledné obdobie sme spoločne podpísali viacero memoránd o spolupráci a zorganizovali niekoľko kultúrnych podujatí, v čom budeme naďalej pokračovať.“  

 

Práve Taiwan utkvel aj chlapčenskému zboru z ich vystúpení vo viacerých krajinách najviac. Uviedla to aj v príhovore zakladateľka Magdaléna Rovňáková: „Veľa cestujeme po svete, spievali sme pre publikum v európskych metropolách, USA, Kanade, Japonsku, ale naše najkrajšie spomienky sa viažu na Taiwan, ktorý sme navštívili pred 10-timi rokmi. Pozdravujeme vás ako milých priateľov a dnes spievame pre vašu radosť!"

 

Na koncerte za zúčastnili aj riaditeľ Čiernohronskej historickej železnice Aleš Bílek spolu s jeho tímom technikov a s redaktorom RTVS Tiborom Macákom, ktorí počas týždňa otvorili výstavu s taiwanskou sesterskou historickou železnicou Alishan Railways  v Chiyai a taktiež sa zúčastnili na konferencii zameranej na historické železnice. 

 

Bratislavský chlapčenský zbor pôsobí na slovenskej umeleckej scéne od roku 1982 a pýši sa prvenstvami vo viacerých medzinárodných súťažiach v USA, v Rusku, v Taliansku. Účinkoval na profesionálnych festivaloch na Slovensku, vo Francúzsku, v Rakúsku, Holandsku, Rusku, festivaloch zborového spevu v Česku, Belgicku, Anglicku, Francúzsku, Holandsku, Rusku, Taliansku, na Taiwane, a i., je držiteľom mnohých ocenení, medzi nimi je aj zlatá medaila prezidenta SR a cena Ministra kultúry SR.

Vystúpenie v Prezidentskom paláci. Vystúpenie v Prezidentskom paláci. Spoločná fotografia. Spoločná fotografia. Spoločná fotografia. Spoločná fotografia.
Koncertná sála bola preplnená návštevníkmi. Koncertná sála bola preplnená návštevníkmi. a koncert prišli aj pracovníci Čiernohronskej historickej železnice. a koncert prišli aj pracovníci Čiernohronskej historickej železnice. Zbor okrem koncertu v Prezidentskom paláci navštívil aj Chiang Kai-shek Memorial Hall. Zbor okrem koncertu v Prezidentskom paláci navštívil aj Chiang Kai-shek Memorial Hall.
Skupinová fotografia pred Chiang Kai-shek Memorial Hall. Skupinová fotografia pred Chiang Kai-shek Memorial Hall.