Dnes si pripomíname Medzinárodný deň mierových síl OSN

29.5.2019 | Vyhlásenia a stanoviská ministerstva

Medzinárodné spoločenstvo si každoročne 29. mája pripomína deň príslušníkov mierových síl OSN. Vojaci, policajti, ako aj civilní experti pod vlajkou OSN pomáhajú udržiavať mier po celom svete už 71 rokov.

 

Prvá mierová misia OSN bola schválená Bezpečnostnou radou OSN v roku 1948. V súčasnosti sú tzv. Modré prilby nasadené do 14 mierových misií OSN na 4 kontinentoch. Celkovo v súčasnosti v mierových operáciách OSN slúži viac ako 88 000 vojakov a policajtov, 13 000 civilných expertov a 1 300 dobrovoľníkov zo 124 členských krajín OSN.

 

Slovensko patrí medzi dlhodobých prispievateľov do mierových misií OSN. V súčasnosti má Slovensko 250 vojakov a policajtov, vrátate žien, v troch mierových misiách OSN, a to na Golanských výšinách, resp. na Blízkom východe (UNTSO), na Cypre (UNFICYP) a na Haiti (MINUJUSTH).

 

Slovensko plne podporuje posilňovanie a zefektívňovanie mierových operácií OSN v rámci prebiehajúcej reformy piliera mieru a bezpečnosti OSN, o čom svedčí aj pripojenie sa ku Deklarácii kolektívnych záväzkov k zefektívneniu mierových operácií OSN v septembri 2018 v New Yorku.

 

V dnešný deň si zároveň pripomenieme aj pamiatku tých, ktorí pri výkone služby v mierových misiách OSN podstúpili tú najvyššiu obetu a položili v nich svoj život. Počas uplynulých 71 rokov v službe mieru zahynulo viac ako 3 800 príslušníkov mierových síl OSN.