M. Lajčák v Oslo: „Je dôležité, aby sme kultúru reakcie nahradili kultúrou prevencie“

13.6.2017 | Aktivity ministra | Nórsko

Mediácia a mierové riešenie sporov sú kľúčovými nástrojmi diplomacie pri zabezpečovaní udržateľného mieru. Odznelo to dnes (13. júna) v hlavnom meste Nórska na medzinárodnej konferencii Oslo Fórum, prestížnom podujatí s účasťou mediátorov, politikov, expertov a medzinárodne uznávaných osobností. Na pozvanie nórskeho rezortného partnera Børge Brendeho na konferencii vystúpil aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák v paneli o bezpečnosti v juhovýchodnej Európe.

 

Západný Balkán si zasluhuje našu pozornosť. Oslo Forum je zamerané na prevenciu a riešenie konfliktov, a našťastie tak zle na tom na západnom Balkáne zatiaľ nie sme. Ale máme tu iné, nemenej nebezpečné výzvy: regionálne napätia, politickú nestabilitu, a tou najväčšou výzvou je chýbajúca perspektíva. Takéto ovzdušie je živnou pôdou pre frustráciu, pre odklon od európskych hodnôt, pre pôsobenie tretích aktérov. Proces rozširovania EÚ je najlepší prostriedok, ktorý máme k dispozícii na odvrátenie tohto trendu, netreba vymýšľať nič nové, len ho oživiť, a vrátiť nádej občanom kandidátskych krajín západného Balkánu,“ zhodnotil M. Lajčák svoje vystúpenie v panelovej diskusii , v ktorej mu partnermi boli minister zahraničných vecí Bosny a Hercegoviny Igor Crnadak, a Davor Ivo Stier, ktorý bol ešte do pondelka šéfom chorvátskej diplomacie. 

 

Oslo Forum, ktoré sa koná každý rok v júni, je tvorené viacerými regionálnymi fórami. Ústrednou témou ročníka 2017 je udržiavanie mieru a vytváranie priestoru pre mediáciu konfliktov, čo sa odrazilo aj v témach jednotlivých diskusií – popri západnom Balkáne diskutujú panelisti aj o Somálsku, Nigérii, Iraku, Sýrii, Cypre a Kolumbii.

 

Je dôležité, aby sme kultúru reakcie nahradili kultúrou prevencie. Je vyrátané, že každé euro či dolár investované do toho, aby sa predišlo konfliktom, sú 60-krát efektívnejšie vynaložené, než na zastavenie krviprelievania po tom, čo prepukne. Ale v skutočnosti robíme presný opak: na každý dolár čo dáme na prevenciu, pripadá viac ako 1 800 dolárov vo výdavkoch na zbrojenie. Toto sa musí zmeniť,“ povedal na margo diskusie M. Lajčák - udržateľný mier a prevencia pred konfliktmi je jednou z priorít, ktorým sa bude venovať počas predsedníctva 72. Valného zhromaždenia OSN.

 

Podujatie Oslo Forum organizuje Centrum pre humanitárny dialóg s podporou Ministerstva zahraničných vecí Nórskeho kráľovstva a silných regionálnych partnerov. Pozvanie naň prijali desiatky ministrov zahraničných vecí a ďalších vysokých predstaviteľov štátov z celého sveta, ako aj zástupcov medzinárodných organizácií a think-tankov.

 

M. Lajčák využil podujatie aj na bilaterálne stretnutie s iránskym ministrom zahraničných vecí Mohammadom Javadom Zarífom, s ktorým hovorili o situácii v regióne Blízkeho východu s dôrazom na Sýriu, Jemen, ale aj súčasnú krízu vo vzťahoch medzi Katarom na jednej strane a skupinou arabských štátov na strane druhej. Ministri sa zhodli, že je potrebné vyvinúť maximálne úsilie na urovnanie sporov a zabránenie ich eskalácii, ktorá by viedla k ďalšej destabilizácii regiónu. V otázke jadrovej dohody, ktorú Irán uzavrel v roku 2015 so západnými mocnosťami, sa M. Lajčák vyslovil za jej pokračovanie. Vyslovil presvedčenie, že Európska únia bude túto dohodu rešpektovať, kým ju bude dodržiavať aj Irán. S ministrom Zarífom tiež posúdili stav bilaterálnych iránsko-slovenských vzťahov, ktoré v ostatnom období zaznamenali oživenie.

Minister M. Lajčák s rezortným kolegom Bosny a Hercegoviny I. Crnadakom. Minister M. Lajčák s rezortným kolegom Bosny a Hercegoviny I. Crnadakom. V panelovej diskusii o bezpečnosti v juhovýchodnej Európe. V panelovej diskusii o bezpečnosti v juhovýchodnej Európe. Pred začiatkom konferencie s chorvátskym partnerom Davorom Ivom Stierom. Pred začiatkom konferencie s chorvátskym partnerom Davorom Ivom Stierom.
S ministrom zahraničných vecí Iránu J. Zaridom. S ministrom zahraničných vecí Iránu J. Zaridom. M. Lajčák sa zúčastnil na fóre v Osle na pozvanie nórskeho rezortného partnera Børgeho Brendeho. M. Lajčák sa zúčastnil na fóre v Osle na pozvanie nórskeho rezortného partnera Børgeho Brendeho.