M. Lajčák odcestuje na Svetové ekonomické fórum do Davosu

22.1.2019 | Očakávané udalosti

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sa v dňoch 23. – 25. januára 2019 zúčastní na 49. výročnom zasadnutí Svetového ekonomického fóra (World Economic Forum – WEF) vo švajčiarskom meste Davos. Na uvedenej akcii sa každoročne stretávajú špičkoví podnikatelia, politické elity, vybraní intelektuáli, umelci, zástupcovia akademickej obce, mimovládnych organizácií a novinári z celého sveta, aby diskutovali o kľúčových otázkach globálneho významu. V tomto roku potvrdilo svoju účasť rekordných 3200 zástupcov z celého sveta.
 

Nosnou témou tohtoročného fóra je „Globalizácia 4.0: Formovanie globálnej architektúry v období štvrtej priemyselnej revolúcie“. Minister Lajčák sa aktívne zapojí do nasledujúcich štyroch hlavných panelov: „Nový manifest pre Európu“, „Svet v období Globalizácie 4.0“, “Ďalšie smerovanie Európy“ a „Formovanie silného partnerstva pre rast a mier na Západnom Balkáne“.
 

Na tohtoročnom Svetovom ekonomickom fóre sa zúčastnia zástupcovia z viac ako sto krajín sveta. Medzi najvýznamnejších hostí bude patriť generálny tajomník OSN Antonio Gutteres, prezidenti Číny, Brazílie, Peru, Poľska, Ukrajiny, ale aj predstavitelia kľúčových medzinárodných organizácií ako sú OBSE, OECD, WTO, MMF, EBRD, či NATO. Za Európsku komisiu potvrdili účasť Johannes Hahn, Cecilia Malmströmová, či Jyrki Katainen. SR bude v Davose zastupovať aj predseda vlády Peter Pellegrini a prítomní budú aj jeho kolegovia z ČR, Bulharska, Slovinska, Talianska, Izraela, Japonska, krajín Západného Balkánu a ďalší, vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza. Z bývalých politikov prídu Tony Blair, John Kerry, či Al Gore.
 

Minister Lajčák absolvuje na fóre viaceré bilaterálne stretnutia, vrátane ukrajinskej vicepremiérky pre európsku a euroatlantickú integráciu Ivanny Klympuš-Tsintadze, kandidátky na post ukrajinského prezidenta Julie Tymošenkovej, či prezidenta Medzinárodného červeného kríža Petra Maurera.