Medzinárodná konferencia OBSE o boji proti terorizmu

8.3.2019 | Očakávané udalosti

 

V pondelok a utorok 25. a 26. marca 2019 sa v hoteli Saffron v Bratislave uskutoční medzinárodná konferencia na najvyššej úrovni o boji proti terorizmu s podtitulom „Zhodnotenie úsilia pri prevencii a boji proti terorizmu, ako aj násilnému extrémizmu a radikalizácii, ktoré v priestore OBSE vedú k terorizmu.“ Ide o v poradí druhú zo série konferencií, ktoré sa na Slovensku tento rok uskutočnia v rámci predsedníctva SR v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

 

Dvojdňové podujatie otvorí štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a osobitný predstaviteľ ministra pre slovenské predsedníctvo v OBSE Lukáš Parízek. Prvý deň konferencie je venovaný politickým vystúpeniam na najvyššej úrovni. S príhovormi okrem iných vystúpia zástupca ruského ministra zahraničných vecí Oleg Syromolotv, zástupca ministra zahraničných vecí Bieloruska Oleg Kravčenko, minister bezpečnosti Bosny a Hercegoviny Dragan Mektič, štátny tajomník ministerstva vnútra Čiernej Hory Dragan Pejanovič, zástupca hlavného koordinátora pre boj proti násilnému extrémizmu USA Chris Harnisch alebo riaditeľ divízie boja proti terorizmu EÚ (EEAS) John Gatt-Rutter.

 

Konferencia na druhý deň pokračuje expertnou časťou. Témami panelov budú napríklad spolupráca a koordinácia medzi národnými vládami a občianskou spoločnosťou, programy a mechanizmy na identifikáciu a zabránenie rizika radikalizácie a teroristického násilia alebo programy zamerané na prevýchovu a opätovnú integráciu páchateľov teroristických činov.

 

Na podujatí sa zúčastnia zástupcovia OBSE, OSN, EÚ, rôznych medzinárodných, regionálnych a sub-regionálnych organizácií, národní koordinátori boja proti terorizmu, experti a praktici, predstavitelia mimovládnych organizácií a občianskeho sektora.

 

Upozornenie pre novinárov: na podujatie je potrebné sa akreditovať do 15. marca vyplnením registračného formulára (v prílohe), ktorý záujemcovia zašlú na adresu eva.masanova@mzv.sk.