Štart Ministerskej rady OBSE v Miláne

6.12.2018 | Aktivity ministra | Aktivity štátnych tajomníkov | SR v medzinárodných organizáciách

Dnes (6. decembra 2018) sa v Miláne začalo dvojdňové stretnutie 25. Ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Slovensko na podujatí zastupujú minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák a štátny tajomník a splnomocnenec ministra pre prípravu predsedníctva SR v OBSE Lukáš Parízek. 

 

Ministerská rada je posledným zasadnutím na najvyššej úrovni pod vedením talianskeho predsedníctva. Slovensko v Miláne symbolicky preberá predsednícku štafetu a do čela organizácie sa postaví v januári 2019. Minister Lajčák vo svojom úvodnom vystúpení ocenil spôsob, akým sa podarilo talianskemu predsedníctvu zvládnuť chod organizácie v náročnom období. Už dnes je podľa neho jasné, že kríza na Ukrajine bude jednou z dominantných tém aj v roku 2019. „Naša úloha sa začína tam, kde pretrváva násilie a útoky na ľudskú dôstojnosť, dokonca tam, kde je cesta k mieru úplne jasná,” povedal M. Lajčák. „Nedávny incident v Azovskom mori je ďalším budíčkom pre nás všetkých,” dodal šéf slovenskej diplomacie.

 

V prvý deň konferencie sa minister Lajčák stretol s viacerými partnermi na bilaterálnych schôdzkach. So šéfom talianskej diplomacie a úradujúcim predsedom OBSE Enzom Moaverom Milanesim hovoril o skúsenostiach s predsedníctvom, ako aj o viacerých pálčivých témach, vrátane krízy na Ukrajine. Témou bilaterálneho rokovania s albánskym ministrom zahraničných vecí Ditmirom Bushatim bola kandidatúra Albánska na predsedníctvo v OBSE v roku 2020 a možná spolupráca v rámci predsedníckej Trojky. Minister ďalej rokoval aj s čiernohorským ministrom zahraničných vecí Srdjanom Darmanovičom, s bieloruským rezortným partnerom Vladimirom Makeiom, írskym ministrom obrany Paulom Kehoem, so zástupkyňou generálneho tajomníka NATO Rose Gottemoeller, so švédskou ministerkou európskych záležitostí a obchodu Annou Linde, s osobitným predstaviteľom predsedu OBSE na Ukrajine a trilaterálnu kontaktnú skupinu Martinom Sajdikom. Šéf slovenskej diplomacie vystúpil aj na sprievodnom podujatí venovanému boju proti radikalizácii vedúcej k terorizmu.

 

Štátny tajomník L. Parízek absolvoval už v predvečer samotnej konferencie stretnutie predsedníckej Trojky s partnermi zo Stredomorskej kontaktnej skupiny, ktorej Slovensko po celý rok 2018 predsedalo. „Veľmi si vážim, že sme počas tohto roka pracovali v duchu pozitívnej, prínosnej a nádejnej agendy. Kládli sme dôraz na kooperatívny prvok druhej ekonomickej a environmentálnej dimenzie OBSE,” uviedol L. Parízek. 

 

Bilaterálne rokoval L. Parízek so svojou švajčiarskou partnerkou Pascale Christine Baeriswyl, macedónskym štátnym tajomníkom Andrejom Zhernovskim a štátnou tajomníčkou MZV Japonska Toshiko Abe. Zúčastnil sa tiež na stretnutí Trojky s partnermi z Ázijskej kontaktnej skupiny OBSE. Tej bude Slovensko predsedať v roku 2020.

 

Ministerská schôdzka pokračuje svojím druhým a záverečným dňom v piatok 7. decembra. 

S bieloruským rezortným partnerom Vladimirom Makeiom. S bieloruským rezortným partnerom Vladimirom Makeiom. S čiernohorským ministrom zahraničných vecí Srdjanom Darmanovičom. S čiernohorským ministrom zahraničných vecí Srdjanom Darmanovičom.
Miroslav Lajčák a vysoký komisár OBSE pre otázky národnostných menšín Lamberto Zannier Miroslav Lajčák a vysoký komisár OBSE pre otázky národnostných menšín Lamberto Zannier Minister M. Lajčák a rakúska ministerka zahraničných vecí Karin Kneissl Minister M. Lajčák a rakúska ministerka zahraničných vecí Karin Kneissl Miroslav Lajčák a vysoký komisár OBSE pre otázky národnostných menšín Lamberto Zannier Miroslav Lajčák a vysoký komisár OBSE pre otázky národnostných menšín Lamberto Zannier
Minister M. Lajcak s Martinom Sajdikom. Minister M. Lajcak s Martinom Sajdikom.
Spoločné foto. Foto: OBSE. Spoločné foto. Foto: OBSE. Sprievodné podujatie. Sprievodné podujatie.
So švédskou ministerkou európskych záležitostí a obchodu Annou Linde. So švédskou ministerkou európskych záležitostí a obchodu Annou Linde.
So šéfom talianskej diplomacie a úradujúcim predsedom OBSE Enzom Moaverom Milanesim. So šéfom talianskej diplomacie a úradujúcim predsedom OBSE Enzom Moaverom Milanesim. Štátny tajomník Lukáš Parízek. Štátny tajomník Lukáš Parízek. Štátny tajomník Lukáš Parízek. Štátny tajomník Lukáš Parízek.
Štátny tajomník Lukáš Parízek. Štátny tajomník Lukáš Parízek.