Vernisáž výstavy súčasného slovenského sklárskeho a keramického dizajnu Viac je viac II v Rige

6.3.2020 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Lotyšsko

Vo štvrtok 5. marca 2020 otvorilo Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Lotyšsku vernisáž výstavy Viac je viac II vo výstavnom priestore Riga Art Space nachádzajúcom sa v srdci historického centra mesta. Výstava tak ukončila svoje turné Pobaltím, ktoré sa začalo minulý rok na jeseň v litovskom Vilniuse, pokračovalo v Kaunase a estónskom Talline. Jeho záver patrí lotyšskej metropole Riga. Kurátor výstavy a tiež vystavujúci autor v jednej osobe Patrik Illo sa osobne zúčastnil na rižskej vernisáži. 

 

Jeho kurátorský výber nemá ambíciu zmapovať celoslovenskú tvorbu v danom médiu. Je skôr sondou do niekoľkých najzaujímavejších tvorivých prístupov jednotlivých výtvarníkov. Úžitkovosť s estetickosťou spája v nejednom prípade aj výrazná expresívnosť nesúca v sebe výpoveď autora. Tieto presahy sú typické pre tvorbu Patrika Illa a ten ich ďalej vyhľadáva u iných tvorcov. Aj preto nesie projekt práve názov Viac je viac.

 

Výber predstavuje tvorbu slovenských sklárskych a keramických dizajnérov mladšej a strednej generácie či zahraničných dizajnérov pôsobiacich na Slovensku a tiež študentov Ateliéru skla a keramiky Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (VŠVÚ). 

 

V Rige sa rovnako ako v predchádzajúcich lokalitách okrem samotného Patrika Illa predstaví desiatka etablovaných autorov: Lucia Betinská Kováčiková, Peter Ďuriš, Simona Janišová, Markéta Nováková, Mira Podmanická, Ľubomír Ontkóc, Rudolf Rusňák, Aleksandra Stencel, Zuzana Svatik, Linda Viková a niekoľko študentov VŠVÚ. 

 

Výstavu zorganizovalo Veľvyslanectvo SR v Rige v spolupráci s Riga Art Space, občianskym združením SK-LLO a aj vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia.
   

Výstava potrvá v Rige do 29. marca tohto roku.