Kultúrna prezentácia

Back

Výstava Last folio, stopy židovského života na Slovensku vo Frankfurte nad Mohanom

Výstava Last folio, stopy židovského života na Slovensku vo Frankfurte nad Mohanom

27.1.2017 | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí

Honorárny konzul SR v Bad Homburgu Imrich Donath pripravil v spolupráci s autorom, umeleckým fotografom Yuri Dojčom a kurátorkou, filmovou producentkou Katyou Krausovou v priestoroch reprezentatívnej Goetheho univerzity vo Frankfurte nad Mohanom výstavu Last folio, stopy židovského života na Slovensku. Vernisáž sa uskutočnila 25. januára 2017 za účasti prezidentky univerzity, Prof. Birgitty Wolff, štátneho tajomníka Spolkovej krajiny Hesensko Marka Weinmeistera, starostu mesta Frankfurt n. M. Uwe Beckera, honorárneho konzula Imricha Donatha, riaditeľky Slovenského inštitútu v Berlíne Viery Polakovičovej a umelcov Yuriho Dojča, žijúceho v Kanade a Katye Krausovej, žijúcej vo Veľkej Británii. O hudobný rámec sa postaral klarinetista Roman Kupferschmidt.

Pozvaní hostia vystúpili s pôsobivými prejavmi k stále aktuálnej téme holokaustu a riaditeľka inštitútu Viera Polakovičová prehovorila v mene veľvyslanca Petra Lizáka. V príhovore uviedla informácie o podpore projektu zo strany ministerstva zahraničia a slovenských diplomatických misií. Premiéru výstavy v nemeckom prostredí pripravili Veľvyslanectvo SR a Slovenský inštitút v Berlíne v spolupráci so Štátnou knižnicou v Berlíne (23.4. – 31.8.2015). K berlínskej premiére získala kurátorka a producentka sprievodného filmu podporu od mediálnej spoločnosti Bertelsmann na vydanie reprezentatívnej publikácie k rovnomennej téme. Pre veľký úspech vyšla už vo dvoch vydaniach.


Aktuálna výstava, ktorá potrvá do 24. februára a je obohatená o ďalšie pôsobivé fotografie. Jej bonusom bude finisáž 21. februára. Projekt podporili viacerí sponzori.Vernisáž bola dôstojným príspevkom k Medzinárodnému dňu holokaustu (27. január.).

Výstava Last folio, stopy židovského života na Slovensku vo Frankfurte nad Mohanom. Výstava Last folio, stopy židovského života na Slovensku vo Frankfurte nad Mohanom. Výstava Last folio, stopy židovského života na Slovensku vo Frankfurte nad Mohanom. Výstava Last folio, stopy židovského života na Slovensku vo Frankfurte nad Mohanom.