RSS zoznamy

Back

Prijatie slovenskej futbalovej legendy na veľvyslanectve

Prijatie slovenskej futbalovej legendy na veľvyslanectve

9.1.2019 | Belgicko

Zastupiteľský úrad v Bruseli zorganizoval dňa 7. januára 2019 prijatie slovenského krajana v Belgicku, pána Alexandra Horvátha s manželkou. Dôvodom bolo jeho okrúhle životné jubileum, ktorého sa v pevnom zdraví dožil na sklonku roka 2018. 

 

Meno A. Horváth je dobré známe najmä pamätníkom slovenského futbalu. Ako tímový kapitán Slovana Bratislava slávil viacero úspechov a bol aj viacnásobným členom československej futbalovej reprezentácie v 60. rokoch minulého storočia. Azda najväčším úspechom bol zisk trofeje európskeho Pohára víťaza pohárov dňa 21. mája 1969 na štadióne v švajčiarskom Bazileji, kde Slovan porazil Barcelonu tesným výsledkom 3:2. V ankete bol zaradený medzi 25 najlepších hráčov Slovana v minulom storočí. Od začiatku 70. rokov nepretržite až dodnes pán Horváth žije aj s rodinou v Belgicku. Ako hráč a tréner získal angažmán v bruselských kluboch Molenbeek a Anderlecht, ako aj La Louviere. Okrem iného sa v Belgicku venoval výchove mladých futbalových talentov. 

 

Veľvyslanec P. Kormúth pri tejto príležitosti ocenil pôsobivú životnú dráhu pán Horvátha slovami: „Sme poctení návštevou ozajstnej slovenskej športovej legendy na našom veľvyslanectve. Slovo  Brusel sa na Slovensku každodenne skloňuje v médiách a verejnosti najmä v súvislosti s naším členstvom v Európskej únii. Už menej známa je skutočnosť, že v Belgicku dlhodobo žijú aj viacerí slovenskí krajania, ktorých profesionálna kariéra v oblasti  kultúry či športu ďaleko presiahla hranice našej vlasti. K takýmto osobnostiam nepochybne patrí aj pán Horváth,  bývalý kapitán futbalového tímu Slovan Bratislava, ktorý v roku 1969 získal jednu z najcennejších európskych pohárových trofejí a v pamätnom bazilejskom finále pokoril aj slávnu Barcelonu. Je mi cťou osobne mu zablahoželať k jeho významnému životnému jubileu“.