RSS zoznamy

Back

Koncert Adriany Banásovej a Moniky Mockovčákovej

Koncert Adriany Banásovej a Moniky Mockovčákovej

11.3.2019 | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Rakúsko

 

V rámci pravidelných poludňajších koncertov sa na Slovenskom inštitúte vo Viedni 5. marca 2019 uskutočnil koncert sopranistky Adriany Banásovej a klavíristky Moniky Mockovčákovej. Počas koncertu odzneli diela Reynalda Hahna, Clauda Debussyho, Wolfganga Amadea Mozarta, Vincenza Belliniho a Antonína Dvořáka. Rakúske publikum s nadšením zhodnotilo vynikajúce hudobné kvality oboch umelkýň.

 

Adriana Banásová študovala spev na Konzervatóriu v Bratislave v triede Dagmar Livorovej, pod jej vedením si rozširovala vzdelanie aj v odbore operetná špecializácia. Na Celoslovenskej súťaži konzervatórií obsadila dvakrát 2. miesto, Súťaž Antonína Dvořáka v Karlových Varoch 2015 jej priniesla Cenu SND a Cenu za farbu hlasu. V roku 2016 sa stala semifinalistkou Súťaže Otto Edelmann vo Viedni a víťazkou najvyššej ženskej kategórie Medzinárodnej súťaže Iuventus canti vo Vrábľoch, odkiaľ si okrem 1. ceny odniesla aj Cenu Štátnej opery Banská Bystrica, Cenu za interpretáciu hudby 20. storočia a Cenu Hudobného centra. Na doskách SND debutovala v sezóne 2016/2017.

 

Monika Mockovčáková študovala hru na klavír na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u prof. Idy Černeckej. Spolu s violončelistom Teodorom Brckom boli v roku 1997 laureáti medzinárodnej súťaže L. van Beethovena a súťaže B. Martinů v Prahe. V roku 2003 reprezentovali Slovenskú republiku na koncerte medzinárodnej akadémie Praha – Viedeň – Budapešt „Musikerlebnis Mitteleuropa“, konanej pod záštitou prezidenta SR a prezidenta Rakúska. V tom istom roku vyhrali prvé miesto na súťaži B. Martinů v Prahe, pričom získali aj Cenu za interpretáciu diela Bohuslava Martinů. V roku 2007 získala 2.miesto v medzinárodnej klavírnej súťaži Washington International Piano Artists Competition v USA, kde zároveň získala aj Cenu tlače a Cenu za najlepšiu interpretáciu klasického diela. Okrem sólovej hry sa intenzívne venuje komornej hudbe. Je pedagógom na Konzervatóriu v Bratislave.