RSS zoznamy

Back

AVÍZO: M. Lajčák vystúpi na 13. ročníku „Lennart Meri Conference 2019“ v Talline

AVÍZO: M. Lajčák vystúpi na 13. ročníku „Lennart Meri Conference 2019“ v Talline

17.5.2019 | Očakávané udalosti

 

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák z Fínska odcestuje 17. mája do estónskeho Talinnu, kde na pozvanie prezidentky Kersti Kaljulaid vystúpi na 13. ročníku konferencie Lennart Meri Conference 2019. Minister Lajčák na uvedenom podujatí v sobotu 18. mája vystúpi pred viac ako 500 predstaviteľmi medzinárodného politického života v tematickom bloku, ktorý je zameraný na korene frustrácie Európanov v predvečer volieb do Európskeho parlamentu a na súvislosti s nárastom populizmu v Európe (The Siren Calls of Populism: The Roots of Frustration at the Dawn of the EP Elections).

 

Estónsko si tento rok pripomína 90. výročie narodenia prezidenta Lennarta Meriho. Myšlienky z jeho vystúpení majú byť pripomienkou odkazu prezidenta v zahraničnej a bezpečnostnej politike. Preto aj motto tohtoročnej konferencie reflektuje jeho citát „One Past, Many Futures“.

 

Súčasťou návštevy budú aj bilaterálne rokovania ministra Lajčáka s novým estónskym rezortným kolegom Urmasom Reinsalu-om, ktorý do funkcie nastúpil po marcových parlamentných voľbách. Šéf diplomacie sa stretne aj s ministrom zahraničných vecí Severného Macedónska N. Dimitrovom. V krajine sa nedávno uskutočnili prezidentské voľby, ktoré potvrdili proeurópske smerovanie krajiny.