RSS zoznamy

Back

Koncert slovenských umelcov v Hainburgu

Koncert slovenských umelcov v Hainburgu

6.10.2019 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí

V evanjelickom kostole Martina Luthera v rakúskom Hainburgu sa 6. októbra 2019 uskutočnil koncert slovenských umelcov - organistu Ivana Šillera, klarinetistu Ronalda Šebestu a klaviristu Tomáša Boroša. Koncert bol súčasťou už tretieho ročníka medzinárodného festivalu ORGELHERBST 2019, ktorý sa od septembra až do novembra koná v kostoloch v Bruck an der Leitha a v Hainburgu. Na festival sú každoročne pozývaní aj umelci z okolitých krajín. Podujatie otvoril slovenský farár tohto kostola Ján Magyar, ktorý okrem iného poďakoval Slovenskému inštitútu vo Viedni za podporu.

 

Riaditeľ inštitútu Igor Skoček vo svojom prejave vyzdvihol prácu organizátorov, ktorí pozývajú hudobníkov na vysokej medzinárodnej úrovni, medzi ktorými sa nestratia ani slovenskí umelci, ako napríklad 22. septembra 2019 vo farskom kostole v Bruck an der Leitha organistka Mária Magyarová Plšeková a flautistka Mária Lukáčová.  Koncert v Hainburgu bol v znamení autorov hudby 19. a 20. storočia. Zazneli diela Igora Stravinského, Maurica Ravela, Clauda Debussyho a Erika Satieho. Ivan Šiller a Tomáš Boroš zároveň v premiéra zahrali Borošovo dielo Chorál F-Dur pre organ a klavír.

 

Ďalším zo slovenských umelcov zo šesťdielneho festivalového cyklu organových koncertov bude Martin Bako 9. novembra 2019 v Marienheim, Bruck/Leitha.