RSS zoznamy

Back

Slávnostné podujatie pri príležitosti 70. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi SR a ČĽR

Slávnostné podujatie pri príležitosti 70. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi SR a ČĽR

10.10.2019 | Aktivity veľvyslancov | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Čína

 

V stredu 9. októbra 2019 sa na Zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky v Pekingu uskutočnilo slávnostné podujatie pri príležitosti 70. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Slovenskou republikou a Čínskou ľudovou republikou (6. októbra 1949). 

 

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Čínskej ľudovej republike Dušan Bella v príhovore prítomným veľvyslancom, diplomatom, novinárom, podnikateľom a umelcom zdôraznil význam tohto významného míľnika a vyjadril nádej v ďalší rozvoj vzťahov vo všetkých oblastiach spoločného záujmu, vrátane politického dialógu, hospodárskych vzťahov a kultúrnej spolupráce s dôrazom na konkrétne výsledky. 

 

V rámci kultúrneho programu si publikum vypočulo vystúpenie klavírneho zoskupenia Devanas Duo – Kristína Smetanová a Júlia Novosedlíková, ktoré individuálnymi vystúpeniami a aj štvorručnou hrou na klavíri predstavili tvorbu viacerých slovenských hudobných skladateľov. Klavírno-violončelové duo Wei Yu Šišková a Ján Šiska v druhej časti koncertu hostí nadchlo interpretáciami známych čínskych a slovenských skladieb, ktorými symbolicky podčiarkli 70. výročie osláv slovensko-čínskych diplomatických vzťahov. 

 

Počas prestávky koncertu bola za účasti zástupcov Štátneho poštového úradu ČĽR, Čínskej pošty, provincie Shaanxi a múzea chrámu Famen odhalená spoločná poštová známka, ktorá zobrazuje bronzovú faléru z avarského pohrebiska v Podunajských Biskupiciach a striebornú kadidelnicu z chrámu Famen v provincii Shaanxi z čias dynastie Tang. Veľvyslanec Dušan Bella pripomenul, že ide o vôbec prvé spoločné vystavenie oboch verzií známok (čínska verzia bola publikovaná 6. októbra a slovenská 7. októbra), pričom upriamil pozornosť na umelecko-historické prepojenie oboch artefaktov prostredníctvom Hodvábnej cesty (avarské kmene žijúce na území súčasnej Slovenskej republiky prosperovali aj vďaka obchodu po Hodvábnej ceste, čínska kadidelnica bola vyrobená kovotepeckou technikou typickou pre Byzantskú ríšu). 

 

Umelecký zážitok doplnila výstava grafík poprednej slovenskej výtvarníčky Kataríne Vavrovej, jednej z posledných žiačok profesora Albína Brunovského, ktorej elegantné a pôsobivé grafiky oživili celý koncertný priestor.