RSS zoznamy

Back

Vernisáž výstavy ORAVSKÝ HRAD, ORAVSKÁ LESNÁ ŽELEZNICA-UNIKÁTY SLOVENSKA na Zámku Sandomierz

Vernisáž výstavy ORAVSKÝ HRAD, ORAVSKÁ LESNÁ ŽELEZNICA-UNIKÁTY SLOVENSKA na Zámku Sandomierz

5.12.2019 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Poľsko

V priestoroch Zámku Sandomierz sa 4.  decembra 2019 uskutočnila vernisáž výstavy ORAVSKÝ HRAD, ORAVSKÁ LESNÁ ŽELEZNICA-UNIKÁTY SLOVENSKA. Je to putovný projekt, ktorý vznikol z iniciatívy riaditeľa Slovenského inštitútu (SI) vo Varšave Adriána Kromku na základe spolupráce s riaditeľkou Oravského múzea P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a Oravského hradu Máriou Jagnešákovou. Výstava je zároveň pozvánkou navštíviť tieto slovenské unikáty. 

 

Výstavu otvorili príhovorom riaditeľ SI vo Varšave Adrián Kromka, primátor mesta Sandomierz Marcin Marzec a riaditeľ Múzea a Zámku mesta Sandomierz Dominik Kacper Płaza.

 

Jednou z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska je Oravský hrad, vybudovaný na skale nad riekou Orava. Z pôvodne malej pevnosti z 13.storočia vznikol v priebehu nasledujúcich storočí rozsiahly hradný areál, ktorý má dnes 154 miestností. V minulosti bol župným hradom a sídlom Oravského hradného panstva. Patrila mu takmer celá Orava. Budovy a interiér hradu nesú črty románskeho slohu, gotiky, renesancie, baroka i moderných slohov. Historickú expozíciu tvorí systém stredovekých a renesančných stavieb hradu a ich dobové zariadenie. Veľmi obľúbené sú nočné prehliadky Oravského hradu počas hlavnej turistickej sezóny, spestrené divadelnými predstaveniami a strašidelnými výjavmi. Oravská lesná železnica je jednou z mála zachovaných úzkorozchodných úvraťových železníc na svete a je unikátnou technickou pamiatkou. 

 

Predmetná výstava v poľskej jazykovej mutácií je spoločným putovným projektom SI vo Varšave a Oravského múzea P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a Oravského hradu, ktorý bude inštitút prezentovať počas nasledujúceho obdobia v Poľsku.
 

Na záver vernisáže riaditeľ inštitútu Adrián Kromka poskytol rozhovor pre TV Sandomierz.