RSS zoznamy

Back

M.Lajčák: Chorvátsko už teraz berieme ako ďalšieho člena EÚ

M.Lajčák: Chorvátsko už teraz berieme ako ďalšieho člena EÚ

19.4.2010 | Aktivity ministra | Chorvátsko

Záhreb (19.apríl) – „Chorvátsko už vnímame ako 28.člena Európskej únie,“ povedal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák v pondelok v Záhrebe na stretnutí so svojim chorvátskym rezortným partnerom Gordanom Jandrokovičom. M.Lajčák mu v diskusii o rozširovaní EÚ tiež odporučil, aby sa krajina nesústredila iba na to, čo musí urobiť pred prijatím do Únie, ale aby sa už začala pripravovať na to, čo ju čaká hneď po vstupe. „Bezprostredne po vstupe je dôležité nanovo si zadefinovať svoje priority, prehodnotiť svoje miesto v EÚ a povedať si, na aké úlohy sa treba zamerať,“ pripomenul M.Lajčák a dodal, že Slovensko je pripravené podeliť sa v tomto smere o všetky svoje skúsenosti, aj o tie negatívne, aby sa Chorvátsko poučilo z chýb svojho priateľa a nedopúšťalo sa vlastných. V podobnom duchu tlmočil M.Lajčák slovenskú podporu pre čo najskorší vstup Chorvátska a ochotu SR pomáhať aj prezidentovi republiky Ivovi Josipovičovi, premiérke Jadranke Kosorovej a predsedovi parlamentu Lukovi Bebičovi. Minister M.Lajčák okrem toho na všetkých rokovaniach vyzdvihol bezproblémovosť dvojstranných vzťahov: „Je až prekvapujúce, že pri takej šírke a komplexnosti našich vzťahov nemáme medzi sebou žiadne otvorené či problémové otázky.“ Vysokú kvalitu vzťahov by mala potvrdiť aj pripravovaná návšteva chorvátskeho prezidenta v Bratislave.

Minister M.Lajčák tiež požiadal chorvátskych partnerov o podporu pre otvorenie Múzea Slovákov v Našiciach a informoval, že pre vysokú obľúbenosť chorvátskeho pobrežia u slovenskej verejnosti chce SR pokračovať v projekte spoločných policajných hliadok v chorvátskych letoviskách a tak isto aj v nastávajúcej sezónne otvoriť vysunuté konzulárne pracovisko v Splite. Chorvátski predstavitelia zase tlmočili M.Lajčákovi záujem o príchod slovenských investorov do krajiny. V rámci oficiálnej návštevy Chorvátska ešte vystúpi minister M.Lajčák s prejavom na Diplomatickej akadémii v Záhrebe.

Výmena podpísaných dohôd o spolupráci Diplomatických akadémií SR a HR Výmena podpísaných dohôd o spolupráci Diplomatických akadémií SR a HR Miroslav Lajčák na stretnutí s prezidentom Ivom Josipovičom Miroslav Lajčák na stretnutí s prezidentom Ivom Josipovičom