RSS zoznamy

Back

Podpis mikrograntov SlovakAid

Podpis mikrograntov SlovakAid

21.10.2019

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Keni František Dlhopolček 14. októbra 2019 podpísal na veľvyslanectve Slovenskej republiky v Nairobi dve zmluvy o poskytnutí finančného príspevku v rámci mikrograntov SlovakAid. 

 

Vďaka finančnému príspevku SAMRS bude zakúpených vyše 200 nových lavíc pre žiakov Mangororo Primary School v provincii Kilifi, ktorú v súčasnosti navštevuje viac ako 250 žiakov. Škola je tiež neslávne známa ako School of shame kde v dôsledku prívalových dažďov zaplavilo hlinené triedy a žiaci sa učili v kalužiach vody sediac na kameňoch. S finančnou pomocou provinčnej vlády postavili novú budovu s tromi triedami na pevných základoch odolných voči vode. V spojení s mikrograntom SlovakAid sa žiakom zabezpečia dôstojné podmienky pri vzdelávaní. 

 

Zmluvu prišla podpísať riaditeľka školy Gertrude Wanjala Nyambu v sprievode zástupcu okresnej vlády Ganze Omondim K'oyoom. Obaja vyjadrili vďaku za poskytnutú pomoc a sú otvorení ďalšej spolupráci. Okrem nedostatku tried a zariadenia vidia ako ďalší problém prístup k pitnej vode a slabé IT vybavenie. 

 

Veľvyslanec František Dlhopolček sa vyjadril, že by sa nemali spoliehať iba na príspevky donorov, ale mali sa začať sústrediť na budovanie vlastnej sebestačnosti. Navrhol, aby na rozľahlom pozemku školy začali pestovať plodiny (moringu, kešu, sezam), ktoré im môžu zabezpečiť pravidelný príjem. Dodal tiež, že intenzívna spolupráca s rodičmi a motivácia detí je základom úspešného vedenia školy, a vyzdvihol pozitívny vplyv šírenia povedomia o poľnohospodárskej produkcií už od školského veku.

 

Cieľom druhého mikrograntu SAMRS je podporiť komunitnú organizáciu Enjoy Ubuntu. Zmluvu prišla podpísať Winnie Alila Sakong, ktorá je zakladateľka komunitného centra. V svojpomocne zriadenej dielni šijú tašky, oblečenie, kabelky a iné doplnky. Prostredníctvom tréningov učia krajčírstvu ženy zo znevýhodneného sociálneho prostredia (najmä slobodné matky). V spolupráci so slovenskou koordinátorkou je perspektíva rozšírenia predaja produktov na Slovensku. Požadovaný finančný príspevok bude slúžiť na nákup nových šijacích strojov a materiálov (látky, nite, nožnice a pod.) a taktiež sú naplánované 3 odborné tréningy pre mladé šičky. Finančný príspevok pozitívne prispeje k podpore podnikania a tvorbe nových pracovných miest.


Slovakia at IE29BF

Slovakia at IE29BF 18.11.2019 | Ekonomické správy ...