RSS zoznamy

Back

Španielsky úspech Bratislavského detského zboru

Španielsky úspech Bratislavského detského zboru

19.9.2018 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Slováci naprieč storočím | Španielsko

V pondelok 17. septembra 2018 sa zo Španielska s vavrínmi víťazstva v kategórii detských zborov vrátil Bratislavský detský zbor, ktorý vynikajúco reprezentoval SR na prestížnej medzinárodnej súťaži speváckych zborov Cançó Mediterrània. Deti z Bratislavy obsadili najvyššie priečky v dvoch z piatich kategórií súťaže. Získali prvé miesto v kategórii Folklór a strieborný diplom v kategórii Sakrálna hudba.

 

Už ôsmy ročník súťaže sa konal v katalánskej Barcelone a meste Lloret de Mar od 11. do 16. septembra 2018.

 

Bratislavský detský zbor úspešne existuje od roku 1962. Od svojho vzniku pracoval v rámci Bratislavského kultúrno-informačného strediska a od roku 2009 existuje ako súčasť Základnej umeleckej školy Miloša Ruppeldta na Panenskej ulici. Umeleckým vedúcim zboru je Robert Tišťan, ktorý ho na vysokej profesionálnej úrovni riadi od roku 2007. Pod jeho ráznou taktovkou a skvelým manažérskym vedením dosiahli deti viacero úspechov. V roku 2017 zbor nahral CD Modlitbičky Milana Rúfusa, ktoré zhudobnila skladateľka Jana Bezek a následne spolu absolvovali turné po slovenských mestách, ktoré sa stretlo s veľkým ohlasom odbornej aj laickej verejnosti. Okrem vlastných koncertov zbor intenzívne spolupracuje s domácimi aj zahraničnými umelcami. V ostatnom období koncertoval s Adamom Ďuricom, skupinou HEX, či so Charlotte Gottovou na galakoncerte Karla Gotta.  

 

Popri domácom účinkovaní zbor reprezentuje Slovensko v zahraničí. Po španielskom triumfe ho najbližšie čaká vystúpenie v Plzni 21. októbra 2018. Vystúpi na Koncerte česko-slovenskej vzájomnosti v rámci osláv 100. výročia založenia Československej republiky. Milovníci hudby si  ho môžu prísť vypočuť 14. decembra 2018 na vianočný koncert v Olomouci.