RSS zoznamy

Back

Cestovné odporúčanie - Konžská demokratická republika

Cestovné odporúčanie - Konžská demokratická republika

25.7.2019 | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Konžská demokratická republika
Stupeň odporúčania: 3. stupeň - odporúčanie necestovať (necestovať do určitých oblastí)

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi odporúča slovenským občanom necestovať do severovýchodných častí krajiny na hraniciach s Ugandou a Rwandou, osobitne provincie Ituri, severné Kivu, do oblastí miest Butembo, Beni a Goma. Dôvodom je nárast a prepuknutie vírusového ochorenia ebola spôsobujúceho hemoragickú horúčku.

 

Ebola sa vyznačuje vysokou nákazlivosťou a vysokou mierou úmrtnosti na ochorenie (v súčasnosti viac ako 2500 nakazených a 1700 úmrtí). Na uvedené vírusové ochorenie reagovala aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá k prepuknutiu eboly vydala stanovisko a vyhlásila „stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu“.

 

V provincii Severné Kivu (mestá Goma a Bukavu) je takisto zhoršená bezpečnostná situácia spojená často s únosmi a vojenskými operáciami proti rebelským ozbrojeným skupinám, dochádza často aj k ozbrojeným lúpežiam a pouličnej kriminalite. Nárast trestnej činnosti je prevažne zameraný na medzinárodné spoločenstvo a zahraničných turistov.

 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča slovenským občanom, aby v prípade cesty do Konžskej demokratickej republiky využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

 

V prípade akýchkoľvek problémov alebo potreby získania dodatočných informácií odporúčame kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi (emb.nairobi@mzv.sk, 00254202721896, 00254202721898). Keďže sa v krajine nenachádza slovenské veľvyslanectvo, konzulárna pomoc a asistencia je veľmi limitovaná. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča občanom informovať sa o kontaktoch na veľvyslanectvá členských krajín EÚ v danom teritóriu.