RSS zoznamy

Back

Cestovné odporúčanie - Etiópia

Cestovné odporúčanie - Etiópia

25.10.2019 | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Etiópia
Stupeň odporúčania: 2. stupeň - zvážiť nevyhnutnosť cestovania (zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí)

Bezpečnostná situácia v niektorých oblastiach Etiópie a v okolí Addis Abeby zostáva napätá a nepredvídateľná v dôsledku najmä etnicky motivovaných násilných nepokojov spojených s krehkou vnútropolitickou stabilitou. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR preto ďalej odporúča slovenským občanom zvážiť nevyhnutnosť cestovania do okrajových oblastí Etiópie (najmä oblasti okolo miest Bahir Dar a Gonder, Adama/Nazreth, Dire Dawa, Harer, Jijiga, Ambo, Jimma, Hawasa, mesto Shashamena, oblasť Gambella, hranica medzi národným štátom Somálsko a Oromia, hraničné oblasti s Eritreou, Džibutskom, Somálskom, Keňou, Južným Sudánom a Sudánom).

 

V celom národnom štáte Oromia sa môžu objavovať protestné akcie často sprevádzané násilnosťami. V prípade pobytu v Addis Abebe je potrebné sledovať bezpečnostnú situáciu v okolí federálneho hlavného mesta Addis Abeba (uprostred národného štátu Oromia), nakoľko môže pri cestách do okolia dochádzať k obťažovaniu cestujúcich zo strany ozbrojených skupín a blokovaniu ciest.

 

V meste Addis Abeba odporúčame turistom, aby dbali na maximálnu obozretnosť, nakoľko v hlavnom meste Etiópie rapídne stúpla miera kriminality a dochádza k prepadom, okrádaniu a útokom na cudzincov. Je potrebné vyhýbať sa akýmkoľvek politickým zhromaždeniam, demonštráciám a miestam s vysokou koncentráciou ľudí, ako aj pohybu v meste po zotmení. V prípade potreby je

 

Veľvyslanectvo SR v Addis Abebe pripravené poskytnúť aktuálne informácie. Ministerstvo zároveň vyzýva slovenských občanov, aby v prípade cestovania do Etiópie využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.