RSS zoznamy

Back

Kanada - cestovné obmedzenia a opatrenia počas pandémie COVID-19

Kanada - cestovné obmedzenia a opatrenia počas pandémie COVID-19

19.5.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Kanada

Počas cestovania lietadlom /pokiaľ nie je možné dodržať bezpečnú vzdialenosť dva m od iných cestujúcich/ majú cestujúci povinnosť nosenia rúška /alebo iného prekrytia úst a nosa/ a odporúča sa jeho nosenie aj počas cestovania železničnou, lodnou, autobusovou a pozemnou verejnou dopravou. (Viac informácií)

 

Cestujúci vykazujúci známky ochorenia COVID-19 nemôžu vstúpiť na územie Kanady letecky.

 

Kanadskí občania a držitelia povolenia na trvalý pobyt v Kanade vykazujúci známky ochorenia COVID-19 môžu vstúpiť na územie Kanady autom, vlakom alebo loďou, no následne sa musia izolovať po dobu 14 dní.

 

Cestujúci prichádzajúci do Kanady musia preukázať „dôveryhodný“ plán ich karantény (nevykazujú známky ochorenia COVID-19) alebo izolácie (vykazujú známky ochorenia COVID-19) obsahujúci adresu plánovaného pobytu a telefónne číslo, alebo budú umiestnení vo vládou zabezpečenom zariadení.

 

Všetci cestujúci prichádzajúci do Kanady:

 

  • musia absolvovať povinnú 14-dňovú izoláciu alebo karanténu;
  • zároveň musia mať povinne na tvári rúško skôr, ako budú pokračovať do svojho cieľového miesta, kam sa však nemôžu dopraviť verejnou dopravou;
  • v cieľovom mieste ich pobytu nesmú mať kontakt so zraniteľnou skupinou ľudí (ľudia vo veku 65 rokov a viac, ľudia s iným ochorením);
  • musia si zabezpečiť základné potraviny a potrebné lieky.

 

Bližšie informácie o izolácii a karanténe je možné nájsť na linke.

 

Letecká doprava

Pre medzinárodné lety sú v prevádzke iba 4 kanadské letiská: Toronto, Montreal, Vancouver, Calgary.

 

Leteckí prepravcovia zaviedli povinný ´health check´ pasažierov – prostredníctvom kladenia otázok týkajúcich sa ich zdravia v súvislosti s ochorením COVID-19 a jeho symptómov.

 

Leteckí prepravcovia majú povinnosť odmietnuť boarding/nástup do lietadla pri letoch do Kanady každému pasažierovi, ktorí nemá kanadské občianstvo alebo trvalý pobyt v Kanade.

 

Výnimky: Zákaz sa netýka bezprostredných rodinných príslušníkov kanadských občanov, diplomatov akreditovaných v Kanade, leteckých posádok, dočasných pracovníkov (napríklad ošetrovateľov, sezónnych pracovníkov v poľnohospodárstve, rybárskom priemysle), medzinárodných študentov, ktorí mali platné povolenie na štúdium alebo ho mali schválené pred vstupom cestovných obmedzení do platnosti 18. marca 2020, žiadatelia, ktorých povolenie o trvalý pobyt bolo schválené pred vstupom cestovných obmedzení do platnosti, ale zatiaľ do Kanady nevycestovali, tranzitujúcich cestujúcich.

 

Tranzit cez Kanadu je naďalej povolený, za podmienok:

 

  • cestujúci nevykazuje známky ochorenia COVID-19;
  • cestujúci má platnú eTA /Electronic Travel Authorisation/;
  • tranzitný let do Európy je z toho istého kanadského letiska a terminálu ako prílet do Kanady;
  • pasažier musí počas prestupu v Kanade zostať v medzinárodnej tranzitnej zóne; teda nemôže prejsť colnou zónou a formálne vstúpiť na kanadskú pôdu a to ani k prevzatiu batožiny pred ďalším letom;
  • prestup sa musí uskutočniť v časovom rozmedzí menej ako 24 hodín.

 

Veľvyslanectvo SR v Ottawe vystavuje občanom SR pred vycestovaním z Kanady povolenie na tranzit na základe ich žiadosti, s cieľom zabezpečiť čo najhladší návrat občanov na Slovensko. Žiadame preto občanov, aby nás o svojom plánovanom návrate na Slovensko informovali na email: cons.ottawa@mzv.sk v dostatočnom predstihu pred ich vycestovaním z Kanady.

 

 

Pozemná doprava

Hranica s USA - S platnosťou od 21. marca 2020 Kanada a USA po vzájomnej dohode uzatvorili svoju pozemnú hranicu pre všetky cesty, ktoré nie sú nevyhnutného (essential) charakteru. Platí pre všetkých cestujúcich za účelom turizmu a rekreácie. Nákladná doprava tovarov nie je obmedzená. Cez hranicu sa dostanú ľudia pracujúci v nevyhnutných (essential) sektoroch (napríklad zdravotníci). Platnosť opatrenia bola predĺžená do 21. júna 2020.

 

Zoznam zastupiteľských úradov SR

 

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať Veľvyslanectvo SR v Ottawe na telefónnom čísle: +1 613 296 8659 alebo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky: +421 2 5978 5978.