RSS zoznamy

Back

Nikaragua - opatrenia proti šíreniu COVID-19

Nikaragua - opatrenia proti šíreniu COVID-19

27.5.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Nikaragua

Vzhľadom na nárast úmrtí  a infikovaných ľudí v krajine vírusom COVID19, štátne úrady začínajú prijímať prvé vážnejšie opatrenia s dopadom aj na hraničný režimom a cestovanie. Nikaragujská vláda síce nevydala zatiaľ oficiálne opatrenia k uzatvoreniu hraníc, ale pozemné hranice s Kostarikou a Hondurasom sú uzatvorené na vstup do Nikaraguy s predbežným dátumom do 15. júna 2020 Momentálne sú uzatvorené aj hraničné vstupy na letiskách a pozastavené aj letecké spojenia do Európy a priľahlého regiónu. Lokálne letecké spoločnosti ako napr. American Airlines, Copa Airlines, Delta Airlines, Aeromexico uvádzajú predbežné odhady zrušenia letov do prvého júlového týždňa (vrátane).

 

Je predpoklad, že situácia sa bude zhoršovať a budú sa prijímať ďalšie reštrikčné opatrenia s tým, že letecké spojenie môže byť pozastavené aj v priebehu celého júla 2020. Už v súčasnosti sú preplnené nemocnice aj napriek skutočnosti, že oficiálne vládne zdroje uvádzajú nízky počet úmrtí a infikovaných prípadov. Akreditované veľvyslanectvá v Nicarague vyzývajú svojich občanov, aby sa zásobili základnými potravinami a zásobami vody. Nikaragujské vládne úrady napriek narastajúcemu počtu úmrtí a infikovaných osôb oficiálne zatiaľ nevyhlásilo žiadnu politiku (opatrenia) na povinnú karanténu.

 

Poznámka: Hoci vláda oficiálne „de iure“ neuzatvorila hraničné prechody, do Nikaraguy sa prakticky „de facto“ cudzinec nemôže dostať/vstúpiť. Dvojtvárnosť obmedzení v praxi hraničného režimu pre cudzincov dokresľuje aj fakt, že migračné úrady v Nikarague majú aktuálne pri cudzincov vstupujúcich do ich krajiny len kontrolovať platné očkovanie voči žltej zimnici  a preverovať, či cudzinec v ostatnej dobe navštívil inú krajinu postihnutú pandémiou COVID-19, resp. či požiadal o vykonanie testu na ochorenie COVID-19.