Slováci naprieč storočím

Back

Medzinárodný filmový festival Kino na hranici v Cieszyne

Medzinárodný filmový festival Kino na hranici v Cieszyne

4.5.2018 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Slováci naprieč storočím | Poľsko

Riaditeľ Slovenského inštitútu vo Varšave Adrián Kromka sa 27. a 28. apríla 2018 zúčastnil na medzinárodnom filmovom festivale Kino na hranici v Cieszyne. Slávnostné otvorenie festivalu, ktorý trval od 27. apríla do 3. mája 2018, sa uskutočnilo v divadle A. Mickiewicza, pričom v príhovoroch, okrem riaditeľky festivalu Jolanty Dygoś, vystúpil aj slovenský herec, scenárista a režisér Martin Šulík a filmový architekt, výtvarník a scénograf František Lipták. Program festivalu po otvorení pokračoval projekciou filmu Tlmočník Martina Šulíka.

 

Kino na hranici vzniklo ako malá prehliadka českých filmov a za dvadsať rokov existencie sa z nej stalo významné podujatie s prezentáciou českej, slovenskej, maďarskej a poľskej kinematografie. V tomto jubilejnom 20. ročníku festival uvádza celkom 65 slovenských filmov alebo diel slovenských tvorcov, zastúpené sú medzi nimi hrané, dokumentárne i animované snímky.

 

Najnovšiu slovenskú tvorbu zastupovali tituly Tlmočník Martina Šulíka či Dubček Laca Halamu. Kino na hranici malo v programe aj najnovší dokument Michaela Kaboša Pochoduj alebo zomri. Z minuloročných filmov sa do programu dostali Čiara Petra Bebjaka, Únos Mariany Čengel Solčanskej, Sloboda Jana Speckenbacha a dokumenty Mečiar Terezy Nvotovej a Varga Soni Maletz. Majstrovské diela slovenskej scénaristiky sú zastúpené filmami zo zlatého fondu slovenskej kinematografie Kristove roky (1967) a Postav dom, zasaď strom (1979) Juraja Jakubiska. Diváci mali možnosť vidieť aj Slávnosť v botanickej záhrade (1969) Ela Havettu a jeho krátke snímky Svätá Jana (1963), 34 dní absolútneho pokoja (1965) a Predpoveď nula (1966). Do programu boli zaradené tiež Petrolejové lampy (1971) Juraja Herza a Archa bláznov (1970) Ivana Balaďu.

 

V rámci aktuálnych "osmičkových" výročí sa tvorcovia podujatia zamerali na reflexiu roku 1968. Sekcia Nepokojné kino mala v programe film Juraja Jakubiska Zbehovia a pútnici (1968) a tri dokumenty reflektujúce pohnuté udalosti spomínaného obdobia a to film Čas, ktorý žijeme (1968) režisérov Vlada Kubenka, Ladislava Kudelku, Ivana Húšťavu, Otakara Krivánka a Jaroslava Pograna, Čierne dni (1968) Ladislava Kudelku a Tryzna (1969) režisérov Vlada Kubenka a Dušana Trančíka.

Foto: Kino na hranici. Foto: Kino na hranici. Foto: Kino na hranici. Foto: Kino na hranici.