Slováci naprieč storočím

Back

Noc literatúry 2018 v 12 bulharských mestách

Noc literatúry 2018 v 12 bulharských mestách

10.5.2018 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Slováci naprieč storočím | Bulharsko

V poradí 7. ročník medzinárodného projektu Noc literatúry (http://nocliteratury.cz/en/2018/) sa v Bulharsku uskutočnil 9. mája 2018 v hlavnom meste Sofia, ako aj v ďalších 11 mestách (Burgas, Dobrič, Gabrovo, Pazardžik, Pernik, Plovdiv, Ruse, Stara Zagora, Šumen, Varna a Veliko Trnovo).


Na rôznych miestach (knižnice, čitárne, mládežnícke organizácie, kaviarne, kluby) boli vo večerných hodinách realizované verejné čítania diel súčasných európskych autorov v preklade do bulharského jazyka, ktoré predniesli herci, hudobníci, televízni a rozhlasoví hlásatelia a ďalší predstavitelia umeleckej sféry.

 

Slovensko bolo zastúpené knihou Petra Krištúfka Dom hluchého v preklade Asena Milčeva. S cieľom pripomenutia si dejinných výročí SR a ČR boli diela slovenského a českého autora (Jiří Kratochvíl, Brněnské povídky) prezentované spoločne. Úryvky z kníh čítal Vencislav Blagoev, člen Big Band Bulharského rozhlasu (trúbka), ktorý osviežil svoje vystúpenie aj krátkymi hudobnými vstupmi slovenských a českých pesničiek.

 

Tohtoročné vydanie Noci literatúry bolo zároveň rozšírené aj o bulharských autorov, ktorých diela boli preložené do európskych jazykov. Jednotliví diplomati z európskych veľvyslanectiev a kultúrnych inštitútov nahrali krátke videá vybraných básní bulharských poetov. V slovenskom jazyku zaznela báseň Ekateriny Josifovej Budúcnosť zo zbierky „Útla knižka“ v preklade Dimany Ivanovej (https://www.youtube.com/watch?v=a7ekl9wYuV0).