Všetky správy

Back

European Diplomacy Speaking (Also) Through a Slovak Voice

Európska diplomacia bude hovoriť (aj) slovenským hlasom

1.12.2019 | Slovensko a Európska únia


Bratislava/Brusel (1.decembra) – Tvárou a hlasom pri mediálnej prezentácii zahraničnej politiky Európskej únie bude slovenský diplomat. Niekdajší hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Stano sa po nástupe novej Európskej komisie 1. decembra stal hlavným hovorcom pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiky EÚ, ktorú v rámci svojho portfólia zastrešuje podpredseda EK a Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

 

Peter Stano je jediným občanom SR v zostave hovorcov novej EK. V Bruseli už pôsobil v rokoch 2011-2014, keď sa od vstupu SR do EÚ stal vôbec prvým Slovákom medzi hovorcami Európskej komisie a pracoval ako hovorca vtedajšieho komisára pre rozširovanie a susedskú politiku Štefana Füleho z Českej republiky. 

 

P. Stano pracoval 16 rokov vo verejnoprávnych médiách, vrátane STV, SRo, BBC World Service a Deutsche Welle. V roku 2009 nastúpil na MZVEZ SR na pozíciu hovorcu, ktorú vykonával dve funkčné obdobia. Následne pôsobil na Zastupiteľskom úrade SR v libanonskom Bejrúte a najnovšie plnil úlohy veľvyslanca s osobitným poslaním pre migráciu. P. Stano vyštudoval žurnalistiku, ovláda päť svetových jazykov a dohovorí sa ďalšími dvoma.