Všetky správy

Back

State Secretary Korčok opens SR’s honorary consulate in Eclépens, Switzerland

I. Korčok vo Švajčiarsku otvoril honorárny konzulát SR v Eclépens

14.6.2017 | Aktivity štátnych tajomníkov | Honorárne konzuláty | Švajčiarsko

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok dnes (14. júna) slávnostne otvoril Honorárny konzulát SR so sídlom v Eclépens s jurisdikciou pre francúzsky hovoriace kantóny Vaud, Valais, Neuchâtel a Ženeva, v ktorých žije cca. 1200 slovenských občanov. V regióne je slovenskú prítomnosť cítiť, majú tu svoje sídlo aj spoločnosti pôsobiace v SR Nestlé a Vetropack.

 

Do funkcie honorárneho konzula bol vymenovaný François de Coulon, švajčiarsky podnikateľ v oblasti vinárstva, ktorý v rokoch 1995 a 1996 pôsobil aj na Slovensku. Okrem pomoci slovenským občanom bude jeho úlohou iniciovanie a podpora nových slovensko-švajčiarských partnerstiev v oblasti obchodu, turizmu, vedy a výskumu, vzdelávania a kultúry.

 

Na otvorení honorárneho konzulátu sa zúčastnili predstavitelia kantonálnej a mestskej správy ako aj hostia z ekonomickej sféry a krajanskej komunity.

 

„Úloha honorárnych konzulov má v dnešnom dynamickom svete význam nielen pri pomoci našim krajanom, ale aj pri podpore investícií a rozvíjaní kultúrnych vzťahov. Výborné švajčiarsko-slovenské vzťahy tak majú priestor pre ďalší rozvoj,“ uviedol pri tejto príležitosti štátny tajomník I. Korčok.

 

Štátny tajomník I. Korčok rokoval tiež so štátnou tajomníčkou Ministerstva zahraničných vecí Švajčiarska Pascale Baeriswyl, s ktorou okrem bilaterálnej relácie diskutoval o vzťahoch medzi EÚ a Švajčiarskom a o aktuálnych medzinárodno-politických otázkach.

 

„Vzťahy Európskej únie so Švajčiarskom sú pre obe strany pomerne komplexnou záležitosťou. Partneri ocenili angažovanosť SR počas predsedníctva v Rade EÚ a Slovenská republika je pripravená naďalej podporovať rozvoj vzájomných vzťahov. S odchodom Spojeného kráľovstva z EÚ rastie význam ďalších externých účastníkov vnútorného trhu EÚ,“ uviedol štátny tajomník Ivan Korčok.

Štátny tajomník I. Korčok otvoril honorárny konzulát Lausanne/Eclepens. Štátny tajomník I. Korčok otvoril honorárny konzulát Lausanne/Eclepens. Štátny tajomník I. Korčok otvoril honorárny konzulát Lausanne/Eclepens. Štátny tajomník I. Korčok otvoril honorárny konzulát Lausanne/Eclepens. Štátny tajomník I. Korčok otvoril honorárny konzulát Lausanne/Eclepens. Štátny tajomník I. Korčok otvoril honorárny konzulát Lausanne/Eclepens.
Štátny tajomník I. Korčok otvoril honorárny konzulát Lausanne/Eclepens. Štátny tajomník I. Korčok otvoril honorárny konzulát Lausanne/Eclepens. Štátny tajomník I. Korčok so štátnou tajomníčkou Ministerstva zahraničných vecí Švajčiarska Pascale Baeriswyl. Štátny tajomník I. Korčok so štátnou tajomníčkou Ministerstva zahraničných vecí Švajčiarska Pascale Baeriswyl. Štátny tajomník I. Korčok počas rokovania so štátnou tajomníčkou Ministerstva zahraničných vecí Švajčiarska Pascale Baeriswyl. Štátny tajomník I. Korčok počas rokovania so štátnou tajomníčkou Ministerstva zahraničných vecí Švajčiarska Pascale Baeriswyl.