Všetky správy

Back

State Secretary Martin Klus Receives Ambassador of Ireland Hilda Ó Riain

Štátny tajomník Martin Klus prijal veľvyslankyňu Írska Hildu Ó Riain

25.6.2020 | Aktivity štátnych tajomníkov

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus prijal v stredu, 24. júna 2020, veľvyslankyňu Írska v Slovenskej republike Hildu Ó Riain.

 

Obaja partneri pozitívne zhodnotili nielen vzájomné bilaterálne vzťahy, ale aj spoluprácu Slovenska a Írska na multilaterálnej úrovni. Štátny tajomník M. Klus pogratuloval írskej veľvyslankyni k tomu, že Írsko získalo post nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN pre obdobie rokov 2021-2022. Partneri sa v tejto súvislosti zhodli na význame mierových misií OSN, do ktorých sa obe krajiny aktívne zapájajú, pričom írska veľvyslankyňa ocenila napríklad aktivity Slovenskej republiky na Cypre.

 

Partneri tiež diskutovali o vplyve pokračujúcej koronakrízy na naše ekonomiky, a to aj v kontexte problematiky migrácie a ohrozenia stability rozvojových štátov. Írska partnerka vyzdvihla úspešné zvládnutie pandémie koronavírusu na Slovensku. Štátny tajomník M. Klus v tejto súvislosti uviedol, že „obe naše krajiny majú otvorené ekonomiky, a preto bude potrebné pripraviť sa na budúce výzvy v tejto oblasti. Dôležitým momentom v riešení krízy bude napríklad aj objavenie efektívnej vakcíny.“

 

Dobré vzťahy medzi Slovenskou republikou a Írskom potvrdzujú aj spoločné záujmy v rokovaniach o budúcich vzťahoch medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom. Podľa veľvyslankyne Írska na Slovensku čakajú EÚ ešte náročné rokovania s vládou v Londýne, ale cieľom je aj naďalej mať ambiciózne a blízke vzťahy s Veľkou Britániou.