Všetky správy

Back

The First Meeting of Foreign Affairs Ministers of the European Union and the African Union held in Brussels

V Bruseli sa konalo prvé stretnutie ministrov zahraničných vecí Európskej únie a Africkej únie

22.1.2019 | Aktivity štátnych tajomníkov

V Bruseli sa 21. a 22. januára 2019 konalo historicky prvé ministerské stretnutie EÚ – AÚ, ktoré nadviazalo na samit hláv štátov a vlád európskych a afrických krajín v Abidjane v novembri 2017. SR počas prvého dňa stretnutia v Bruseli zastupoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Počas druhého dňa viedol delegáciu štátny tajomník MZVEZ SR František Ružička. Na podujatí sa zúčastnilo vyše 80 predstaviteľov európskych a afrických krajín.

 

Výsledkom stretnutia bolo prijatie spoločného komuniké venovaného ekonomickej spolupráci, mieru a bezpečnosti, mobilite, multilaterálnej agende, ako aj spolupráci po roku 2020. Diskutovalo sa o podpore obchodu, ekonomiky a investícií do afrických krajín, ktoré by mali pomôcť pri vytváraní pracovných príležitostí a zvyšovaní životnej úrovne. Osobitná pozornosť bola venovaná vzdelávaniu.

 

Slovensko je aktívne pri poskytovaní oficiálnej rozvojovej pomoci (ODA) v Afrike, zvlášť v oblasti Afrického rohu prostredníctvom rôznych projektov, ale aj na severe Afriky. Nielen priamo v teréne, ale aj na multilaterálnych fórach naša krajina zohráva významnú úlohu v agende reformy bezpečnostného sektora (SSR).

 

Štátny tajomník rezortu diplomacie zdôraznil význam budovania kapacít priamo v Afrike: „po vypuknutí konfliktu v Afrike je to práve Africká únia, ktorá reaguje ako prvá. Ako prvá prizve strany konfliktu k rokovaciemu stolu a ako prvá vyšle partnerom vo svete varovné signály.” SR spolu s Juhoafrickou republikou pôsobí na pôde OSN ako spolu-predsednícka krajina Skupiny priateľov pre SSR. Na ministerskom stretnutí osobitne vyzdvihli dôležitosť SSR pre svoje krajiny aj ministri Gambie a Etiópie.

 

Vo vzťahu k Afrike však SR podporuje aj rozvoj obchodu, digitalizáciu, transfer technológií a inovácie. „Práve v oblasti digitálnej transformácie vidíme príležitosti pre Afriku,“ akcentoval vo svojom vystúpení štátny tajomník František Ružička. Poukázal na skutočnosť, že akcelerovaný rozvoj a prosperita kontinentu prispejú k skvalitneniu života obyvateľov afrických krajín.

Štátny tajomník František Ružička na ministerskom stretnutí EÚ – AÚ. Štátny tajomník František Ružička na ministerskom stretnutí EÚ – AÚ. Štátny tajomník František Ružička na ministerskom stretnutí EÚ – AÚ. Štátny tajomník František Ružička na ministerskom stretnutí EÚ – AÚ. Štátny tajomník František Ružička na ministerskom stretnutí EÚ – AÚ. Štátny tajomník František Ružička na ministerskom stretnutí EÚ – AÚ.