Cestovné odporúčanie - Albánsko

27.11.2019 | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Albánsko
Stupeň odporúčania: 2. stupeň - zvážiť nevyhnutnosť cestovania (zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí)

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje občanov nachádzajúcich sa alebo cestujúcich do Albánska na aktuálne neprehľadnú situáciu v krajine spôsobenú silnými zemetraseniami, ktoré nemajú v novodobej histórii Albánska precedens. Medzi najviac zasiahnuté mestá patria Drač (Durrës) a Thumanë, veľmi silne bolo postihnuté aj hlavné mesto Tirana. Otrasy v uvedenej oblasti naďalej pretrvávajú. Väčšina záchranných a bezpečnostných zložiek v krajine je nasadených do záchranných a vyslobodzovacích prác. V týchto súvislostiach môžu byť obmedzené všeobecne dostupné služby, prístupy k dôležitým komoditám, doprava alebo komunikačné prostriedky hlavne v mestách Drač (Durrës) a Thumanë. V tejto súvislosti dnes (27. novembra 2019) vyhlásila albánska vláda mimoriadny stav po dobu 30 dní. Prioritou zostáva záchrana životov a následná pomoc pri zabezpečení ubytovania ľudí z postihnutých oblastí.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča občanom Slovenska pri plánovaných cestách do Albánska využiť službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky:

https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/registracia-pred-cestou-do-zahranicia a kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tirane (pohotovostný mobil: +355 689082308, e-mail: emb.tirana@mzv.sk).