Cestovné odporúčanie - Izrael

3.11.2017 | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Izrael
Stupeň odporúčania: 1. Upozornenie/Varovanie

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje slovenských občanov na pretrvávajúce napätie medzi arabským a židovským obyvateľstvom na území Izraela a Západného brehu, ktorého dôsledkom sú sporadické násilné útoky Palestínčanov, jednotlivcov a skupín.

Odporúčame slovenským turistom zvýšiť pozornosť pri cestovaní, sledovať aktuálnu situáciu na mieste pohybu a pozorne zvážiť každú trasu prehliadky Starého mesta Jeruzalemu, najmä v okolí Levej brány, Damaskej brány (Lion´s Gate, Damascus Gate) a moslimskej časti Starého mesta. V súvislosti s cestovaním na palestínske teritóriá neodporúčame slovenským občanom vstupovať na územie pásma Gazy. V niektorých mestách Západného brehu (Hebron, Ramalláh, východný Jeruzalem a pod.) môže príležitostne dochádzať k lokálnym nepokojom, respektíve k zrážkam radikálnych skupín s bezpečnostnými zložkami.

Naďalej odporúčame venovať zvýšenú pozornosť pri cestovaní v pohraničných oblastiach na severe krajiny, v oblasti izraelsko-libanonských hraníc, Golanských výšin, na juhu krajiny v pohraničnej oblasti medzi Izraelom a Egyptom a v celej oblasti okolo hraníc pásma Gazy, kde môže sporadicky dochádzať k raketovým útokom.

Bezpečnostná situácia v Izraelskom štáte umožňuje cestujúcim voľný pohyb takmer po celej krajine. Napriek tomu, odporúčame dôrazne rešpektovať pokyny policajných a bezpečnostných zložiek. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča slovenským občanom, aby v prípade cestovania do Izraela využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke ministerstva.

V urgentných prípadoch môžu slovenskí občania volať na pohotovostné číslo Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Tel Avive + 972/54 4556642