Cestovné odporúčanie - Tunisko

20.4.2017 | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Tunisko
Stupeň odporúčania: 2. stupeň - zvážiť nevyhnutnosť cestovania (zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí)

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky informuje slovenských občanov, že v Tunisku je naďalej v platnosti výnimočný stav. Jeho cieľom je vytvoriť kompetentným bezpečnostným zložkám podmienky pre efektívny boj proti terorizmu. V súčasnosti neregistrujeme negatívny dopad na slobodu pohybu, alebo iné reštrikcie pre turistov. Napriek evidentným úspechom tuniských úradov v boji proti terorizmu, MZVaEZ SR upozorňuje slovenských občanov na aktuálne bezpečnostné riziká, súvisiace s potenciálnymi teroristickými útokmi, vrátane letovísk a na miestach zvýšeného výskytu turistov (napr. pamiatky, turistické atrakcie).

 

Z uvedených dôvodov dôrazne odporúčame slovenským občanom, aby počas pobytu v Tunisku zachovávali zvýšenú obozretnosť, prostredníctvom médií sledovali aktuálnu bezpečnostnú situáciu v krajine, vyhýbali sa masovým zhromaždeniam a pouličným zhlukom ľudí, napr. po piatkových modlitbách, a dodržiavali pokyny bezpečnostných zložiek. Zároveň upozorňujeme občanov SR, aby na verejnosti rešpektovali miestne tradície, predovšetkým pri pohybe mimo letovísk. MZVaEZ SR dôrazne odporúča zdržať sa ciest do regiónov, hraničiacich s Líbyou a Alžírskom a do oblasti národného parku Džebel eš-Šaánbí (Chaambi Mountain), kde je bezpečnostná situácia naďalej veľmi nestabilná. V uvedených oblastiach hrozia teroristické útoky a prebiehajú tam protiteroristické operácie tuniských bezpečnostných zložiek. MZVaEZ SR tiež odporúča zvážiť cesty do guvernorátov Kasserine a Le Kef a púštnych oblastí južne od miest El Borma a Dhehiba, kde sa nachádzajú aj zóny kontrolované armádou a uzavreté pre pohyb civilistov.

 

Z bezpečnostných dôvodov odporúčame využívať výlučne hlavné cestné komunikácie a necestovať po zotmení. Slovenská republika nemá v Tunisku veľvyslanectvo a pre poskytnutie pomoci v prípadoch núdze má len obmedzené možnosti.

 

V naliehavých prípadoch môžu slovenskí občania kontaktovať Zastupiteľský úrad SR v Káhire, resp. veľvyslanectvo Českej republiky priamo v Tunise, alebo aj veľvyslanectvo niektorej inej členskej krajiny EÚ. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR dôrazne vyzýva slovenských občanov, aby v prípade cestovania do Tuniska využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke ministerstva. V prípade organizovaných zájazdov odporúčame, aby sa turisti neregistrovali jednotlivo, alebo aby turistickú skupinu zaregistroval hromadne delegát cestovnej kancelárie.