Do platnosti vstupuje „Program pracovných dovoleniek“ medzi Slovenskom a Japonskom

31.5.2016 | Aktivity ministra | Japonsko

Bratislava (31. mája) - Od stredy 1. júna vstupuje do platnosti „Program pracovných dovoleniek“ medzi Slovenskou republikou a Japonskom. Na jeho základe môže niekoľko stoviek občanov Slovenska a Japonska vo veku od 18 do 30 rokov uskutočniť dovolenku na území druhého štátu s možnosťou príležitostného zamestnania bez pracovného povolenia za účelom pokrytia svojich cestovných nákladov, prihlásenia sa na krátkodobé jazykové či kultúrne kurzy.

Uzatvorenie Programu pracovných dovoleniek potvrdzuje kvalitu a hĺbku dvojstranných vzťahov vo všetkých oblastiach spoločného záujmu medzi Slovenskom a Japonskom,“ konštatoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

„Osobitne ma teší, že táto dohoda prehlbuje medziľudské kontakty. Umožní mladým ľuďom na oboch stranách študovať, cestovať i pracovať v partnerskej krajine.  Na jednej strane tak budú šíriť svoju kultúru a zviditeľňovať svoju krajinu, na strane druhej spoznajú špecifiká iného národa a prinesú si domov nové skúsenosti a určite aj dobré nápady,“ zdôraznil minister M. Lajčák, ktorý v rokoch 1994-98 pôsobil v Japonsku ako veľvyslanec SR.

Program pracovných dovoleniek je založený na dlhodobom priateľstve, spolupráci a dôvere medzi oboma krajinami a ich ľudom, ktoré sa rozvíjajú už 23 rokov od samostatnosti Slovenska. Jeho uvedenie do praxe symbolizuje výborné vzťahy, ktoré medzi nami existujú,“ povedal veľvyslanec Japonska na Slovensku Jun Shimmi.

V minulom roku navštívilo Japonsko takmer 20 miliónov turistov a ich počty sa aj v súvislosti s usporiadaním olympijských a paralympijských hier v Tokiu v roku 2020 zvýšia. My, Japonci, radi privítame občanov Slovenska v našej krajine. Veríme, že veľa mladých ľudí zo Slovenska využije program pracovných dovoleniek na pobyt v Japonsku a vzájomné spoznávanie sa. Osobne budem rád, ak mladí ľudia zo Slovenska spoznajú nielen pohostinnosť a dobrosrdečnosť Japoncov, ale aj našu prírodu a kultúru. Verím, že pobyt v Japonsku zanechá v ľuďoch celoživotné zážitky a prehĺbi potenciál rozvoja vzájomných vzťahov medzi Japonskom a Slovenskom,“ vyjadril sa veľvyslanec Jun Shimmi. 

Počet víz vydávaných v rámci programu pracovnej dovolenky na programový rok začínajúci 1. januárom 2017 a končiaci 31. decembrom 2017 je stanovený na štyristo pre každú zo zmluvných strán.

Pre obdobie od 1. júna 2016 do konca roka je počet víz určený na dvestodvadsať pre každú zo zmluvných strán. Výhody programu pracovnej dovolenky môžu mladí ľudia zo Slovenska a Japonska využiť len jedenkrát na jedného žiadateľa.

Na programe sa obe krajiny dohodli výmenou príslušných nót vo februári tohto roka a v máji spresnili počet uchádzačov, ktorí môžu program využívať. Na Slovensku, víza v rámci Programu pracovných dovoleniek bude vydávať Veľvyslanectvo Japonska v Bratislave, v Japonsku Veľvyslanectvo SR v Tokiu.       

Detaily o programe pracovných dovoleniek s Japonskom nájdete tu – http://www.sk.emb-japan.go.jp/itprtop_sk/index.html. Poskytne ich aj veľvyslanec Japonska na Slovensku Jun Shimmi na tlačovej konferencii veľvyslanectva Japonska v Bratislave (Hlavné námestie 2) 1. júna 2016 o 16.00 h. Registrácia médií vopred je povinná, termín do 1. júna 2016, 12.00 h, kontakt:- +421 2 59 800 100, info@bv.mofa.go.jp.