Estónsko

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

Nenašli sa žiadne tlačové správy
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Európa
Štátne zriadenie: parlamentná demokracia
Oficiálny názov štátu:
slovensky Estónska republika
miestny názov Eesti Vabariik
miestny názov v latinke Eesti Vabariik
anglicky The Republic of Estonia
Rozloha: 45.227 km2
Počet obyvateľov: 1,317 mil.(údaj z roku 1/2017)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Tallinn Tallinn Tallinn
Počet obyvateľov hlavného mesta: 440 tis. (údaj z roku 2/2016)
Úradný jazyk: estónsky
Jazyky:
jazyk % zastúpenie
estónsky 68,8%
ruský 25,1%
iné 6,1%
Mena: Euro (EUR)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Ruská federácia 294
Lotyšská republika 339
Dĺžka pobrežia: 3 794 km
Administratívne územné členenie: 15 okresov
Telefónna predvoľba: +372
Medzinárodná poznávacia značka: EE
Internetová doména: .ee
HDP na obyvateľa: 13 500 EUR (údaj z roku 2016)
Miera nezamestnanosti: 6,8% (údaj z roku 2016)
Národnostné zloženie:
národnosť % zastúpenie
Estónci 68,7%
Rusi 25,1%
Ukrajinci 1,7%
Bielorusi 0,8%
Fíni 0,5%
Ostatní 2,8%
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
luteráni 9,91%
pravoslávne 16,15%
iné 3,25%
nedeklarované 16,55%
bez vyznania 54,14%
Štátny sviatok
dátum sviatok
24.2. Deň nezávislosti (1918)
Vznik štátu: 19.02.1918 (Estónska republika)
Hlava štátu: Kersti Kaljulaidová (prezidentka volená parlamentom (Riigikogu)), od októbra 2016
Predseda vlády: Jüri Ratas (Strana Stred; od 23.11.2016)
Minister zahraničných vecí: Sven Mikser (Sociálno-demokratická strana; od 23.11.2016)
Dátum konania posledných volieb: 1.3.2015
Výkonná moc v štáte: Vláda a prezident. Vládny kabinet má 15 členov.
Zákonodarný orgán: Parlament, 101 členný jednokomorový (Riigikogu), predseda parlamentu-Eiki Nestor (Sociálno-demokratická strana/ Sotsiaaldemokraatlik Erakond, od 30. 3. 2015)
Uznanie SR: 01.01.1993
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 15.01.1993
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: http://vm.ee/en
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Helsinki

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Helsinki
Street: Vähäniityntie 5
Town:
slovak native
ZIP:
State:
slovak native
Phone: +358 968117810
Mobile phone:
Fax: +358 968117820
E-mail: emb.helsinki@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/helsinki
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
Consular Office of the Slovak Republic in Tallin
Consular Office of the Slovak Republic in Tallin
Konzul: Even Tudeberg
otvorený: 06.12.2007
adresa: Consular Office of the Slovak Republic
Lelle 24
EE-11317 Tallin
Estonia

Mobil.:
Tel.: +372 665 9550
Fax.: + 372 665 9551
E-mail.: even@robalm.eu
konzulárny obvod: celé územie Estónska
   
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:

Pri cestovaní do Estónska musí mať občan Slovenskej republiky platný cestovný pas alebo občiansky preukaz vo forme ID karty. Legislatíva nestanovuje minimálnu dĺžku platnosti cestovného dokladu; doklady musia byť platné pri vstupe aj výstupe z krajiny. Pobyt v Estónsku je možný bez registrácie po dobu maximálne 90 dní.

Dátum poslednej aktualizácie: 31/07/2017

Colné a devízové predpisy: Platia predpisy EÚ, pri prevoze tovaru cez vnútornú hranicu EÚ sa vykonáva colná kontrola len v prípade, že colné orgány majú informácie o pašovaní zakázaného tovaru.
Doprava: Pri ceste motorovým vozidlom je potrebné mať vodičský preukaz, technický preukaz o vozidle a zelenú poisťovaciu kartu. Dodržiavanie povolených rýchlostí sa kontroluje veľmi často. Maximálna povolená rýchlosť v uzavretej obci je 50 km/h, mimo obce 90 km/h a na špeciálne označených rýchlostných cestách v letnom období (to ale nie je presne určené a prispôsobuje sa stavu počasia) 110 km/h. Povolené množstvo alkoholu v krvi je 0,2 promile. Počas celého roka sa musí jazdiť so zapnutými stretávacími svetlami. Zimné pneumatiky sú povinné od začiatku decembra do konca februára.
Klimatické podmienky: Prímorská klíma s vlhkými a studenými zimami a chladnými letami.Priemerná teplota v januári -4° - 6°C, v júli 16° - 17°C
Zdravotná starostlivosť: V krajine je sieť zdravotníckych zariadení dostatočne rozšírená. Kvalita zdravotnej starostlivosti je porovnateľná so SR, aj keď vo všeobecnosti je materiálne a technické vybavenie rôzne. V súkromných klinikách a zubných ordináciách sa vyžaduje platba. Pri poskytnutí zdravotnej pomoci je potrebné mať európsky preukaz zdravotného poistenca. O preukaz treba požiadať príslušnú zdravotnú poisťovňu s časovým predstihom, nakoľko jeho vybavovanie trvá 30 dní.
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia: Estónsko nemá väčšiu kriminalitu než priemerná európska krajina. Najväčším problémom je drobná bežná kriminalita ako sú krádeže z áut a vreckové krádeže.
Dôležité telefónne čísla: Predvoľba krajiny: +372;
Informačná služba: 1182; Rýchla pomoc: 112 (číslo na všetky služby);
Polícia: 110; Rýchla lekárska pomoc: 112;
Požiarna služba: 112
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE
AKTUÁLNE SPRÁVY
 • ikonka galerie
  10.07.2019
  | Aktivity štátnych tajomníkov | Estónsko
  Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky František Ružička sa 10. júla 2019 stretol v Bratislave so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí Estónska Matti Maasikasom.
 • ikonka galerie
  08.02.2019
  | Aktivity štátnych tajomníkov | Estónsko
  Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR F. Ružička absolvoval (8. februára) pracovnú návštevu Estónska, počas ktorej rokoval so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí Estónska M. Maasikasom, navštívil informačné centrum e-Estonia i Centrum excelentnosti NATO pre kybernetickú bezpečnosť.
 • ikonka galerie
  02.11.2018
  | Aktivity veľvyslancov | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Estónsko | Fínsko
  Veľvyslanectvo SR vo Fínsku a veľvyslanectvá ČR vo Fínsku a v Estónsku spoločne zorganizovali koncerty zoskupenia Czecho-Slovak Cello Quartet, ktoré vystúpilo 30. októbra 2018 v banketovej sále helsinskej radnice a o deň neskôr v koncertnej sále Estónskej národnej knižnice v Tallinne.
 • ikonka galerie
  26.10.2018
  | Aktivity štátnych tajomníkov | Estónsko
  Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR František Ružička prijal dnes (26. októbra) dezignovaného veľvyslanca Estónskej republiky v Slovenskej republike so sídlom vo Viedni Toomasa Kukka pri príležitosti odovzdania kópii poverovacích listín a začiatku jeho diplomatickej misie.
 • 08.09.2017
  | Aktivity štátnych tajomníkov | Estónsko
  Neformálne stretnutie šéfov diplomacie v Talline (Gymnich) dnes (8. septembra) pokračovalo posúdením pracovných metód Rady pre zahraničné veci a spoločnou diskusiou s partnermi z kandidátskych krajín EÚ, zameranou na otázky boja proti radikalizácii a násilnému extrémizmu. Ako v diskusii konštatoval I. Korčok, oba fenomény sa stávajú zo dňa na deň akútnejšími, pričom nám ešte stále chýbajú fungujúce mechanizmy na vysporiadanie sa s nimi.
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: http://vm.ee/en
Dôležité telefónne čísla: Predvoľba krajiny: +372;
Informačná služba: 1182; Rýchla pomoc: 112 (číslo na všetky služby);
Polícia: 110; Rýchla lekárska pomoc: 112;
Požiarna služba: 112
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

Na jar 2012 sa Slovensko predstavilo na tallinskom Námestí slobody pri príležitosti Svetového dňa/World Day fotografickou výstavou Andreja Bána a Martina Bandžáka Slováci pomáhajú svetu, ktorá na desiatke panelov prezentuje aktivity slovenských humanitárnych organizácií v krízových oblastiach sveta. Slovenské subjekty a dobrovoľníci v nich pôsobia aj vďaka systému finančných grantov slovenskej rozvojovej agentúry SlovakAid.

Počas najznámejšieho estónskeho medzinárodného filmového festivalu Čierne noci v Tallinne na jeseň 2012 dostal možnosť prezentovať sa súčasný slovensko-český film Až do mesta Aš režisérky Ivety Grófovej. Slovenské filmy sa festivalu v Tallinne zúčastňujú už pravidelne a to pomerne s veľkou diváckou odozvou.

Na pôde Galérie Estónskej národnej knižnice sa od konca augusta do konca septembra 2013 predstaví súhrnná výstava venovaná 20. výročiu vzniku Slovenskej republiky pod názvom Výtvarné inšpirácie a hľadanie cesty. Po zastávke v lotyšskej Rige si slovenské výtvarné umenie bude hľadať priaznivcov v estónskom Talline, kde už pred dvoma rokmi mali diváci možnosť spoznať slovenské umelecké sklo na pôde Estónskeho múzea úžitkového umenia a dizajnu. Výstava prostredníctvom diel 57 autorov čiastočne mapuje tvorbu na slovenskej výtvarnej scéne za ostatných dvadsať rokov od nadobudnutia samostatnosti a to v rôznych odvetviach od maľby, grafiky, sochy, šperku cez sklo, keramiku, dizajn a textil až po fotografiu. Zastúpení sú mnohí významní pedagógovia z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a Akadémie umení v Banskej Bystrici, menovite šperkár Karol Weisslechner, fotografka Milota Havránková, maliar Daniel Fischer či grafik Robert Brun. Z ich žiakov napr. maliari Juraj Toman a Lucia Tallová, šperkárka Maya Hriešik Nepšinská, dizajnér Michal Kušík, či sochár Pavol Dubina.

Krajania a krajanské komunity:

V Estónsku sa nenachádza slovenská krajanská komunita.