Finisáž výstavy More is More II v Tallinne

3.3.2020 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Estónsko

 

V priestoroch Estónskej národnej knižnice v Tallinne sa 28. februára 2020 uskutočnila finisáž výstavy More is More II. Výstava súčasného slovenského sklárskeho a keramického dizajnu predstavuje výber z tvorby slovenských sklárskych a keramických dizajnérov mladšej a strednej generácie, ako aj študentov Ateliéru skla a keramiky Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. V galérii Estónskej národnej knižnice sa predstavili takí etablovaní autori ako Lucia Betinská Kováčiková, Peter Ďuriš, Patrik Illo, Simona Janišová, Markéta Nováková, Mira Podmanická, Ľubomír Ontkóc, Rudolf Rusňák, Aleksandra Stencel, Zuzana Svatik či Linda Viková, ale aj niekoľko nových talentov z radov študentov VŠVU. 

 

Cieľom výstavy kurátora Patrika Illa, jedného z najvýznamnejších slovenských umelcov pracujúceho so sklom, bolo predstaviť najzaujímavejšie a najambicióznejšie výtvory z dielní dizajnérov mladej a strednej generácie, ktorí vo svojej tvorbe pracujú so sklom a keramikou. Diela zobrazujúce tvorivé prístupy jednotlivých výtvarníkov v sebe spájajú úžitkovosť s estetickosťou, ktoré v nejednom prípade sprevádza expresívnosť výpovede autora. Tieto presahy sú typické pre tvorbu Patrika Illa a ten ich ďalej vyhľadáva u iných umelcov. Aj preto nesie projekt práve názov Viac je viac.

 

Výstava bola v Estónskej národnej knižnici otvorená pre verejnosť od 12. februára 2020 do 2. marca 2020. Následne poputuje do Rigy, kde bude oficiálne otvorená 5. marca 2020.