Gruzínsko

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

 • 08.07.2019
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Gruzínsko
  V súvislosti s pokračujúcimi demonštráciami v Tbilisi, ktoré začali 20. júna 2019, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tbilisi odporúča občanom Slovenskej republiky, aby sa vyhýbali všetkým väčším zhromaždeniam v centre hlavného mesta, predovšetkým v okolí parlamentu (Shota Rustaveli Avenue).
 • 03.10.2018
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Gruzínsko
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v súvislosti s rastúcim počtom ciest slovenských občanov do Gruzínska upozorňuje na potrebu dodržiavať podmienky stanovené platnými gruzínskymi zákonmi.
 • 11.08.2011
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Gruzínsko
  Slovenskí občania nepotrebujú vstupné víza na pobyty v Gruzínsku až do 365 dní. Oslobodenie od vízovej povinnosti sa vzťahuje nielen na turistiku, ale aj na brigády, štúdium a zamestnanie. Od víz na návštevy Gruzínska do 365 dní sú oslobodení aj cudzí štátni príslušníci, ktorí majú trvalý pobyt v Slovenskej republike.
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Ázia
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Gruzínsko
miestny názov Sakartvelos Respublika
miestny názov v latinke Sak'art'velo
anglicky Georgia
Rozloha: 69.700 km2
Počet obyvateľov: 4,469 mil. (údaj z roku 2011), 3,718 mil.*bez Abcházska a Južného Osetska(údaj z roku 2017)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Tbilisi Tbilisi Tbilisi
Počet obyvateľov hlavného mesta: 1,118 mil. (údaj z roku 2014)
Úradný jazyk: gruzínština
Jazyky:
jazyk % zastúpenie
gruzínsky 87,7%
azerbajdžanský 6,1%
arménsky 3,9%
ruský 1,2%
Mena: 1 lari (GEL) = 100 tetri, 1 EUR = 3,01 GEL; 1 USD = 2,62 GEL; 100 RUB = 3.95 GEL (2018) (GEL)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Arménska republika 164
Azerbajdžanská republika 322
Ruská federácia 723
Turecká republika 252
Dĺžka pobrežia: 310 km
Administratívne územné členenie: 9 krajov (Guria, Imereti, Kacheti, Kvemo Kartli, Mccheta-Mtianeti, Rača-Lečchumi a Kvemo Svaneti, Samegrelo a Zemo Svaneti, Samcche-Džavacheti, Šida Kartli (+ Južné Osetsko, ktoré Tbilisi nazýva Cchinvalská oblasť) 1 mesto (kalaki) - Tbilisi, 2 autonómne republiky (ofic.) - - Abcházsko (hl. mesto Suchumi; mimo kontr. cent. vlády) - Adžarsko (hl. mesto Batumi)
Telefónna predvoľba: +995-kód mesta
Medzinárodná poznávacia značka: GE
Internetová doména: .ge
HDP na obyvateľa: 4 370 USD (údaj z roku 2018)
Miera nezamestnanosti: 13,9% (údaj z roku 2017)
Národnostné zloženie:
národnosť % zastúpenie
Gruzínci 86,8%
Azerbajdžanci 6,3%
Arméni 4,5%
Rusi 0,7%
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
gruzínska ortodoxná cirkev 83,4%
moslimovia 10,7%
arménska apoštolská cirkev 2,9%
katolíci 0,5%
Štátny sviatok
dátum sviatok
26.5. Deň nezávislosti (1991)
Vznik štátu: 09.11.1991 (Gruzínsko)
História v skratke:

Názov Gruzínska je odvodený od gruzínskeho Gurz – tak sa pôvodne označovala východná časť krajiny. V neskorom staroveku sa na území dnešného Gruzínska nachádzali dve gruzínske kráľovstvá – Ibéria na východe a Egrisi na západe. Obe krajiny v rokoch 317 a 523 prijali kresťanstvo. Následne bolo toto územie pod priamym vplyvom Rimanov, Peržanov, Arabov a Turkov. V 11. až 13. storočí nastal tzv. zlatý gruzínsky vek, ktorý bol len krátko prerušený vpádom Mongolov v roku 1236. Napriek kresťanskému charakteru štátu boli jeho predstavitelia tolerantní k moslimskému a židovskému obyvateľstvu. V ďalších storočiach bojovali o vplyv v regióne Osmanská a Perzská ríša. V 19. storočí sa Gruzínsko stalo súčasťou Ruska. Po prvej svetovej vojne, v rokoch 1918-1921, bolo Gruzínsko samostatné, až kým nebolo opätovne včlenené do Sovietskeho zväzu – najprv v roku 1921 ako súčasť Transkaukazskej federatívnej sovietskej socialistickej republiky a od roku 1936 ako Gruzínska socialistická republika. Súčasťou ZSSR bolo Gruzínsko až do jeho rozpadu v roku 1991. V roku 1995 bol za gruzínskeho prezidenta zvolený bývalý sovietsky minister zahraničných vecí Eduard Ševarnadze. Vyhrotili sa aj rozpory v Abcházsku a Južnom Osetsku, kde separatistické hnutia podporované Moskvou dosiahli de facto nezávislosť od ústrednej vlády v Tbilisi. Nasledovala emigrácia gruzínskeho obyvateľstva z oboch odštiepeneckých republík. V roku 2003 sa po parlamentných voľbách počas tzv. revolúcie ruží uskutočnil nekrvavý štátny prevrat, na čele ktorého stáli Michail Saakašvili, Zurab Žvania a Nino Burdžanadze. M. Saakašvili za podpory mnohých domácich aj zahraničných nevládnych organizácií tvrdil, že voľby boli zmanipulované v prospech E. Ševarnadzeho, čo však nebolo nikdy riadne dokázané. Proamerický M. Saakašvili bol v roku 2004 zvolený za prezidenta Gruzínska. Vo voľbách v roku 2008 bol M. Saakašvili opätovne zvolený za prezidenta. Predvolebnú kampaň však tentokrát sprevádzali mnohé incidenty a represálie proti opoz ícii, čo značne poškodilo Saakašviliho demokratický kredit. Po parlamentných voľbách 1. októbra 2012 sa domáca politická scéna v GE zásadne zmenila. Dovtedy opozičná koalícia Gruzínsky sen, vedená miliardárom Bidzinom Ivanišvilim, zvíťazila a bývalé vládne hnutie (United National Movement) prezidenta M. Saakašviliho prehralo a prešlo do opozície. V 150-člennom parlamente získala vládna koalícia Georgian Dream 85 mandátov, účasť voličov vo voľbách bola 60,8%. Okrem Gruzínskeho sna a UNM sa do parlamentu nedostala žiadna strana (prah 5%). OBSE/ODHIR hodnotila voľby ako významný krok pri organizovaní demokracie, ale niektoré kľúčové otázky je potrebné ešte riešiť. Voľby boli slobodné s aktívnou účasťou občanov, ale kampaň bola polarizovaná a napätá, s určitými prípadmi násilia. Dňa 27.10.2013 sa v krajine konali prezidentské voľby, v ktorých zvíťazil kandidát vládnej strany - Giorgi Margvelašvili.

Nová vláda B. Ivanišviliho potvrdila doterajšiu orientáciu krajiny na členstvo v EÚ a v NATO, avšak usiluje o normalizáciu napätých vzťahov a obnovenie obchodných kontaktov s Ruskom.

Hlava štátu: Giorgi Margvelašvili
Predseda vlády: Mamuka Bakhtadze (od 20.6.2018)
Minister zahraničných vecí: David Zalkaliani (od 21.6.2018)
Dátum konania posledných volieb: 08.10.2016
Výkonná moc v štáte: prezident je hlavou štátu s obmedzenými právomocami, vláda je vrcholným orgánom výkonnej moci
Zákonodarný orgán: - Najvyššia rada (Umaglesi Sabčo), volená na 4 ročné funkčné obdobie - jednokomorový parlament (150 kresiel)- 77 miest volených proporčne a 73 väčšinovo
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 25.11.1993
Časové pásmo: GMT+4/+3 (rozdiel oproti Slovensku je 3 /zimny cas/ 2 /letny cas/)
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: http://mfa.gov.ge
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Tbilisi

Name:
slovak native
Street: 38 Nino Chkheidze St.
Town:
slovak native
Tbilisi Tbilisi
ZIP:
State:
slovak native
Georgia
Phone: +995 322224437
Mobile phone:
Fax:
E-mail: emb.tbilisi@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/tbilisi
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
Consular Office of the Slovak Republic in Tbilisi
Consular Office of the Slovak Republic in Tbilisi
Konzul: Besarion Kvartskhava
otvorený: 22.05.2009
adresa: Consular Office of the Slovak Republic
2nd floor 4 Kagarteli Str.
0112 Tbilisi
Georgia

Mobil.: +995 77 54 95 47
Tel.: + 995 32 47 55 79
Fax.:
E-mail.: besok@geo.net.ge besosvk@gmail.com
konzulárny obvod: celé územie Gruzínska
   
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:

Občania členských krajín EÚ a osoby bez štátneho občianstva trvalo žijúce v členských krajinách EÚ môžu od roku 2017 na územie Gruzínska vstupovať bez víz a zdržiavať sa tam jeden rok. 

Miestne špecifiká:

Jedlo a potraviny zakúpené v reštauráciách strednej a vyššej úrovne a supermarketoch sú zdravotne neškodné (potrebné je skontrolovať záručnú  dobu výrobku). Celoročne sa neodporúča piť neprevarenú vodu z vodovodu.

Výška prepitného v reštauráciách a baroch je 10 % a započítava sa priamo ku cene skonzumovaného. 

Elektrické zásuvky fungujú na 220V, bez nutnosti využiť cestovný adaptér.

Cestovať po území Gruzínska možno veľmi komfortne vlakom, pričom lístky sa musia zakúpiť vopred na webstránke  http://www.railway.ge/?lang=eng alebo autobusom https://biletebi.ge/georgian-bus-kutaisi-int-airport/Repertoire.

Rady a odporúčania:

Dovoz liekov pre osobnú potrebu je obmedzený na základe ich zloženia a dovážaného množstva. Obmedzenie sa týka väčšinou sedatív, hypnotík a ďalších liečiv, ktorých účinné látky môžu byť zneužité na nelegálnu výrobu drog. 

Gruzínske zákony neobmedzujú vývoz a dovoz valút do výšky 30 000 lari alebo ekvivalent vo valutách. Pri vývoze väčšieho množstva valút v hotovosti však gruzínska colná služba môže požadovať potvrdenie o získaní financií.


Pre vývoz umeleckých predmetov a predmetov z drahých kovov je nutné povolenie Ministerstva kultúry a ochrany pamiatok Gruzínska.

Vývoz a dovoz alkoholu je obmedzený celkovo na 4 litre. 

 

Pohotovostné čísla:

Lekárska záchranná služba 112
Polícia 112
Hasičský zbor  112
Informácie 11809

Colné a devízové predpisy: Gruzínske zákony neobmedzujú vývoz a dovoz valút. Pri vývoze väčšieho množstva valút v hotovosti však gruzínska colná služba požaduje potvrdenie o nadobudnutí vyvážanej sumy.
Informácia pre motoristov:

Pre motoristov platí povinné poistenie pre motorové vozidlá s cudzou štátnou poznávacou značkou. Podľa novej úpravy zákona musia byť tieto vozidlá poistené po celý čas, ktorý sa nachádzajú v Gruzínsku, inak majiteľom hrozí pokuta 100-200GEL. Poistenie je nutné zakúpiť si na území Gruzínska, t.j. neplatí zelená karta ani iné typy poistenia. Je možné zakúpiť si 15, 30, 90 dňové alebo ročné poistenie motorového vozidla.
 
Bližšie informácie, kde možno zakúpiť poistenie motorového vozidla:
http://www.tpl.ge/en

V Gruzínsku je nulová tolerancia alkoholu pri vedení motorového vozidla. Pokiaľ vodič spraví priestupok a nie je majiteľom vozidla, zaplatí pokutu nielen on, ale aj majiteľ motorového vozidla. 

Doprava: Veľká časť cestnej siete je v zlom technickom stave, čo treba mať na pamäti pri cestovaní autom.
Klimatické podmienky: Na západe krajiny je mierne teplá a vlhká klíma; na východe sú len malé množstvá zrážok; priemerná nameraná teplota v Tbilisi je v januári 0,5° C a v júli 24° C.
Zdravotná starostlivosť: Pri vstupe do krajiny nie je povinné žiadne očkovanie. Odporúča sa očkovať proti tetanu, hepatitíde typu A a diftérii. Odporúča sa pobyt vo veľkých mestách a turistických centrách s organizovanými výletmi do vnútrozemia s ubytovaním a stravovaním stredného až vyššieho štandardu. Pri cestách do vnútrozemia v jednoduchých podmienkach s jednoduchým ubytovaním, pri dlhodobom pobyte a úzkom kontakte s miestnym obyvateľstvom sa odporúča očkovanie ako pri zvýšenom riziku, čiže na týfus a hepatitídu typu B. Odporúča sa aj očkovanie proti besnote vzhľadom na vyššie riziko jej prenosu túlavými psami. Výskyt neškodnej malárie (tertiana) bol v krajine zaznamenaný len v niekoľkých prípadoch na juhovýchode v odľahlých vidieckych regiónoch v regiónoch Signachi a Marneuli pri hraniciach s Azerbajdžanom. V týchto oblastiach treba dbať na účinnú ochranu proti komárom. Treba venovať pozornosť hygiene pri zaobchádzaní s potravinami a pitnou vodou. Minerálne vody, ktorými je krajina známa konzumovať len od autorizovaných výrobcov. Odporúča sa nezabudnúť na vlastnú lekárničku a poistenie liečebných nákladov v zahraničí. Jedlo a potraviny zakúpené v reštauráciách strednej a vyššej úrovni a supermarketoch sú nezávadné. V letných mesiacoch sa neodporúča konzumovať ryby. Celoročne sa neodporúča piť neprevarenú vodu z vodovodu.
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia: Vzhľadom na súčasnú situáciu a status odštiepeneckých republík Abcházska a Južného Osetska je pre cudzinca prakticky nemožné dostať sa do nich cez gruzínske územie. Celkovo sa odporúča oblasti mimo hlavného mesta Tbilisi navštevovať s miestnym sprievodcom. Ľudia sú zväčša priateľskí a ochotní pomôcť. Podobne ako takmer všade inde na svete je potrebné byť opatrný, nevychádzať jednotlivo v nočných hodinách a dávať si pozor na vreckových zlodejov. Pri ceste autom sa odporúča dodržiavať pokyny dopravnej polície a nechávať autá zaparkované na strážených parkoviskách. Príslušníci polície sú okrem uniformy označní známkou s číslom, fotografiou a menom. V prípade nezákonného postupu zo strany polície je možné obrátiť sa na Službu pre boj s trestnou činnosťou Min. vnútra Gruzínska – na tel. čísle +995-32-92-09-86.
Práca v krajine: Pri nástupe do zamestnania je žiadateľ povinný uzatvoriť pracovnú zmluvu, ktorá musí vyhovovať zákonom stanoveným podmienkam. Vízum sa vydáva len na dobu platnosti pracovnej zmluvy. Bližšie informácií o podmienkach práce v Gruzínsku je možné získať na tbiliskom úrade práce (Alexidzeho ulica 3; tel.: +995-32-33-18-04).
Dôležité telefónne čísla: Hasiči 01, 953295
Polícia 02, 952007Záchranná služba a prvá pomoc 03
Konzulárne odd. MZV Gruzínska 989422MZV Gruzínska – „horúca linka pre cudzincov“ (24 hod. denne) 920986MV Gruzínska – stála služba 985474, 528180
MV Gruzínska - “horúca linka pre cudzincov” 941522
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE

Gruzínsko - informácie pre podnikanie

AKTUÁLNE SPRÁVY
 • ikonka galerie
  09.12.2019
  | Aktivity veľvyslancov | Gruzínsko
  Dezignovaný veľvyslanec Pavel Vízdal odovzdal 6. decembra 2019 prezidentke Gruzínska Salome Zurabišviliovej poverovacie listiny a začal vykonávať funkciu mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Slovenskej republiky v Gruzínsku.
 • 08.07.2019
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Gruzínsko
  V súvislosti s pokračujúcimi demonštráciami v Tbilisi, ktoré začali 20. júna 2019, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tbilisi odporúča občanom Slovenskej republiky, aby sa vyhýbali všetkým väčším zhromaždeniam v centre hlavného mesta, predovšetkým v okolí parlamentu (Shota Rustaveli Avenue).
 • ikonka galerie
  11.02.2019
  | Aktivity ministra | Predsedníctvo Slovenska v OBSE | Gruzínsko
  Dvojdňová pracovná cesta ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka do Gruzínska v pozícii úradujúceho predsedu OBSE dnes (11. februára 2019) pokračovala jeho stretnutiami so šéfom gruzínskej diplomacie Davidom Zalkalianim, štátnou ministerkou pre zmierenie a občiansku rovnosť Ketevan Cichelašviliovou, gruzínskym premiérom Mamukom Bachtadzem, predsedom parlamentu Iraklim Kobachidzem a prezidentkou Salome Zurabišviliovou. Rokovania partnerov sa sústredili na aktivity OBSE v Gruzínsku a aktuálny vývoj v krajine a v regióne.
 • ikonka galerie
  10.02.2019
  | Aktivity ministra | Predsedníctvo Slovenska v OBSE | Gruzínsko
  Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák začal dnes (10. februára 2019) ako úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spolupráce (OBSE) prvú časť dvojdňovej pracovnej návštevy Gruzínska.
 • ikonka galerie
  06.02.2019
  | Aktivity štátnych tajomníkov | Gruzínsko
  Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR František Ružička prijal dnes (6. februára 2019) námestníka ministra zahraničných vecí Gruzínska Lashu Darsaliu. F. Ružička vyjadril silnú podporu euroatlantickým ašpiráciám Gruzínska a vyzdvihol výsledky, ktoré Tbilisi dosiahlo v rámci reformného procesu.
 • ikonka galerie
  31.01.2019
  | Aktivity štátnych tajomníkov | Gruzínsko
  Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR František Ružička prijal 31. januára 2019 mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Gruzínskej republiky na Slovensku Revaza Gačečiladzeho.
 • ikonka galerie
  13.11.2018
  | Aktivity ministerstva | Oficiálna rozvojová pomoc | Gruzínsko
  Riaditeľ 3. teritoriálneho odboru MZVaEZ SR Michal Slivovič sa 12.11 stretol s gruzínskou delegáciou, zloženou z predstaviteľov malých a stredných podnikov, miestnych samospráv a MVO, ktorá v SR v dňoch 12.-16.11.2018 absolvuje študijný pobyt v rámci projektu "Georgia on the European way: Creation of Effective Model for DCFTA Implementation".
 • ikonka galerie
  01.11.2018
  | Aktivity ministra | Bielorusko | Gruzínsko | Mongolsko
  Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sa dnes (1. novembra 2018) na okraj zasadnutia Úzkeho jadra Mníchovskej bezpečnostnej konferencie v Minsku stretol s ministrom zahraničných vecí a obchodu Mongolskej republiky Damdinom Tsogtbaatarom, bieloruským ministrom zahraničných vecí Vladimírom Makejom a námestníkom ministra zahraničných vecí Gruzínska Lashom Darsaliom.
 • ikonka galerie
  25.10.2018
  | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Gruzínsko
  Dňa 19.10.2018 sa v priestoroch Tbiliského konzervatória pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa uskutočnil koncert jazzového/swingového orchestra FATS JAZZ BAND. Orchester vystúpil s programom pod názvom „Hudba prvej republiky“.
 • 03.10.2018
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Gruzínsko
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v súvislosti s rastúcim počtom ciest slovenských občanov do Gruzínska upozorňuje na potrebu dodržiavať podmienky stanovené platnými gruzínskymi zákonmi.
 • ikonka galerie
  06.06.2018
  | Aktivity štátnych tajomníkov | Gruzínsko
  Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Lukáš Parízek sa 6. júna 2018 stretol so svojím rezortným partnerom z Gruzínska – námestníkom ministra zahraničných vecí Gruzínska Davidom Donduom, ktorý zodpovedá za otázky vzťahov Gruzínska s členskými štátmi Európskej únie.
 • ikonka galerie
  31.05.2018
  | Aktivity ministerstva | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Gruzínsko
  Poľsko ako predsedajúca krajina Stredoeurópskej kultúrnej platformy (SKP) zorganizovalo v TechParku v Tbilisi podujatie zamerané na kreatívny priemysel, do ktorého sa zapojilo aj Slovensko.
 • 30.05.2018
  | Gruzínsko
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky potvrdzuje dlhodobú podporu SR suverenite a územnej celistvosti Gruzínska v rámci jeho medzinárodne uznaných hraníc.
 • ikonka galerie
  24.05.2018
  | Aktivity veľvyslancov | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Gruzínsko
  Veľvyslanectvo SR v Tbilisi začalo v roku 2015 s prípravou projektu celovečerného koprodukčného slovensko-gruzínskeho filmu Stratená melódia (The Missing Tune).
 • 28.03.2017
  | Vyhlásenia a stanoviská ministerstva | Gruzínsko
  ​Od dnešného dňa (28. marca) môžu občania Gruzínska cestovať do schengenského priestoru na krátkodobý pobyt do 90 dní bez víz. Je to významný krok a začiatok novej kapitoly vo vzťahoch medzi EÚ a Gruzínskom. Potvrdzuje to, že úsilie, reformy a snaha Gruzínska sa oplatili.
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: http://mfa.gov.ge
Dôležité telefónne čísla: Hasiči 01, 953295
Polícia 02, 952007Záchranná služba a prvá pomoc 03
Konzulárne odd. MZV Gruzínska 989422MZV Gruzínska – „horúca linka pre cudzincov“ (24 hod. denne) 920986MV Gruzínska – stála služba 985474, 528180
MV Gruzínska - “horúca linka pre cudzincov” 941522
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

Jednou z priorít Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tbilisi v oblasti bilaterálnej spolupráce je rozvíjanie stykov medzi obomi krajinami na lokálnej úrovni. Prvým konkrétnym krokom bolo kontaktovanie vrcholných predstaviteľov gubernie Rača v Gruzínsku s ponukou na družobnú spoluprácu s mestskou časťou Bratislava – Rača. Družba medzi obomi územnými celkami fungovala od roku 1965. V 90-tych rokoch však zanikla a ďalej sa nepredlžovala. Gruzínska Rača si je však dobre vedomá existenciou slovenskej Rače, miestne obyvateľstvo má v pamäti slovensko-gruzínsky film Rača – láska moja a Slovensko má týmto v Gruzínsku veľmi dobé meno. Predbežná dohoda o spolupráci oboch územných celkov v oblasti podpory podnikania, rozvoja kultúry a športu bola podpísaná 13.septembra 2014. Riadna dohoda by mala byť podpísaná v roku 2015 pri návšteve slovenskej delegácie v Gruzínsku.

 

Krajania a krajanské komunity: