Historicky prvý kontakt členov vlád SR a Šalamúnových ostrovov

27.5.2015 | Aktivity ministra | Šalamúnove ostrovy

Canberra (27. mája) – Historicky prvé stretnutie predstaviteľov vlád Slovenskej republiky a Šalamúnových ostrovov sa uskutočnilo v stredu v austrálskej Canberre. Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák sa na pôde slovenského veľvyslanectva v Canberre stretol s ministrom zahraničných vecí Šalamúnových ostrovov Milnerom Tozakom. Slovenská republika a Šalamúnove ostrovy nadviazali diplomatické styky v marci 2011.

Minister M. Lajčák v rozhovore s M. Tozakom zdôraznil záujem Slovenska o multilaterálnu spoluprácu s krajinami Tichomoria, najmä na pôde OSN. „Malé krajiny tvoria väčšinu členov Valného zhromaždenia OSN, a preto je dôležité vedieť čo si myslia a spolupracovať s nimi pri riešení globálnych problémov ako sú napríklad klimatické zmeny,“ uviedol minister M. Lajčák. Práve ostrovné krajiny Tichomoria najviac pociťujú negatívne klimatické fenomény, ako je stúpajúca hladina mora, čoraz ničivejšie cyklóny, alebo odumieranie koralových útesov v dôsledku globálneho otepľovania.

Aktuálne názory krajín Tichomoria na globálne problémy boli hlavnou témou aj počas pracovnej večere ministra M. Lajčáka s veľvyslancami šiestich ostrovných štátov Tichomoria v Canberre. „Pre nás je dôležité počuť, ako svet vyzerá z vašej perspektívy, čo vás znepokojuje a ako vnímate globálne výzvy,“ povedal minister M. Lajčák vedúcim diplomatických misií Fidži, Papui Novej Guinei, Samoi, Šalamúnových ostrovov, Tongy a Vanuatu.

Všetci partneri zhodne identifikovali klimatické zmeny ako najväčšiu výzvu s konkrétnymi vplyvmi na život týchto krajín už teraz. Za dôležité považujú aj tému udržateľného rozvoja, nadmerného rybolovu a - podobne ako Slovensko - aj rešpekt medzinárodného práva a dodržiavanie jeho princípov.

Partneri zároveň ocenili rozvojovú pomoc a asistenciu, ktorú im poskytuje Európska únia.

M. Lajčáka prijala aj predsedníčka dolnej komory parlamentu Bronwyn Bishopová. M. Lajčáka prijala aj predsedníčka dolnej komory parlamentu Bronwyn Bishopová. M. Lajčák s austrálskou ministerkou zahraničných vecí Julie Bishopovou podísal dohodu o programe pracovných dovoleniek. M. Lajčák s austrálskou ministerkou zahraničných vecí Julie Bishopovou podísal dohodu o programe pracovných dovoleniek. S tieňovou ministerkou zahraničných vecí opozičnej Labouristickej strany Tanyou Plibersek. S tieňovou ministerkou zahraničných vecí opozičnej Labouristickej strany Tanyou Plibersek.
S veľvyslancami šiestich ostrovných štátov Tichomoria. S veľvyslancami šiestich ostrovných štátov Tichomoria.