Izrael - aktuálne opatrenia voči šíreniu vírusového ochorenia COVID-19

22.3.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Izrael

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Izraelskom štáte informuje slovenských občanov nachádzajúcich sa v Izraeli o aktuálnych opatreniach izraelskej vlády voči šíreniu vírusového ochorenia COVID-19.

 

Návštevníci, ktorí sa stále nachádzajú v Izraeli, majú prerušiť svoj program, vrátiť sa do ubytovacích zariadení a čo najskôr opustiť krajinu.

 

Všetky osoby vstupujúce na územie Izraela sú povinné nastúpiť do 14-dňovej domácej karantény. Hotely a internáty nie sú považované za miesto domácej karantény.

 

Cudzím štátnym občanom bude odmietnutý vstup do krajiny. Obmedzenie sa nevzťahuje na osoby s povoleným pobytom a diplomatov akreditovaných v Izraeli.

 

Hranice s Jordánskom a Egyptom ostávajú uzatvorené.

 

Výnimky pre vstup do Izraela je možné získať pred cestou od veľvyslanectva Izraela v zahraničí, ktoré je potrebné v tejto veci kontaktovať aspoň 5 dní pred odchodom e-mailom s oznámením účelu cesty a miesta kde sa bude cestujúci zdržiavať v domácej karanténe po príchode do Izraela.

 

V Izraeli sú až do odvolania zakázané všetky podujatia s účasťou nad 10 osôb.

 

Zatvorené sú nákupné centrá a maloobchodné predajne (okrem potravín, lekární a reštaurácií s možnosťou take-away), bary, puby, diskotéky, kluby, reštaurácie (aj hotelové), posilňovne, plavárne, vodné a zábavné parky, ZOO, safari, kiná, divadlá a iné kultúrne inštitúcie, prevádzky neposkytujúce zdravotnú starostlivosť, výstaviská, výletné lode, lanovky, kultúrne pamiatky a konferencie.

 

Modlitby a bohoslužby sa môžu organizovať v počte max. 10 osôb, musí byť zachovaný odstup 2 metre medzi každou osobou a nie viac ako dve skupiny sa môžu stretnúť v ten istý čas.

 

Pracujúce osoby musia využiť možnosť práce z domu, pokiaľ je to možné.

 

Kde je možné zabezpečiť odstup osôb 2 metre, môžu pokračovať v práci bezo zmien.

 

V motorom vozidle by mali cestovať max. 2 osoby.

 

Je absolútny zákaz zdržiavania sa chorých osôb na pracovisku.

 

Ministerstvo zdravotníctva Izraela odporúča nevyužívať verejnú dopravu.

 

Od 20. marca vstúpil do platnosti úplný zákaz vychádzania v Izraeli, ktorým sa nariaďuje:

 

1. Nevychádzať z domu, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné (práca, nákup potravín, liekov, lekárske ošetrenie a pod.)

 

2. Nenavštevovať parky, detské ihriská, pláže, bazény, prírodné rezervácie alebo iné verejné priestranstvá, s výnimkou detí v rámci rodiny alebo so zvieratami (samostatne)

 

3. Zákaz voľnočasových aktivít aj pri malom počte účastníkov vrátane športových klubov a telocviční. Pravidlo platí rovnako pre verejné aj súkromné inštitúcie. Neorganizovaná športová činnosť vo voľnom priestranstve sa môže vykonávať v skupine max. 5 ľudí, ktorí zachovajú vzdialenosť od seba 2 m

 

4. Sociálna interakcia sa má obmedziť na elektronickú

 

5. Riziková populácia - starší ľudia, ako aj osoby všetkých vekových kategórií s ťažkými chronickými ochoreniami, s dlhodobými respiračnými chorobami vrátane astmy, autoimunitného ochorenia, kardiovaskulárneho ochorenia, cukrovky, porúch imunitného systému a malígnych ochorení je potrebné postupovať opatrne a úplne sa vyhnúť vychádzaniu z domu, s výnimkou zabezpečenia základných potrieb

 

Izrael dramaticky zvýšil počet testov na vírus, 3 - 5 000 testov denne, pričom zároveň zaviedol novú formu testovania tzv. Drive-through - občan príde na vlastnom vozidle do testovacieho centra a vzorka mu bude odobratá cez okno v aute.

 

6 centier (zatiaľ v Tel Avive, ostatné budú v mestách Haifa, Jeruzalem, Petah Tikva, Rishon Lezion a Beer Sheva) bude v prevádzke 24/7 umiestnených na verejných priestranstvách (parkoviská štadiónov, zberné parkoviská) za prítomnosti Červenej Dávidovej hviezdy a polície.

 

Hotely Dan Panorama v Tel Avive a Dan Hotel v Jeruzaleme sa stali dočasnými centrami pre liečbu pacientov nakazených ochorením COVID-19.

 

Verejná doprava (vlaky, autobusy, MHD) bude každý deň končiť prevádzku o 20:00.

 

Žiadna verejná doprava nebude premávať počas víkendov (od štvrtka 20:00 do nedele rána).

 

Verejná správa (okrem záchranných zložiek) pracuje v núdzovom režime, t.z. že 80% zamestnancov bolo poslaných na platené voľno.

 

Súkromný sektor pracuje v obmedzenom režime, t.z., že 70% zamestnancov bolo poslaných na platené voľno (nevzťahuje sa na spoločnosti do 10 zamestnancov).

 

Ministerstvo zdravotníctva Izraelského štátu zriadilo verejnú informačnú telefonickú linku * 5400. Linka, ktorá slúži verejnosti denne od 8:00 do 21:00 hod. a poskytuje odpovede na akékoľvek otázky týkajúce sa nového koronavírusu v krajine, ako aj zavedených opatrení.

 

Na internetovej stránke MZ Izraela sú zverejňované aktuálne informácie o výskyte nového koronavírusu v Izraeli, ako aj nové ochranné opatrenia, link:

https://govextra.gov.il/ministry-of-health/corona/corona-virus-en/

 

Pri cestovaní do Izraela odporúčame občanom registrovať sa v Registračnom formulári Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti SR alebo cez mobilnú aplikáciu Svetobežka.

 

Vprípade potreby ďalších informácií môžete kontaktovať Veľvyslanectvo Tel Aviv na telefónnom čísle +972544556639, alebo na emailovej adrese cons.telaviv@mzv.sk