Jordánsko

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

 • 12.11.2018
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Jordánsko
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Veľvyslanectvo SR v Bejrúte upozorňujú občanov cestujúcich do Jordánska na jeseň a v zime na možnosť nečakaných prudkých dažďov a následných prívalových záplav...
 • 28.05.2018
  | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Jordánsko
  Stupeň odporúčania: 1 - Varovanie
  Jordánsko je turisticky atraktívna a aj v súčasných podmienkach relatívne bezpečná krajina. Napriek prísnym bezpečnostným opatreniam jordánskych úradov však nie je možné úplne vylúčiť riziko teroristických útokov, podobne ako je to kdekoľvek inde na svete. Bezpečnostné zložky však prijímajú potrebné kroky na zníženie ich pravdepodobnosti. Po útokoch, ku ktorým došlo v predchádzajúcich rokoch, zaviedli osobitné bezpečnostné opatrenia aj väčšie hotely a turistické rezorty....
 • 16.05.2018
  | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Egypt | Jordánsko | Libanon | Saudská Arábia | Spojené kráľovstvo | Tunisko | Turecko
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR upozorňuje občanov cestujúcich do Spojeného kráľovstva priamymi letmi z Turecka, Egypta, Saudskej Arábie, Tuniska, Jordánska alebo Libanonu na bezpečnostné obmedzenia týkajúce sa elektronických prístrojov a zariadení na palube lietadiel.
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Ázia
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Oficiálny názov štátu:
slovensky Jordánske hášimovské kráľovstvo
miestny názov المملكة الأردنّيّة الهاشميّة
miestny názov v latinke Al Mamlakah al Urdunnīyah al Hāshimīyah
anglicky The Hashemite Kingdom of Jordan
Rozloha: 89.342 km2
Počet obyvateľov: 6508271(údaj z roku 2011)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Amman A´ammán Amman
Počet obyvateľov hlavného mesta: 2125000 (údaj z roku 2010)
Úradný jazyk: arabčina
Jazyky:
jazyk % zastúpenie
arabský 100%
Mena: jordánsky dinár (JD)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Saudskoarabské kráľovstvo 800
Izraelský štát 283
Sýrska arabská republika 370
Iracká republika 200
Palestínska národná samospráva 97
Administratívne územné členenie: 12 provincií
Telefónna predvoľba: 00962
Medzinárodná poznávacia značka: HKJ, JOR
Internetová doména: jo
HDP na obyvateľa: 5.899 (údaj z roku 2011)
Miera nezamestnanosti: 13.1% (údaj z roku 2011)
Národnostné zloženie:
národnosť % zastúpenie
Arabi 98%
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
islam 92%
kresťania 8%
Štátny sviatok
dátum sviatok
25.5. Deň nezávislosti /1946/
Vznik štátu: 18.05.1946 (Zajordánsko (Transjordan))
Hlava štátu: Abdullah II bin Al-Hussein
Predseda vlády: Abdullah Ensour
Minister zahraničných vecí: Ajaman Safádí
Dátum konania posledných volieb: 09.11.2010
Výkonná moc v štáte: vláda, ktorú menuje kráľ
Zákonodarný orgán: parlament - dvojkomorové Národné zhormaždenie
Uznanie SR: 03.03.1993
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 03.03.1993
Časové pásmo: GMT+2
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: mfa.gov.jo
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Bejrút

Name:
slovak native
Embassy of the Slovak Republic in Beirut
Street: Weavers Centre, 12th Fl, Clemenceau Street 464
Town:
slovak native
Beirut
ZIP:
State:
slovak native
Lebanon
Phone: +961 1367422
Mobile phone:
Fax: +961 1367423
E-mail:
Internet: www.mzv.sk/web/bejrut
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
Consulate General Office of the Slovak Republic in Amman
Consulate General Office of the Slovak Republic in Amman
Konzul: Khaldun A. Abuhassan
otvorený: 05.03.2002
adresa: Consulate General Office of the Slovak Republic
Jabal Amman 3 Circle
Jordan Insurance Company Bldg. 6 Floor
Amman
Jordan

Mobil.:
Tel.: +962/ 6/ 465 76 51
Fax.: +962/6/ 462 24 99
E-mail.: barakeh@go.com.jo
konzulárny obvod: celé územie Jordánska
   
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:

Na vstup do krajiny je potrebný cestovný pas s platnosťou najmenej 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. Jednorazové vstupné víza na dobu pobytu do jedného mesiaca je možné získať aj na hraničných priechodoch (okrem priechodu Allenby, King Hussein Bridge) za poplatok 40,- JD – cca. 44,- EUR. Pre držiteľov diplomatických pasov platí na základe dvojstrannej dohody bezvízový styk.


Slovenskí občania s bežným cestovným (aj služobným) pasom môžu žiadať o víza s viacnásobným vstupom na Veľvyslanectve Jordánskeho hášimovského kráľovstva so sídlom vo Viedni.

Bližšie informácie o podmienkach pobytu poskytne občanom SR Veľvyslanectvo Jordánskeho hášimovského kráľovstva vo Viedni. 

 

Dátum poslednej aktualizácie: 11/06/2018

Miestne špecifiká:

Jordánsko je bežne turisticky navštevovanou krajinou. Zisk z turistického ruchu predstavuje podstatný príjem ziskov krajiny a preto je turista váženým hosťom. Krajina a jej ľudia sú turisticky orientovaní, čo môže vo viacerých prípadoch znamenať, že tovar je mnohonásobne predražený. Do Jordánska organizuje zájazdy veľké množstvo cestovných kancelárií a preto vybrať si nebude problém. 

Jordánsko má dlhú a bohatú históriu. Za najatraktívnejšie miesta Jordánska sa považujú Petra, Wadi Rum, Aqaba, Madaba, Mŕtve more, Mount Nebo a iné. Jordánsko by sa určite malo nachádza na zozname krajín, ktoré by ste mali navštíviť. 

Užitočné telefónne čísla
Diaľničná polícia: 534 3401 alebo 191 

Sanitárne podmienky
Pred cestou sa odporúča uzavrieť zdravotné poistenie. Hygienické podmienky sú vo všeobecnosti uspokojivé.

Miestna legislatíva
Jordánske zákony postihujú prechovávanie a požívanie drog už v minimálnom množstve rovnako prísne ako obchodovanie s nimi. Súdny systém funguje na iných princípoch ako na aké môže byť našinec zvyknutý. Po zadržaní políciou, v prípade závažných trestných činov môže nasledovať aj niekoľkomesačné väzenie bez vznesenia obvinenia. Je viac ako odporúčané vyvarovať sa akýmkoľvek aktivitám, ktoré by mohli byť spájané z nelegálnou činnosťou.

Dátum poslednej aktualizácie: 09/08/2016

Colné a devízové predpisy: Dovoz a vývoz peňazí je neobmedzený. Rovnako možno bez cla doviezť predmety osobnej spotreby, 1 liter alkoholu a 200 ks. cigariet, alebo tomu zodpovedajúce množstvo tabakových výrobkov. V krajine platí prísny zákaz vývozu umeleckých predmetov, pochádzajúcich z vykopávok.
Doprava:

Krajina disponuje kvalitnou cestnou sieťou, spájajúcou väčšie mestá i turistické destinácie. Miestnu hromadnú dopravu sa používať neodporúča. Odporúča sa uprednostniť taxíky (cenu za odvoz treba dohodnúť vopred) alebo vozidlá z požičovne (potrebný medzinárodný vodičský preukaz). Z dôvodu nedostatočného osvetlenia ciest a zvyku ponechávať rôzne vozidlá priamo na cestách a bez označenia, neodporúčame jazdy po zotmení a v noci. Na prijateľnej úrovni je vnútroštátna letecká doprava. Železničná sieť v Jordánsku takmer neexistuje. Pri individuálnych cestách sa neodporúča cestovať miestnymi autobusmi, ktoré sú väčšinou v nevyhovujúcom technickom stave, okrem diaľkového autobusového spoja do Aqaby. Výhodnejšie je využitie služieb medzimestských taxíkov. 

V prípade ľahšej dopravnej nehody sa odporúča náhradu škody riešiť vzájomnou dohodou, pretože Jordánci väčšinou nie sú poistení. Naopak, k väčšej nehode je potrebné privolať políciu. Ak je obeťou Jordánec, odporúčame okamžite odísť na policajnú stanicu a tým sa chrániť pred prípadnou nepriateľskou reakciou zo strany svedkov nehody. V prípade nehody so smrteľnými následkami je vodič zadržaný až do rozhodnutia úradov o jeho vine či nevine. V takýchto prípadoch odporúčame ihneď kontaktovať zastupiteľský úrad.

Klimatické podmienky: kontinentálne, púštne až subtropické, horúce letá s nízkym množstvom zrážok
Zdravotná starostlivosť: Základná zdravotná starostlivosť je na prijateľnej úrovni. Súkromné kliniky dosahujú kvalitu bežnú v európskych krajinách, vyžaduje sa však vopred platba v hotovosti.
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia:

Napriek prísnym bezpečnostným opatreniam jordánskych úradov nie je možné úplne vylúčiť riziko teroristických útokov, podobne ako je to kdekoľvek inde na svete. Bezpečnostné zložky však prijímajú potrebné opatrenia na zníženie pravdepodobnosti teroristických útokov, od konkrétnych opatrení na hraniciach krajiny, v uliciach miest a turistických lokalitách až po legislatívne kroky. Po atentátoch, ku ktorým došlo v hlavnom meste Ammán v posledných rokoch a v meste Karak začiatkom roku 2017, zaviedli osobitné bezpečnostné opatrenia aj väčšie hotely a turistické rezorty.

Odporúča sa vo všeobecnosti zachovávať opatrnosť a rozvahu najmä na frekventovaných verejných priestoroch, najmä v časoch a na miestach, kde sa zhromažďujú väčšie počty ľudí. Treba sa vyhýbať demonštráciám a protestom. Neodporúča sa cestovať do utečeneckých táborov. Zdržanlivosť je potrebné zachovávať najmä v okolí mešít, hlavne počas hromadných piatkových modlitieb. Striktne sa neodporúča cestovať do pohraničných oblastí, predovšetkým oblastí hraničiacich s Irakom. Výnimkou je turistické mesto Aqaba na hraniciach s Izraelom, Saudskou Arábiou a Egyptom. Napriek prípadným teroristickým hrozbám je Jordánsko pomerne bezpečnou krajinou a v porovnaní so susednými krajinami (Irak a Sýria) dokonca najbezpečnejšou. Podľa správy Svetového ekonomického fóra z roku 2017 je Jordánsko celosvetovo 38. najbezpečnejšou destináciou a piatou najbezpečnejšou spomedzi krajín arabského regiónu (za Spojenými arabskými emirátmi, Ománom, Katarom a Marokom).


Pri cestách do odľahlejších vidieckych oblastí sa odporúča zvýšená opatrnosť, výhodou je lokálny sprievodca. Z bezpečnostných dôvodov sú na mnohých miestach zriadené kontrolné stanoviská jordánskej armády, na ktorých sa kontroluje identita cestujúcich. Turisti by mali mať pri sebe vždy cestovný pas, príp. jeho kópiu. Prístup k cudzincom je všeobecne veľmi priateľský, ústretový a tolerantný, no netreba zabúdať, že Jordánsko je moslimská krajina. Tomu treba prispôsobiť svoje správanie, oblečenie, či prípadnú konzumáciu alkoholu na verejnosti (neodporúčame vôbec).

Dátum poslednej aktualizácie: 27/04/2017

Práca v krajine: informácie poskytne Jordánske veľvyslanectvo vo Viedni.
Dôležité telefónne čísla: 191 Polícia
193 Zdravotná pohotovosť199 Hasiči
196 Imigračná polícia (vízové a pobytové záležitosti)+962-6-4888360 Dopravná polícia
+962-6-5343401 Diaľničná polícia
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE
AKTUÁLNE SPRÁVY
 • 12.11.2018
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Jordánsko
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Veľvyslanectvo SR v Bejrúte upozorňujú občanov cestujúcich do Jordánska na jeseň a v zime na možnosť nečakaných prudkých dažďov a následných prívalových záplav...
 • ikonka galerie
  25.09.2018
  | Aktivity štátnych tajomníkov | Jordánsko
  Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR L. Parízek uskutočnil v dňoch 24.-25. septembra 2018 pracovnú návštevu Jordánska. V jej rámci rokoval s partnermi na ministerstvách zahraničných vecí a priemyslu a obchodu. Štátneho tajomníka sprevádzala aj delegácia slovenských podnikateľov.
 • 28.05.2018
  | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Jordánsko
  Stupeň odporúčania: 1 - Varovanie
  Jordánsko je turisticky atraktívna a aj v súčasných podmienkach relatívne bezpečná krajina. Napriek prísnym bezpečnostným opatreniam jordánskych úradov však nie je možné úplne vylúčiť riziko teroristických útokov, podobne ako je to kdekoľvek inde na svete. Bezpečnostné zložky však prijímajú potrebné kroky na zníženie ich pravdepodobnosti. Po útokoch, ku ktorým došlo v predchádzajúcich rokoch, zaviedli osobitné bezpečnostné opatrenia aj väčšie hotely a turistické rezorty....
 • 16.05.2018
  | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Egypt | Jordánsko | Libanon | Saudská Arábia | Spojené kráľovstvo | Tunisko | Turecko
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR upozorňuje občanov cestujúcich do Spojeného kráľovstva priamymi letmi z Turecka, Egypta, Saudskej Arábie, Tuniska, Jordánska alebo Libanonu na bezpečnostné obmedzenia týkajúce sa elektronických prístrojov a zariadení na palube lietadiel.
 • ikonka galerie
  11.05.2018
  | Jordánsko
  Ammán (9.mája) – S cieľom prediskutovať postoje k momentálnym problémom v regióne Blízkeho východu sa v stredu v Ammáne uskutočnili konzultácie politických riaditeľov ministerstiev zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Jordánska.
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: http://mfa.gov.jo
Dôležité telefónne čísla: 191 Polícia
193 Zdravotná pohotovosť199 Hasiči
196 Imigračná polícia (vízové a pobytové záležitosti)+962-6-4888360 Dopravná polícia
+962-6-5343401 Diaľničná polícia
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

SR každoročne poskytuje jordánsku 1 štipendium vlády

Krajania a krajanské komunity:

Zatupiteľský úrad SR eviduje v r. 2010 v Jordánsku na základe dobrovoľnej registrácie celkovo 64 krajanov. Slovenská komunita nie je združená v krajanskom spolku.