M. Lajčák na historicky prvej návšteve Uruguaja

27.10.2015 | Aktivity ministra | Uruguaj

Montevideo (27. októbra) – Na zintenzívnení konkrétnej spolupráce medzi Slovenskom a Uruguajom sa v utorok v Montevideu dohodli uruguajský viceprezident Raúl Sendic a podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ktorý je na jednodňovej návšteve Uruguaja ako vôbec prvý člen slovenskej vlády od vzniku SR.

„Naše kontakty majú zmysel a logiku, keďže sme krajiny podobné nielen veľkosťou ale aj princípmi a postojmi ku globálnym otázkam," konštatoval minister M. Lajčák na stretnutí s R. Sendicom. V rozhovore zdôraznil záujem SR prehĺbiť spoluprácu s Uruguajom a to tak v oblasti politickej, ekonomickej a tiež v oblasti školstva, vedy, inovácií a technológií.

Výrazom obojstranného záujmu o prehĺbenie vzťahov je Memorandum o porozumení a spolupráci medzi ministerstvami zahraničných vecí SR a Uruguaja, ktoré podpísal minister M. Lajčák so zastupujúcim ministrom zahraničných vecí a ministrom vnútra Eduardom Bonomim. „Tento dokument vytvára základný rámec dvojstrannej spolupráce a predstavuje odrazový mostík na prípravu ďalších dohôd v konkrétnych oblastiach,“ uviedol minister M. Lajčák a uruguajským partnerom navrhol sústrediť sa teraz na prípravu základných ekonomických dohôd akou je zmluva o zabránení dvojitému zdaneniu.

S ministrom vnútra E. Bonomim následne diskustoval o reforme bezpečnostného sektora a požiadal ho, aby Uruguaj zvážil prípadné zapojenie sa do slovenských aktivít v tejto agende na pôde OSN. Uruguaj má s touto problematikou priame skúsenosti, keďže poskytuje do mierotvorných misí OSN najviac vojakov a policajtov v pomere k počtu obyvateľov z celej Latinskej Ameriky.

M. Lajčák na rokovaní s viceprezidentom R. Sendicom otvoril aj otázku užšej regionálnej spolupráce či už vo formáte V4 plus alebo cez integračné zoskupenia oboch kontinentov – Európskej únie a Mercosuru. EÚ je v Uruguaji najväčším investorom a tretím najväčším obchodným partnerom. Únia tiež finalizuje práce na asociačnej dohode so zoskupením Mercosur.

Minister Miroslav Lajčák a viceprezident R. Sendic, ktorý je v prezidentskom systéme Uruguajskej republiky druhým najvyšším predstaviteľom exekutívy, prediskutovali aj vývoj v krajinách Latinskej Ameriky, zahranično-politické otázky a aktuálne globálne výzvy, pričom sa zhodli, že základným predpokladom zachovania stability je dodržiavanie existujúcich medzinárodných pravidiel.

Počas krátkej návštevy v Montevideu minister M. Lajčák oficiálne otvoril honorárny konzulát SR v Montevideu, ktorý vedie miestny podnikateľ Matías Balparda.

Miroslav Lajčák v stredu pokračuje v latinskoamerickom turné rokovaniami s peruánskymi partnermi v Lime.