M. Lajčák na summite ASEM v Miláne: "Vidíme množstvo nevyužitého potenciálu v našich vzájomných vzťahoch s Filipínami"

17.10.2014 | Aktivity ministra | Filipíny

Stretnutím s ministrom zahraničných vecí Filipínskej republiky Albertom del Rosariom sa dnes (17. októbra 2014) začal program druhého dňa účasti podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka na 10. summite združenia ASEM v Miláne. Zmyslom stretnutia bolo obnoviť dvojstranný politický dialóg, ktorý v poslednom období stagnoval. "Vidíme množstvo nevyužitého potenciálu v našich vzájomných vzťahoch, a sme pripravení pretvoriť ho na konkrétne projekty a iniciatívy. FIlipíny považujeme za dôležitého hráča v dôležitom regióne. Radi by sme zvrátili negatívny trend v našich obchodných vzťahoch a sme pripravení ponúknuť našu expertízu v celej plejáde konkrétnych projektov v oblasti energetiky, vodného manažmentu, infraštruktúry aj poľnohospodárstva," povedal M. Lajčák. Ako príklad takejto spolupráce uviedol nedávno ohlásené partnerstvo medzi spoločnosťami Phlippine First Gen a Slovak Istroenergogroup na spoločnú výstavbu elektrárne v Batangase. Šéf slovenskej diplomacie pripomenul, že slovenský parlament nedávno ratifikoval Dohodu o partnerstve a spolupráci medzi Filipínami a EÚ, čo je tiež dôkazom záujmu SR o prehlbovanie spolupráce s touto ázijskou krajinou, a že z našej strany sú pripravené dohody o ochrane investícií a o zamedzení dvojitého zdaňovania.

Ministri na stretnutí podpísali Memorandum o porozumení medzi rezortmi zahraničných vecí oboch krajín, ktoré predpokladá medziministerské konzultácie v dvojročnom intervale - ich cieľom bude identifikovať oblasti spoločného záujmu a prehĺbiť vzájomné vzťahy.

Následne sa minister M. Lajčák zúčastnil na pokračujúcej diskusii summitu ASEM venovanej medzinárodnopolitickým otázkam a budúcnosti ASEM.

Summit ASEM, fórum pre neformálny proces dialógu a spolupráce medzi krajinami Ázie a Európy, uzavrelo dnes spoločné vyhlásenie predsedníctva, v ktorom sa zdôrazňuje potreba posilňovania spolupráce s dôrazom na zachovanie neformálnosti dialógu a hmatateľných výstupov v oblasti finančnej a ekonomickej spolupráce, v reakcii na globálne výzvy, ale aj v takých konkrétnych sférach ako sú zamestnanosť, vzdelávanie, migrácia, námorná bezpečnosť a ďalšie. Novými členmi združenia sa v Miláne stali Chorvátsko a Kazachstan, čím sa počet účastníkov ASEM zvýšil na 53.

S bulharským prezidentom Rosenom Plevnelievom. S bulharským prezidentom Rosenom Plevnelievom. With the Foreign Affairs Minister of the Republic of Philippines Alberto del Rosario. With the Foreign Affairs Minister of the Republic of Philippines Alberto del Rosario. Podpis Memoradna o porozumení medzi ministerstvami zahraničných vecí SR a Filipín. Podpis Memoradna o porozumení medzi ministerstvami zahraničných vecí SR a Filipín.
Ministri zahraničných vecí SR a Filipín podpísali Memorandum o porozumení. Ministri zahraničných vecí SR a Filipín podpísali Memorandum o porozumení. So singapurskym premiérom Hsienom Loongom Leem. So singapurskym premiérom Hsienom Loongom Leem.