M.Lajčák na zasadnutí ministrov členských krajín EÚ v Bruseli

22.2.2010 | Aktivity ministra | Švajčiarsko | Irán | Haiti | Líbya | Izrael

Brusel (22.februára) – O koordinovanom postupe Európskej voči Iránu diskutovali ministri zahraničných vecí členských krajín na pravidelnom zasadnutí Rady pre vonkajšie vzťahy v Bruseli. Irán opakovane ignoruje návrhy Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu i rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN a pokračuje v spornom jadrovom programe a v obohacovaní uránu. Ministri potvrdili, že EÚ dáva prednosť dohode o sankciách na pôde BR OSN, ale ak by zlyhali pokusy dohodnúť sa tam, EÚ je pripravená zvážiť aj samostatné sankcie.

Ministri sa tiež venovali sporu Líbye a Švajčiarska, v dôsledku ktorého Tripolis prestal udeľovať vstupné víza občanom krajín Schengenského priestoru. „Vyzvali sme Líbyu, aby odstúpila od negatívnych opatrení a vrátila vízový režim do normálu,“ povedal po zasadnutí minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák. „Zdôraznili sme, že Schengenský systém má ochraňovať vnútornú bezpečnosť členov a nemal by byť zneužívaný ako politický nástroj.“

Vysoká predstaviteľka pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová vydala po diskusii s ministrami vyhlásenie, v ktorom odsudzuje zneužitie európskych cestovných dokladov pri atentáte na člena palestínskeho hnutia Hamas v Dubaji. EÚ v tejto súvislosti žiada dôsledné prešetrenie zneužitia identít a ohradzuje sa proti zneužívaniu dokladov členských krajín.

Ministri sa v Bruseli venovali aj situácii na Haiti a zhodli sa na potrebe koordinácie rekonštrukčného úsilia a poskytnutia ďalšej pomoci v podobe prístreškov, keďže región sa pripravuje na príchod dažďovej sezóny.