M. Lajčák s kubánskou veľvyslankyňou o spoločných projektoch aj o dohode medzi EÚ a Kubou

27.3.2017 | Aktivity ministra | Kuba

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák dnes (27. marca) prijal novú veľvyslankyňu Kubánskej republiky na Slovensku Yamily Pity Montes, ktorá funkciu prevzala v polovici januára tohto roka. Ako to v rozhovore minister skonštatoval, bilaterálne vzťahy medzi Slovenskom a Kubou zažívajú momentálne konjunktúru, čoho dôkazom je nielen vysoká intenzita vzájomných návštev, vrátane ostatnej cesty ministrov financií a zdravotníctva SR na Kubu vo februári 2017, ale aj celý rad spoločných ekonomických i finančných projektov, vrátane avizovanej spolupráce na poli energetiky v projekte na opravu elektrárne vo Feltone v objeme približne 50 miliónov eur. „Úlohou nás, diplomatov, je otvoriť dvere, a do nich by mali následne vstúpiť podnikateľské subjekty a ekonomické záujmy oboch strán,“ povedal minister a zdôraznil, že Slovenská republika má dnes veľmi serióznu a dynamickú základňu spolupráce s Kubou, ktorú však plánujeme rozšíriť aj na oblasť školstva či kultúry. 


M. Lajčák tiež uviedol, že Slovensko už rozbehlo proces ratifikácie Dohody o politickom dialógu a spolupráci medzi EÚ a Kubou, ktorá bola podpísaná počas SK PRES. „Zasadzujeme sa za to, aby sa táto dohoda začala uplatňovať v praxi aj pred ukončením ratifikačného procesu,“ povedal minister, ktorý tiež zopakoval pozvanie pre kubánskeho ministra zahraničných vecí Bruna Rodrigueza na návštevu Slovenska.

Minister Miroslav Lajčák a Yamila Pita Montes, veľvyslankyňa Kuby počas prijatia. Minister Miroslav Lajčák a Yamila Pita Montes, veľvyslankyňa Kuby počas prijatia.