M. Lajčák si v Mostare prevzal cenu za pomoc Bosne a Hercegovine na jej ceste do EÚ

18.5.2017 | Aktivity ministra | Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina dosiahla v minulom roku pokrok na svojej ceste do EÚ, ale očakávania spojené s pokračovaním reforiem a nenaplnili v plnej miere, a to tak v ekonomickej, ako aj politickej a spoločenskej rovine. Také je hlavné posolstvo, ktoré odznelo dnes (18. mája) na stretnutiach ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka s predsedom Predsedníctva Bosny a Hercegoviny (BaH) Mladenom Ivanićom a chorvátskym členom Predsedníctva Draganom Čovićom v historickom Mostare.


Minister ocenil pokrok, ktorý Bosna a Hercegovina dosiahla v uplynulom roku na ceste k Európskej únii, od podania prihlášky za člena, cez rozhodnutie Rady EÚ vypracovať systém hodnotenia prístupového procesu, ku ktorému zásadným spôsobom prispelo Slovensko počas nášho predsedníctva v Rade EÚ, až po dotazník, ktorý bol predstaviteľom krajiny doručený v decembri 2016. Ako však M. Lajčák konštatoval, udalosti v parlamente BaH v ostatnom období signalizujú vážne problémy pri presadzovaní reformného programu na úrovni štátu.

 

Som presvedčený, že Bosna a Hercegovina má kapacitu pokročiť v procesoch reforiem a integrácie oveľa ďalej, než je dnes. Krajina potrebuje zmenu, aby sa mohla modernizovať a prispôsobiť súčasnosti. Nejde len o prijímanie legislatívy, ale najmä o zavádzanie zmien do praktického života. To je napríklad Zákonník práce, zákony regulujúce bankový sektor, podnikateľské prostredie, dôchodkové a invalidné poistenie, a tak ďalej. Zdá sa však, že po miestnych voľbách v minulom roku sa tempo týchto reforiem akosi spomalilo, čo nie je dobré,“ povedal minister, ktorý upozornil aj na celkový kontext v regióne, kde sa bezpečnostná situácia podľa jeho slov, zhoršuje a vzťahy sú dnes napätejšie než boli ešte pred rokom. V tomto kontexte spomenul aj niektoré otázky, ktoré v poslednom období prispeli k štiepeniu vládnej koalície v BaH.


M. Lajčák si v Mostare prevzal osobitnú cenu miestneho denníka Večerný list za rok 2016 Európska osobnosť roka, ktorú mu udelili za pomoc BaH na jej ceste do Európskej únie. „Vážim si toto ocenenie o to viac, že súvisí s Európskou úniou, v ktorú verím, a ktorej som presvedčeným stúpencom. Som rád, že za môjho pôsobenia v pozícii Vysokého predstaviteľa EÚ pre Bosnu a Hercegovinu ste podpísali Asociačnú dohodu, a som rád, že počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ ste postúpili o krok vyššie a dostali na vyplnenie dotazník pre vstup do EÚ. Chcem vám adresovať slová podpory, aby ste pokračovali v tom, čo chce veľká väčšina obyvateľov Bosny a Hercegoviny, lebo niet lepšej perspektívy než je tá európska. Máte v tomto úsilí priateľov, a ja patrím medzi nich,“ povedal v ďakovnom príhovore M. Lajčák.

 
Minister v piatok 19. mája odcestuje z Mostaru do cyperskej Nikózie, kde bude viesť slovenskú delegáciu na 127. zasadnutí Výboru ministrov Rady Európy v Nikózii. Témou zasadnutia je posilňovanie demokratickej bezpečnosti v Európe, boj proti násilnému extrémizmu, riešenia utečeneckej krízy a kľúčová úloha demokracie, ľudských práv a právneho štátu pri riešení konfliktov.

Minister M. Lajčák s chorvátskym členom Predsedníctva Bosny a Hercegoviny D. Čovićom. Minister M. Lajčák s chorvátskym členom Predsedníctva Bosny a Hercegoviny D. Čovićom. Minister M. Lajčák s predsedom Predsedníctva Bosny a Hercegoviny M. Ivanićom. Minister M. Lajčák s predsedom Predsedníctva Bosny a Hercegoviny M. Ivanićom. Pred slávnostným udeľovaním ceny miestneho denníka Večerný list-Európska osobnosť roka za rok 2016. Pred slávnostným udeľovaním ceny miestneho denníka Večerný list-Európska osobnosť roka za rok 2016.
Minister M. Lajčák počas slávnostného odovzdávania ceny denníka Večerný list Európska osobnosť roka 2016. Minister M. Lajčák počas slávnostného odovzdávania ceny denníka Večerný list Európska osobnosť roka 2016. Minister M. Lajčák si preberá ocenenie Európska osobnosť roka 2016, ktoré udeľuje miestny denník Večerný list. Minister M. Lajčák si preberá ocenenie Európska osobnosť roka 2016, ktoré udeľuje miestny denník Večerný list. Minister M. Lajčák so šéfredaktorom denníka Večerný list J. Paukovičom. Minister M. Lajčák so šéfredaktorom denníka Večerný list J. Paukovičom.