Madagaskar

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

Nenašli sa žiadne tlačové správy
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Afrika
Štátne zriadenie: republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Madagaskarská republika
miestny názov République de Madagascar
anglicky Republic of Madagascar
Rozloha: 587 040 km2
Počet obyvateľov: 22,585,517(údaj z roku 2012)
Hlavné mesto:
slovensky anglicky
Antananarivo Antananarivo
Počet obyvateľov hlavného mesta: 2,3mil (údaj z roku 2012)
Úradný jazyk: francúzsky, malgašský
Mena: ariary (5 iraimbilanja) ()
Administratívne územné členenie: 6 provincií - Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, Mahajanga, Toamasina, Toliara
Telefónna predvoľba: ++ 261
Medzinárodná poznávacia značka: MG
Internetová doména: .mg
HDP na obyvateľa: 15 000 (údaj z roku 2015)
Miera nezamestnanosti: 3.6% (údaj z roku 2014)
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
domorodé náboženstvo 52%
kresťania 41%
islam 7%
Štátny sviatok
dátum sviatok
26.6. Deň nezávislosti (1960)
Vznik štátu: 26.06.1960 ()
História v skratke:

. V roku 1958 bola vyhlásená autonómia Madagaskaru v rámci Francúzskeho spoločenstva a o dva roky neskôr 26.6.1960 získala Madagaskarská repub lika nezávislosť.<br/>V máji 1972 vojenský puč pod vedením gen. Gabriela Ramanantsou zosadil dovtedajšieho prezidenta Philiberta Tsirananu. Po nástupe plukovníka Didiera Ratsiraku do p rezidentského úradu v roku 1975 sa Madagaskar vydal cestou budovania socializmu. Zoštátnené boli finančné inštitúcie, prírodné zdroje a viaceré odvetvia priemyslu a poľnohospodárstva. V dôsledku ekonomického úpadku a nedostatku základných potravín bol D. Ratsiraka v roku 1986 nútený ohlásiť opätovný návrat k trhovému hospodárstvu. K parlamentnej demokracii sa krajina vrátila až začiatkom 90-tych rokov. V roku 1992 bola v referende prijatá nová demokratická ústava .

Vnútropolitická situácia na Madagaskare sa do r. 2013 vyznačovala nestabilitou, dlhotrvajúcimi politickými krízami, ktoré oslabovali ekonomický a sociálny rozvoj tejto krajiny. Posledné prezidentské a parlamentné voľby sa konali v decembri 2013. Prezidentom Madagaskaru bol 20.12.2013 v druhom kole prezidentských volieb zvolený Hery Rajaonarimapianina (získal 53% hlasov voličov).

Hlava štátu: Andry RAJOELINA (od 28.12.2018)
Predseda vlády: Christian NTSAY
Minister zahraničných vecí: Naina ANDRIANTSITOHAINA
Výkonná moc v štáte: prezident volený v priamych voľbách na 5 rokov, predseda vlády menovaný prezidentom, predseda vlády menuje svoj kabinet
Zákonodarný orgán: Jednokomorový parlament (151 členov)
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 16.02.1996
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: www.madagascar-diplomatie.net
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Pretória

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Pretoria
Street: 930 ARCADIA Street, Arcadia
Town:
slovak native
ZIP:
State:
slovak native
South Africa
Phone: +27 123422051, +27 123422052
Mobile phone:
Fax: +27 123423688
E-mail: emb.pretoria@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/pretoria
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
Consular Office of the Slovak Republic in Antananarivo
Consular Office of the Slovak Republic in Antananarivo
Konzul: Danilhoussen ISMAEL
otvorený: 12.04.2018
adresa: Consular Office of the Slovak Republic
Bloc Benyowsky, 5ème etage, Unit 14
Centre Commercial La City
Ivandry Antananarivo 101
Madagaskar

Mobil.:
Tel.: +261 3207 442 20
Fax.:
E-mail.: danil.ismael@consulat-slovaquie.mg
konzulárny obvod: Madagaskarská republika
   
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu: Občania Slovenskej republiky potrebujú pre vstup do krajiny platný cestovný pas, vízum, spiatočný cestovný lístok a potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici pri ceste z infikovanej oblasti:
AFRIKA: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Čad, Etiópia, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Kamerun, Keňa, Konžská demokratická republika, Konžská republika, Libéria, Mali, Niger, Nigéria, Pobrežie slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Stredoafrická republika, Sudán, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Tanzánia, Togo a Uganda.
LATINSKÁ AMERIKA: Bolívia, Brazília, Ekvádor, Francúzska Guayana, Guayana, Kolumbia, Panama, Peru, Surinam a Venezuela.Občania SR môžu požiadať o vízum pred vstupom do krajiny na ktoromkoľvek zastupiteľskom úrade Madagaskaru. K žiadosti o vízum je potrebné predložiť platný cestovný pas, vyplniť žiadosť o vízum, predložiť 1 fotografiu pasového formátu a kópiu plánu cesty, ktorú vyhotoví cestovná kancelária. Adresy veľvyslanectiev Madagaskaru vo svete možno získať na internetovej stránke www.embassy.org/madagascar, e-mail malagasy@embassy.org.
Miestne špecifiká: V súvislosti s pretrvávajúcou vnútropolitickou krízou na Madagaskare a možnosťou náhlej eskalácie napätia medzi prívržencami opozície a vládnymi bezpečnostnými zložkami, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky odporúča pri uskutočňovaní nevyhnutných služobných ciest a organizovanej turistiky zvýšenú opatrnosť a ostražitosť najmä v oblastiach s vysokou koncentráciou obyvateľstva a s potenciálom pre ozbrojené strety.
Madagaskar je frankofónnou krajinou pri JV pobreží Afriky s unikátnymi prírodnými krásami a endemickou flórou i faunou. Napriek geografickej a politickej blízkosti k africkému kontinentu, Madagaskar nie je typickou africkou krajinou, napriek kultúrnemu dedičstvu Ázie nie je ani ázijskou krajinou a napriek koloniálnej minulosti pod francúzskou vládou nie je ani európsky.Unikátnosť prírodného bohatstva a kultúrne dedičstvo ostrova vytvára predpoklady pre jeho atraktívnosť ako turistická destinácia. Madagaskar však ekonomicky patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta a z hľadiska infraštruktúry nie je na masy turistov ani zďaleka pripravený. Preto treba pri ceste na ostrov rátať s viacerými nedostatkami či problémami.
Colné a devízové predpisy: Pri vstupe do krajiny je potrebné deklarovať dovážané valuty. Limitovaný je dovoz tabakových výrobkov (500 ks cigariet) a alkoholických nápojov (1 fľaša), pri vstupe do krajiny sa deklarujú videokamery.
Prísna legislatíva existuje v oblasti vývozu z krajiny. Vyvážať akékoľvek rastliny a živé zvieratá (vrátane vtáčích vajec a ich škrupín) je možné len na základe špeciálneho povolenia ministerstva poľnohospodárstva; výnimku tvorí korenie v malom množstve. Vývoz kultúrnych pamiatok a umeleckých diel povoľuje ministerstvo kultúry. Vývoz nazbieraných minerálov (drahokamov a polodrahokamov) vo väčšom množstve musí povoliť ministerstvo baníctva. Ak boli vyvážané veci riadne zakúpené, je nutné predložiť doklad o kúpe
Doprava: Medzinárodné letisko v Antananarive má spojenie s Juhoafrickou republikou a Parížom. V krajine je ďalších 53 miestnych letísk. Je tu rozšírená železničná a cestná sieť (autobusová doprava) a taxislužba. Cesty sú len zriedkakedy dobré a hlavne v období dažďov a tesne po ňom je pred cestou do vnútrozemia potrebné overiť zjazdnosť. Aj väčšina miestnych železníc je v zlom stave.Medzinárodné námorné prístavy (Antsiranana, Toliara, Toamasina) zabezpečujú ďalšie spojenie ostrova so svetom.
Klimatické podmienky: tropické podnebie pozdĺž pobrežia, mierne vo vnútrozemí, zrážkové na juhu
Obdobie dažďov trvá približne od novembra do marca a na vysočinách v strede ostrova môžu teploty v tomto čase klesnúť až pod 10°C. Tropické búrky a cyklóny ohrozujú ostrov celoročne, ale najmä v januári a februári. Najohrozenejšie je východné pobrežie, avšak zasiahnuté môže byť aj hlavné mesto.
Zdravotná starostlivosť:

Zdravotnícka starostlivosť je na veľmi nízkej úrovni s výnimkou súkromných zariadení. Pri návšteve zdravotníckeho zariadenia sa vopred vyžaduje platba v hotovosti. Krajina trpí nedostatkom kvalifikovaných lekárov i zdravotníckeho personálu a pretrváva nedostatok základných liekov. Pred cestou sa preto odporúča uzatvoriť medzinárodné zdravotné poistenie s eventuálnou možnosťou transportu do Juhoafrickej republiky či Austrálie. Pri vstupe do krajiny z oblastí (krajín) zamorených žltou zimnicou a cholerou sa vyžaduje potvrdenie o očkovaní v medzinárodnom očkovacom preukaze.
Hrozí značné riziko nákazy maláriou v pobrežných oblastiach a v tropických lesoch, rovnako vo vysokohorských vnútrozemských oblastiach a v meste Antananarivo. Odporúča sa chemoprofylaxia na báze mefloquínu. Vyskytuje sa možnosť nákazy na črevné ochorenia a hepatitídu typu A. V niektorých lokalitách (sladkovodné vodné nádrže, rieky, stojace vody ) hrozí nebezpečenstvo nákazy bilharziou.
Tečúcu vodu je nutné prevárať a filtrovať, ovocie a zeleninu dôkladne umývať alebo olúpať, mäso intenzívne variť. Vyhýbať sa ľadu do nápojov aj pouličnej zmrzline, pri kúpe balenej vody kontrolovať neporušenosť uzáveru fľaše.

Vzhľadom na každoročný výskyt epidémie moru v krajine, odporúčame návštevníkom, aby sa pred cestou na Madagaskar informovali o aktuálnych zdravotných rizikách na webových stránkach Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), prípadne kontaktovali Veľvyslanectvo Madagaskaru v Moskve.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 08/06/2018

 

Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia: Bezpečnostná situácia na Madagaskare je inak stabilizovaná, problémom je vysoká kriminalita a nevyhovujúce služby poskytované miestnymi cestovnými kanceláriami. Bežné sú krádeže osobných vecí, dokladov a peňazí, preto je vhodné mať pri sebe iba kópie cestovných dokladov a originály uschovať v hotelovom trezore.V posledných rokoch sa vo veľkých mestách a turistických centrách rozšírila prostitúcia, ku ktorej sú mladé ženy nútené najmä z ekonomických dôvodov. Madagaskarská vláda prijala veľmi prísne zákony proti sexuálnemu zneužívaniu detí (do 14 rokov), kde za porušenie zákona hrozí až 10 rokov odňatia slobody. AIDS zatiaľ nie je na ostrove taký rozšírený ako v ostatných afrických krajinách.Verejným zhromaždeniam, zvlášť keď hrozí policajný zásah, je lepšie sa vyhnúť.Fotografovať a natáčať ozbrojené sily a niektoré citlivé miesta ako sú vládne budovy alebo mosty je výslovne zakázané. Fotografovanie a filmovanie ľudí je lepšie dohodnúť si vopred (a počítať so symbolickým bakšišom pre "objekt") a po prípadnom prejavenom nesúhlase radšej nepokračovať.
Dôležité telefónne čísla: polícia................... 17
požiarna služba..... 18záchranná služba... 22 200 40
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE
AKTUÁLNE SPRÁVY
Nenašli sa žiadne tlačové správy
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: http://www.madagascar-diplomatie.net
Dôležité telefónne čísla: polícia................... 17
požiarna služba..... 18záchranná služba... 22 200 40
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

 

Krajania a krajanské komunity: