Minister M. Lajčák prijal guvernéra malajského štátu Sabah

11.10.2013 | Aktivity ministra | Malajzia

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák prijal dnes (11. októbra 2013) guvernéra malajského federálneho štátu Sabah Tun Datuk Seri Panglima Haji Juhar bin Haji Mahiruddina sprevádzaného delegáciou podnikateľov na historicky prvej návšteve Slovenska. Minister ocenil rozvoj vzťahov s Malajziou a obzvlášť so štátom Sabah. V rámci diskusie o obchodno-ekonomických vzťahoch obaja partneri vyzdvihli význam historicky prvej slovenskej investície v Malajzii do výstavby turistického rezortu na ostrove Sulug. „Verím, že aj spoločné podnikateľské fórum, ktoré organizuje Slovenská obchodná a priemyselná komora, prispeje k prehĺbeniu vzájomných hospodárskych vzťahov,“ uviedol v tejto súvislosti minister M. Lajčák. Zároveň predstavil možnosti pre investície malajských podnikateľov na Slovensku, vrátane atraktívnych podmienok a výhodnej polohy v strede Európy. Šéf slovenskej diplomacie sa zaujímal o plány na budúci rozvoj štátu Sabah a pripomenul, že slovenské firmy by mohli prispieť k jeho industrializácii a výstavbe infraštruktúry.

Partneri sa taktiež vyslovili zintenzívnenie vzájomných medziľudských kontaktov, napr. formou štúdia medicíny študentmi zo štátu Sabah na Slovensku. Minister spolu s guvernérom ocenili aktivity honorárneho konzula SR v Kota Kinabalu pána Wong Khen Thau, ktorého pôsobenie vo funkcii od roku 2006 prispelo k zintenzívneniu vzťahov medzi Slovenskom a štátom Sabah.

Minister Lajčák s guvernérom štátu Sabah v Malajzii Datukom Mahiruddinom Minister Lajčák s guvernérom štátu Sabah v Malajzii Datukom Mahiruddinom Rokovanie delegácií Rokovanie delegácií