Minister M. Lajčák s predsedom rady ministrov BaH o SK PRES a rozširovaní

17.6.2016 | Aktivity ministra | Predsedníctvo SR v Rade EÚ | Bosna a Hercegovina

Bratislava (16. júna) – O prístupovom procese Bosny a Hercegoviny (BaH) do Európskej únie počas nastávajúceho predsedníctve v Rade EÚ rokoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák s predsedom  Rady ministrov Bosny a Hercegoviny Denisom Zvizdićom. 

Šéf exekutívy Bosny a Hercegoviny prišiel na návštevu Slovenska na pozvanie premiéra R. Fica práve v kontexte slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. 

Jednou z priorít SR na čele EÚ je aj agenda rozširovania, ktorá sa priamo dotýka BaH, keďže táto krajina si vo februári podala prihlášku na členstvo v EÚ a Brusel by sa k nej mal v nasledujúcom období vyjadriť.

„Máme záujem, aby Európska komisia už počas nášho predsedníctva vypracovala posudok k žiadosti BaH o prijatie, a aby tak táto krajina mohla postúpiť o krok ďalej vo svojom integračnom procese,“ uviedol na stretnutí s predsedom D. Zvizdićom minister M. Lajčák. 

Upozornil však, že na to je potrebné, aby BaH splnila aktuálne podmienky v rámci prístupového procesu. „Predstavitelia BaH musia zmobilizovať úsilie a konkrétnymi krokmi presvedčiť európsku dvadsaťosmičku o potrebnom pokroku a nezvratnosti reformného procesu,“ zdôraznil minister M. Lajčák. 

Dosiahnutie potrebného pokroku v reformách a zmena politickej klímy by výrazne pomohli pri dosahovaní potrebných vnútropolitických kompromisov, ktoré sú potrebné pri splnení prioritných úloh.

Minister Lajčák partnerovi pripomenul, že Slovensko je naďalej pripravené podporovať BaH v jej európskych ambíciách a pomáhať jej s reformami, no domáce úlohy za krajinu neurobí  nikto z jej priateľov – to je zodpovednosť domácich politikov. 

Minister M. Lajčák v diskusii o bilaterálnych vzťahoch zdôraznil ich dobrú kvalitu. Obe krajiny sú otvorené možnosti zintenzívnenia kontaktov a spolupráce ekonomických subjektov a podnikateľov. Slovenskí podnikatelia majú skúsenosti s procesmi transformácie, čo môže byť užitočné aj pre Bosnu a Hercegovinu. 

Minister M. Lajčák a predseda D. Zvizdič prediskutovali aj problematiku migrácie, extrémizmu a tzv. zahraničných bojovníkov, ktorí po návrate z bojov v Iraku a Sýrii predstavujú riziko aj v BaH. 

Minister M. Lajčák s predsedom Rady ministrov Bosny a Hercegoviny D. Zvizdićom. Minister M. Lajčák s predsedom Rady ministrov Bosny a Hercegoviny D. Zvizdićom. Minister M. Lajčák rokoval s predsedom Rady ministrov Bosny a Hercegoviny D. Zvizdićom. Minister M. Lajčák rokoval s predsedom Rady ministrov Bosny a Hercegoviny D. Zvizdićom.