Minister zahraničných vecí na návšteve Južného Sudánu a Kene

12.12.2011 | Aktivity ministra | Oficiálna rozvojová pomoc | Keňa | Južný Sudán

Minister zahraničných vecí Slovenskej republiky Mikuláš Dzurinda odcestoval na návštevu Južného Sudánu a Kene. V oboch krajinách zároveň odovzdá humanitárnu pomoc.

Minister Dzurinda je vôbec prvým slovenským predstaviteľom, ktorý navštívi Južný Sudán. Krajina vyhlásila nezávislosť 9. júla 2011. Šéf slovenskej diplomacie počas návštevy nadviaže s Južným Sudánom v mene Slovenska diplomatické styky. Stretne sa so svojím juhosudánskym rezortným partnerom Nhial Deng Nhialom aj prezidentom Južného Sudánu Salva Kiir Mayarditom.

Šéf slovenskej diplomacie sa v Keni stretne s ministrom obchodu Chirauom Mwakwere, ministrom financií Uhuruom Kenyattom, s ktorým podpíše aj dohody o vzájomnej podpore a ochrane investícií a o rozvojovej spolupráci. Stretne sa aj so svojím rezortným partnerom Mosesom M. Wetang´ulom, s ktorým podpíše dohodu o vzájomnej spolupráci v oblasti kultúry, a s premiérom Railom Odingom.

Okrem oficiálnych stretnutí si minister Dzurinda pozrie aj viacero rozvojových projektov slovenských subjektov v týchto krajinách, ktoré v Južnom Sudáne pôsobia už vyše 10 rokov a v Keni od roku 2003. Obe krajiny patria medzi prioritné štáty oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenskej republiky. V Južnom Sudáne sa Slovensko stalo spolu s Veľkou Britániou koordinátorom sektoru zdravotníctva v rámci spoločného programovania EÚ. V Keni sa Slovenská republika zviditeľňuje projektami v oblastiach zdravotníctva, vzdelávania, poľnohospodárstva, rozvoja vidieka a zmierňovania následkov klimatických zmien.