Mozambik

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

 • 29.06.2019
  | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Mozambik
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do oblastí severovýchodného Mozambiku z dôvodu hrozby teroristických útokov.
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Afrika
Štátne zriadenie: republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Mozambická republika
miestny názov Repúbica de Mocambique
anglicky Republic of Mozambique
Rozloha: 801.590 km2
Hlavné mesto:
slovensky anglicky
Maputo Maputo
Úradný jazyk: portugalčina
Mena: mozambický metical (MZM)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Juhoafrická republika 496 km
Eswatini 108 km
Tanzánijská zjednotená republika 840 km
Zambijská republika 439 km
Zimbabwianska republika 1402 km
Malawijská republika 1498 km
Administratívne územné členenie: 10 provincií a 1 mesto – Cabo Delgado (Pemba), Gaza (Xai-Xai), Inhambane (Inhambane), Manica (Chimoio), Maputo (Maputo), Nampula (Nampula), Niassa (Lichinga), Sofala (Beira), Tete (Tete), Zambezia (Quelimane)
Telefónna predvoľba: ++258
Medzinárodná poznávacia značka: MZ
Internetová doména: .mz
HDP na obyvateľa: 1200 (údaj z roku 2015)
Štátny sviatok
dátum sviatok
25.10. Deň nezávislosti
Vznik štátu: 25.06.1975 ()
Hlava štátu: Filipe Jacinto Nyusi
Predseda vlády: Carlos Agostinho Do Rosario
Minister zahraničných vecí: Jose Pacheco
Dátum konania posledných volieb: 15/10/2014
Výkonná moc v štáte: prezident volený v priamych voľbách na 5 rokov, menuje predsedu vlády
Zákonodarný orgán: jednokomorový parlament – Zhromaždenie republiky, 250 poslancov volených priamo na 5 rokov.
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 10.05.1994
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Pretória

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Pretoria
Street: 930 ARCADIA Street, Arcadia
Town:
slovak native
ZIP:
State:
slovak native
South Africa
Phone: +27 123422051, +27 123422052
Mobile phone:
Fax: +27 123423688
E-mail: emb.pretoria@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/pretoria
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
Consular Office of the Slovak Republic in Maputo
Consular Office of the Slovak Republic in Maputo
Konzul: Ismael Mussá Mangueira
otvorený: 24.06.2003
adresa: Consulado Honorário da República Eslovaca
Rua Estevao de Ataíde 198
P.O. Box 2663
Maputo
Mozambique

Mobil.: +258 / 82/ 304 24 40
Tel.: +258/ 21/ 488 731
Fax.: +258/ 21/ 488 731
E-mail.: handall@tvcabo.co.mz
konzulárny obvod: celé územie Mozambiku
   
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:

Občania Slovenskej republiky môžu vstúpiť na územie krajiny na základe platného cestovného pasu (s platnosťou 3 mesiace po vstupe do krajiny), víza a hotovosti (minimum 50,-USD na deň pobytu).

 

Pri vstupe do krajiny treba deklarovať všetky valuty a v prípade vstupu do krajiny z infikovaných oblastí sa vyžaduje potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici:

AFRIKA: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Čad, Etiópia, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Kamerun, Keňa, Konžská demokratická republika, Konžská republika, Libéria, Mali, Niger, Nigéria, Pobrežie slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Stredoafrická republika, Sudán, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Tanzánia, Togo a Uganda.

LATINSKÁ AMERIKA: Bolívia, Brazília, Ekvádor, Francúzska Guyana, Guyana, Kolumbia, Panama, Peru, Surinam a Venezuela.

 

Slovenskí občania môžu požiadať o vstupné vízum na Veľvyslanectve Mozambiku so sídlom v Berlíne alebo na ktoromkoľvek veľvyslanectve Mozambiku v zahraničí (napr. v Pretórii, JAR). 

Dátum poslednej aktualizácie: 25/07/2019

Miestne špecifiká:

Slovensko nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne príslušné je Veľvyslanectvo SR v Pretórii v Juhoafrickej republike. V rámci konzulárnej spolupráce bolo dohodnuté, že nevyhnutnú konzulárnu pomoc a asistenciu v prípade núdze, katastrofy alebo krízy bude slovenským občanom a krajanom v Mozambiku poskytovať Veľvyslanectvo Portugalska v Mapute.


Mozambik kedysi vyhľadávanou turistickou destináciou vďaka svojím nádherným nekonečným plážam podobným Karibiku dnes viac menej trpí vojnou zničenou infraštruktúrou, chýbajúcimi alebo slabšie rozvinutými službami. Mozambik je však dnes pomerne stabilizovanou krajinou s nastúpenými reformami a významným potenciálom do budúcnosti a to aj v oblasti turistického ruchu. Mozambik je vyhľadávaný aj ako vychytená lokalita pre podmorské potápanie. Akceptovanie kreditných kariet je bežné vo väčšine medzinárodných hotelov, inak je však ich používanie v Mozambiku obmedzené. Banky vymieňajú peniaze za pomerne výhodných podmienok. Odporúčame vyhýbať sa výmene peňazí na ulici, ktoré je vždy rizikové a stratové aj niekoľkonásobne. Na juhu krajiny miestni obyvatelia akceptujú aj juhoafrický rand a americký dolár resp. britské libry sú bežne akceptované pri platení ubytovania v hoteloch po celej krajine. Pri jednaní s úradníkmi resp. policajtmi, vojakmi odporúčame slušnosť a rešpekt, ktorý bude oplácaný.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 25/07/2019

Colné a devízové predpisy:

Návštevník môže so sebou doviesť akékoľvek množstvo tovarov, ktoré sú určené pre vlastnú spotrebu. Tabakové výrobky (200 ks cigariet) a alkoholické nápoje (1 fľaša) sú však limitované.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 25/07/2019

Informácia pre motoristov:

 

Vzhľadom na to, že v krajine je vysoký počet zvierat pohybujúcich sa voľne po vozovke a kvôli väčšinou nízkej kvalite vozoviek, odporúčame motoristom vyhýbať sa cestovaniu po zotmení a v noci.

Dátum poslednej aktualizácie: 10/09/2019

Doprava:

V Mozambiku sa jazdí po ľavej strane vozovky. Treba si byť vedomý slabej úrovne ciest a nedostatočnej cestnej infraštruktúry v krajine. Na letisku v Mapute a Beire sa platí letiskový poplatok 20 USD na osobu. Medzinárodné letisko v Mapute je spojené leteckými linkami s Johannesburgom, Harare, Parížom a Lisabonom. Okrem taxislužby, ktorá je v Mapute na dobrej úrovni, je možnosť prenajať si osobný automobil jednej z nasledujúcich spoločností: Emauto (tel. 422506), Avis Car Hire (tel. 465140), Hertz (tel. 303172/3), Ibérica (tel. 427185). Vzhľadom na chabú úroveň ciest v krajine sa silne odporúča vozidlo s náhonom na všetky 4 kolesá.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 25/07/2019

Klimatické podmienky: tropické až subtropické podnebie
Zdravotná starostlivosť:

Mozambické úrady vyžadujú potvrdenie v očkovacom preukaze od osôb, ktoré do krajiny vstupujú z oblastí postihnutých žltou zimnicou. Všeobecne sa odporúča očkovanie proti cholere, týfusu, ale i hepatitíde A a B. Prakticky na celom území Mozambiku existuje riziko nákazy maláriou, a preto sa odporúča už pred uskutočnením cesty užiť antimalariká a dokončiť ich cyklus, vyhýbať sa priamemu kontaktu s komármi používaním repelentov, krémov s citrónovou arómou, spávať pod sieťkami. Reálne riziko nákazy cholerou hrozí v prípadoch pohybu mimo turistických stredísk. Existuje možnosť výskytu črevných ochorení, hepatitídy A a v oblasti provincie Tete bol zaznamenaný výskyt nákazy spavou nemocou. Kúpanie v stojatých vodách, riekach a jazerách sa neodporúča (vysoké riziko nákazy bilharziou). V prípade potreby sa odporúča využívať služby súkromných zdravotníckych zariadení, ktoré sú však finančne veľmi náročné, pričom mnohé nedosahujú úroveň európskych zdravotníckych zariadení. Súkromné zdravotné centrá sa nachádzajú vo všetkých väčších mestách. Na vidieku však môžete trpieť nedostatkom základných lekárskych pomôcok a liekov, preto sa odporúča mať so sebou patričnú zásobu liekov pre vlastnú potrebu. Úroveň služieb v štátnych zdravotníckych zariadeniach je pomerne slabá. Odporúčame piť fľaškovú vodu, nie vodu z kohútikov.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 25/07/2019

Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia:

V Mozambiku sa rozmáhajú tzv. drobné krádeže osobného majetku. Na verejných priestranstvách, v mestách, v letoviskách a na plážach je riziko krádeže akéhokoľvek osobného majetku veľmi reálna. Ozbrojené prepady motorových vozidiel a turistov sú na ústupe. Priestranstvá turistických letovísk a stredísk sú dobre strážené miestnou strážnou službou. Vzhľadom na záujem miestnej vlády posilniť imidž krajiny ako významnej turistickej destinácie v regióne, bezpečnostné riziká sa zásluhou účinných opatrení v posledných rokoch minimalizujú. Mozambik je vo všeobecnosti považovaný za pomerne bezpečnú turistickú destináciu, odporúčame však obozretnosť a opatrnosť za každých okolností, predovšetkým dohliadať na osobný majetok, nejazdiť v noci.

 

Rizikové oblasti: V Mozambiku sa nachádza množstvo nevybuchnutých nášľapných mín, najmä v prihraničných oblastiach so Zimbabwe a Malawi mimo turistických stredísk, ale i na nevyužívaných vzdialených plážach. Pravidelné silné záplavy v nížinných a prímorských oblastiach krajiny spôsobujú veľké škody na infraštruktúre krajiny (mesiace január – apríl).

 

Dátum poslednej aktualizácie: 25/07/2019

Práca v krajine: Odporúčame kontaktovať Veľvyslanectvo Mozambiku príslušné pre SR so sídlom v Berlíne
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE
AKTUÁLNE SPRÁVY
 • 29.06.2019
  | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Mozambik
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do oblastí severovýchodného Mozambiku z dôvodu hrozby teroristických útokov.
 • 08.08.2012
  | Poverovacie listiny | Mozambik
  Veľvyslanec Slovenskej republiky v Mozambickej republike so sídlom v Pretórii Alexander Iľaščík odovzdal dňa 8. augusta 2012 poverovacie listiny do rúk prezidenta Mozambiku Armanda Guebuzu.
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

 

Krajania a krajanské komunity: