Namíbia

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

Nenašli sa žiadne tlačové správy
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Afrika
Štátne zriadenie: republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Namíbijská republika
anglicky Republic of Namibia
Rozloha: 824 292 km2
Počet obyvateľov: 2165828(údaj z roku 2012)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Windhoek Windhoek Windhoek
Počet obyvateľov hlavného mesta: 342000 (údaj z roku 2010)
Úradný jazyk: anglický, používaná je aj nemčina a afrikánčina spolu s miestnymi černošskými jazykmi
Mena: namíbijský dolár, možno používať aj juhoafrický rand (NAD)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Angolská republika 1427 km
Botswanská republika 1544 km
Juhoafrická republika 1005 km
Zambijská republika 244 km
Administratívne územné členenie: 13 regiónov: Erongo, Hardap, Karas, Khomas, Kunene, Caprivi (Liambezi), Ohangwena, Okavango, Omaheke, Omusati, Oshana, Oshikoto, Otjizondjupa
Telefónna predvoľba: ++264
Medzinárodná poznávacia značka: NA
Internetová doména: .na
HDP na obyvateľa: 11 400 (údaj z roku 2015)
Miera nezamestnanosti: 28,1% (údaj z roku 2014)
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
kresťania 80
domorodé náboženstvo 10
Štátny sviatok
dátum sviatok
21.3. Deň vyhlásenia nezávislosti
Vznik štátu: 21.03.1990 ()
História v skratke:

Juhozápadná Afrika (dnešná Namíbia) bola nemeckým protektorátom od roku 1890 do 1915. Po porážke nemeckých jednotiek juhoafrickými expedičnými silami v roku 1915 Liga Národov v roku 1920 udelila mandát triedy „C“ nad územím Juhozápadnej Afriky Južnej Afrike. V roku 1945 novovzniknutá OSN deklarovala právo oblasti Juhozápadnej Afriky na sebaurčenie a nezávislosť. V roku 1966 marxistická ľudová organizácia Juhozápadnej Afriky SWAPO začala guerillovú vojnu za nezávislosť Namíbie. Na základe rozhodnutia Valného zhromaždenie OSN v r. 1986 bola oblasť Juhozápadnej Afriky premenovaná na Namíbiu.

V referende v 1977 voliči podporili plán vytvorenia dočasnej vlády, ktorej úlohou mala byť príprava vyhlásenia nezávislosti. SWAPO však tento plán odmietla a spolu s Južnou Afrikou podporila návrh OSN, ktorý predpokladal udelenie nezávislosti Namíbii do konca roku 1978. 20. septembra 1978 však Južná Afrika odstúpila od pôvodného návrhu a v decembri vyhlásila voľby do ústavodarného zhromaždenia, ktoré boli ignorované väčšinou černošských opozičných strán.

V roku 1982 sa Južná Afrika a SWAPO dohodli na prímerí a konaní volieb pod patronátom OSN. Južná Afrika podmieňovala udelenie nezávislosti Namíbii odchodom kubánskych vojsk z Angoly. 18. januára 1983 Južná Afrika rozpustila Národné zhromaždenie a nastolila priamu kontrolu nad územím. O päť rokov neskôr Južná Afrika, Angola a Kuba prijali návrh USA spočívajúci v odchode kubánskych vojsk z Angoly a potvrdení vlády černošskej väčšiny v Namíbii.

1. apríla 1989 sa začal realizovať proces prechodu Namíbie k nezávislosti. Juhoafrické vojská opustili Namíbiu koncom 1989 a následne došlo k zrušeniu všetkých diskriminačných a rasových zákonov. Bola vyhlásená amnestia politických väzňov, neskôr všeobecná amnestia, na základe čoho bol umožnený návrat 40 000 namíbijských utečencov, vrátane vedúcich predstaviteľov SWAPO.

Volieb do Ústavodarného zhromaždenia 7.-11.novembra 1989 sa zúčastnilo 10 politických strán a zoskupení, pri veľkej účasti voličov, ktorí v prevažnej miere podporili SWAPO (57,32 %). SWAPO tak získalo 41 mandátov v 72 člennom Ústavodarnom zhromaždení. Turnhallské demokratické spojenectvo, neskôr premenované na DTA Namíbie, získalo 28,55 % a 21 mandátov. 21.12.1989 bola zostavená tieňová vláda, ktorá sa ujala funkcie v deň vyhlásenia nezávislosti Namíbijskej republiky 21.marca 1990. Išlo o prvú medzinárodne uznanú vládu Namíbie.

Hifikepunye POHAMBA bol zvolený za prezidenta v novembri 2004 a nahradil tak Sama Nujomu, ktorý stál na čele Namíbie 14 rokov. Pohamba bol znovuzvolený do funkcie v novembri 2009.

4. decembra 2012 došlo k zmenám v zložení vlády Namíbie.

Hlava štátu: Dr. Hage G. Geingob
Predseda vlády: Saara Kuugongelwa Amadhila
Minister zahraničných vecí: Netumbo Nandi-Ndaitwah
Dátum konania posledných volieb: 27/11/2015
Výkonná moc v štáte: prezident volený v priamych voľbách na 5 rokov, menuje vládu
Zákonodarný orgán: dvojkomorový parlament – Národné zhromaždenie, 104 poslancov volených priamo na 5 rokov a Národná Rada so 46 kreslami.
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 09.11.1997
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: www.mfa.gov.na
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Pretória

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Pretoria
Street: 930 ARCADIA Street, Arcadia
Town:
slovak native
ZIP:
State:
slovak native
South Africa
Phone: +27 123422051, +27 123422052
Mobile phone:
Fax: +27 123423688
E-mail: emb.pretoria@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/pretoria
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu: Občania Slovenskej republiky potrebujú na vstup do krajiny cestovný pas s platnosťou presahujúcou dobu pobytu v Namíbii najmenej o 6 mesiacov a platné vízum vydané napr. na Veľvyslanectve Namíbie vo Viedni. O predĺženie víza je potrebné požiadať na imigračnom úrade v Namíbii. Pobyt v krajine po uplynutí platnosti víza je trestne stíhaný.
Miestne špecifiká: Slovensko nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne príslušné je Veľvyslanectvo SR v Pretórii v Juhoafrickej republike. V rámci konzulárnej spolupráce nevyhnutnú konzulárnu pomoc a asistenciu v prípade núdze, katastrofy alebo krízy bude slovenským občanom a krajanom v Namíbii oskytovať Veľvyslanectvo Nemecka vo Windhoeku.
MZVaEZ Slovenskej republiky upozorňuje slovenských občanov, ktorí plánujú cestu do Namíbie, že v krajine boli v minulom období zaznamenané prípady ochorenia na detskú obrnu, vo väčšine podozrivých prípadov netypicky u dospelých jedincov nad 20 rokov. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) bolo skúmaných vyše 30 podozrení na nakazenie vírusom obrny typu 1 v hlavnom meste Windhoek a jeho okolí. Príslušné orgány v Namíbii skúmajú pôvod vírusu, ktorý sa v krajine nevyskytoval od roku 1996. Odporúčame slovenským občanom pred cestou do Namíbie si overiť, že sú proti vírusu obrny riadne zaočkovaní. Bližšie informácie sú webovej stránke WHO www.who.org, ktorá prípady ochorenia na obrnu v Namíbii intenzívne sleduje.
Namíbia je jednou z najmenej objavených afrických krajín, plná kontrastov. Napriek veľkej teritoriálnej rozlohe žije v Namíbii len okolo 2 mil. ľudí, čo je spôsobené skutočnosťou, že veľkú časť územia predstavuje púšť. Absolvovať červené púštne duny Namíbie na terénnom vozidle spolu so západom slnka na púšti sú neopakovateľným zážitkom.Ubytovacie kapacity v Namíbii sú kvalitné avšak obmedzené, preto je nutné mať rezerváciu potvrdenú pred cestou.
Colné a devízové predpisy: Bezcolne môžu tovar do krajiny pre vlastnú potrebu doviezť len osoby staršie ako 16 rokov. Povolený je import 400 ks cigariet alebo 50 ks cigár, či 250 g tabaku, 1 l destilátu, 2 l vína, 250 ml toaletnej vody a darčeky v hodnote do 500 ZAR
Doprava: V Namíbii sa jazdí po ľavej strane vozovky. Povinné sú bezpečnostné pásy na všetkých sedadlách. Vzhľadom na veľké vzdialenosti je pri cestách autom potrebné mať dostatočné zásoby vody a pohonných hmôt. Pri cestách do púštnych a piesočnatých oblastí odporúčame použiť vozidlá s pohonom všetkých 4 kolies. Inak je cestná infraštruktúra v Namíbii pomerne kvalitná a rozvinutá. Pri jazde v noci treba venovať zvýšenú pozornosť výskytu zvierat na ceste.Vyžadovaný je medzinárodný vodičský preukaz.
V krajine je celkom rozvinutá železničná sieť, ktorá spája väčšie mestá, vlaky sú však pomalé. Využiteľnejšia je medzimestská autobusová doprava.
Klimatické podmienky: na drvivej časti krajiny sa rozprestiera púšť, podnebie je horúce a suché, s občasnými zrážkami
Zdravotná starostlivosť: Odporúčané je očkovanie proti tetanu. V severných oblastiach krajiny (Etosha, Ovambu a Caprivi) je zvýšené nebezpečenstvo výskytu malárie, preto sa odporúča užívať chemické profylaktiká pred cestou a počas pobytu využívať repelenty proti hmyzu. Na juh od hlavného mesta Windhoeku sa vyskytuje detská obrna. Existuje tiež riziko nákazy bilharziou, preto sa neodporúča kúpanie v sladkých vodách.Namíbia patrí medzi krajiny s vysokou mierou výskytu HIV/AIDS. Nakazených je cca 20% jej dospelého obyvateľstva.Zdravotníctvo je na pomerne dobrej úrovni. Pred cestou je potrebné uzavrieť poistenie liečebných nákladov. Voda z kohútikov je pitná, odporúčame však uprednostniť stolovú balenú vodu. V Namíbii je voda drahá, preto zdvorilo rešpektovať šetrenie vodou.
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia: Bezpečnostná situácia je v Namíbii stabilizovaná, napriek tomu sa odporúča zachovávať ostražitosť a dodržiavať základné pravidlá osobnej bezpečnosti. Nevystavovať príliš hodnotné veci, pri kempovaní sa ubezpečiť, že drahé predmety nie sú ponechané bez dozoru. Nie je vhodné cestovať púšťou v noci.Pri kúpaní v riekach hrozí nebezpečenstvo napadnutia krokodílmi alebo hrochmi.
Dôležité telefónne čísla: jednotné číslo núdzového volania - 10111
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE

Namíbia - informácie pre podnikanie

AKTUÁLNE SPRÁVY
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: http://www.mfa.gov.na
Dôležité telefónne čísla: jednotné číslo núdzového volania - 10111
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

nerealizuje sa

Krajania a krajanské komunity:

Slovenské veľvyslanectvo v Pretórii, príslušné pre Namíbiu, eviduje 2-3 Slovákov žijúcich v Namíbii