Oficiálna návšteva ministra M. Lajčáka v Bosne a Hercegovine

21.11.2016 | Aktivity ministra | Bosna a Hercegovina

Množstvom stretnutí s vysokými politickými predstaviteľmi začal dnes (21. novembra) minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák oficiálnu návštevu Bosny a Hercegoviny, ktorá sa koná na pozvanie rezortného partnera Igora Crnadka. V Sarajeve dnes rokoval s ministrom zahraničných vecí I. Crnadkom, s členmi Predsedníctva Bosny a Hercegoviny Draganom Čovićom a Bakirom Izetbegovićom, prezidentom entity Federácia Bosny a Hercegoviny Marinkom Čavarom  a predsedom Rady ministrov Bosny a Hercegoviny Denisom Zvizdićom.

Témami rozhovorov boli aktuálne otázky európskej politiky, najmä vo väzbe na slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie, proces európskej integrácie, pokračovanie reformného procesu v Bosne a Hercegovine a situácia v regióne západného Balkánu. Minister M. Lajčák počas všetkých rokovaní prízvukoval dve hlavné posolstvá jeho terajšej návštevy: prvým je tlmočiť uznanie v súvislosti s pokrokom krajiny v otázke európskej integrácie, ktorý umožnil Rade ministrov EÚ, aby požiadala Európsku komisiu o vypracovanie stanoviska k žiadosti Bosny a Hercegoviny o členstvo. Tak bola splnená jedna z priorít v rámci slovenského predsedníctva. Pokiaľ ide o dotazník EÚ, ktorý dostane krajina v decembri, minister vyjadril presvedčenie, že proces vyplnenia nebude pre zodpovedných predstaviteľov krajiny iba technickou otázkou, ale preverí aj fungovanie koordinačného mechanizmu a zároveň umožní Bosne a Hercegovine získať realistickejší obraz o sebe. Druhým posolstvom návštevy je vyjadriť určité znepokojenie nad vzrastajúcim napätím a zvýšením obáv o bezpečnosť a budúcnosť krajiny. V tejto situácii je podľa ministra dôležité, aby si občania zachovali chladnú hlavu a nenechali sa vyprovokovať k neuváženým činom: „Ako priateľ a znalec tejto krajiny a pomerov na západnom Balkáne som rád, že v rozhovoroch s mojimi partnermi môžeme prediskutovať všetky tieto otázky.“
 
Minister M. Lajčák sa v Sarajeve stretol aj s predstaviteľmi politických strán a rokoval so zástupcami medzinárodných organizácií v Bosne a Hercegovine – s vedúcim misie OBSE Jonathanom Mooreom, vedúcim delegácie EÚ a EUSR Lars-Gunnarom Wigemarkom a zástupcom vysokého predstaviteľa  Bruceom G. Bertonom.
 
Okrem toho minister dnes v Sarajeve spolu s prezidentom zahranično-obchodnej komory Brunom Bojičom otvoril aj podnikateľské fórum. V sprievode ministra M. Lajčáka je skupina dvadsiatich predstaviteľov slovenských firiem, ktorí na stretnutí s partnermi v Sarajeve a následne v Banja Luke hľadajú možnosti realizácie spoločných projektov.
 
V Banja Luke bude 22. novembra minister M. Lajčák rokovať so zástupcami entity Republika srbská, prezidentom Miloradom Dodikom, predsedníčkou vlády Željkou Cvijanovićovou a ďalšími predstaviteľmi politických strán tejto entity.

Minister M. Lajčák s rezortným partnerom I. Crnadkom na stretnutí v Sarajeve. Minister M. Lajčák s rezortným partnerom I. Crnadkom na stretnutí v Sarajeve. Minister M. Lajčák s rezortným partnerom I. Crnadkom na stretnutí v Sarajeve. Minister M. Lajčák s rezortným partnerom I. Crnadkom na stretnutí v Sarajeve. Otvorenie podnikateľského fóra. Otvorenie podnikateľského fóra.
Stretnutie s členmi Predsedníctva Bosny a Hercegoviny Draganom Čovičom a Bakirom Izetbegovičom. Stretnutie s členmi Predsedníctva Bosny a Hercegoviny Draganom Čovičom a Bakirom Izetbegovičom. S predsedom Rady ministrov Bosny a Hercegoviny Denisom Zvizdičom. S predsedom Rady ministrov Bosny a Hercegoviny Denisom Zvizdičom. Stretnutie s prezidentom federácie Bosny a Hercegoviny Marinkom Čavarom. Stretnutie s prezidentom federácie Bosny a Hercegoviny Marinkom Čavarom.